Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Nové projekty

Všetko o minisérii Ultimátum: Veľký prehľad deja, počet častí, kompletné obsadenie. Kedy bude finále?

Kompletný prehľad prvej minisérie komerčnej Jojky, do ktorej koprodukčne vstúpila Česká televízia. Koľko má častí, kedy dôjde do finále, ktorí herci sa v nej objavia a aký dej prinesie?

Hlavné obsadenie

Hlavnými tvárami osemdielnej minisérie Ultimátum sú Ján Koleník ako policajný vyjednávač, Milan Bahúl ako únosca, Ester Geislerová ako Koleníkova zajatá tehotná priateľka či Sveťo Malachovský, stvárňujúci postavu uneseného ministra obrany.

Ďalšie dôležité postavy stvárnia Dušan Cinkota, Diana Mórová, Zuzana Konečná, Edita Borsová, Gregor Hološka, Juraj Hrčka, Alena Mihulová, Tatiana Kulíšková, Peter Kočiš, Marko Igonda a Miroslav Etzler.

Ján Koleník sa predstaví ako policajný vyjednávač Dano Andrík, ktorý sa každý deň ocitá v inej a rovnako nebezpečnej situácii. Pri záchrane životov neváha urobiť čokoľvek, často aj na hranici svojich právomocí. Žije pre svoju prácu, bežný a pokojný život je pre neho jedna veľká neznáma. Preto, keď sa medzi rukojemníkmi ocitne jeho tehotná žena, ocitá sa uprostred najťažšieho a najosobnejšieho prípadu.

Milan Bahúl stvárňuje ženista vo výslužbe Korňana, ktorý počas svojho života narobil veľa chýb. Teraz chce urobiť aspoň jednu vec správne – očistiť meno svojho tragicky zosnulého syna, ktorému ani nebol dobrým otcom. Keď zistí, že je iba smutným pešiakom vysokej politickej hry, neváha použiť tie najortodoxnejšie metódy, aby dosiahol svoje. Situácia sa mu vymkne spod kontroly a stáva sa z neho únosca, proti ktorému stojí rovnako nevyspytateľný vyjednávač.

Diana Mórová, v úlohe vedúca kancelárie ministra obrany Simony Ruprichovej, má v rukách veľkú moc a rozhodne ju nepoužíva v súlade s verejným záujmom. Všetko, čo stojí v ceste jej záujmu, bez výčitiek svedomia eliminuje. Keď hrozí, že jedna rukojemnícka dráma počas summitu krajín V4 ju môže pripraviť o pozíciu a moc, rozbieha cynickú hru, kde neberie ohľad na ľudské životy.

Prehľad deja

V hlavnom meste je sychravý jesenný deň. O pár hodín vypukne summit predstaviteľov V4, ktorého témou je posilnenie spolupráce armád regiónu. Bratislava sa na niekoľko dní stane pupkom sveta. Policajný vyjednávač Daniel (Ján Koleník), trpiaci spánkovou depriváciou po náročnej niekoľkodňovej šichte, ktorá ho takmer stála zdravý rozum a kariéru, sa konečne vracia domov. Namiesto odpočinku ho však čakajú ešte vyčerpávajúcejšie turbulencie. Všetko spustí nevinný telefonát s tehotnou manželkou Lenkou (Ester Geislerová). Rutinná návšteva nemocnice sa zmení na nečakanú rukojemnícku drámu.

Bývalý vojenský expert na výbušniny Korňan odrezal od sveta celé krídlo kardiochirurgie. Rukojemníkom nie je žiadny náhodný civilista, ale samotný minister obrany (Sveťo Malachovský), ktorý má počas summitu podpísať strategické dokumenty na nákup leteckej techniky. Korňanov spontánny plán bol jednoduchý. Uniesol ministra a vyhrážkami a mučením ho chcel prinútiť povedať pravdu o vyšetrovaní pádu vojenského lietadla, ktoré pilotoval Korňanov syn. Lenže jednoduchý plán sa skomplikoval v okamihu, keď minister počas „vypočúvania“ skolaboval.

Pre Korňana má Podhradský cenu iba živý, preto ho expresne dopravil do nemocnice, v ktorej sa v rovnakom čase nachádza aj Danielova žena. Daniel, ktorý sa na mieste objavil v podstate náhodou a mimo pracovného plánu, sa rýchlo stáva jedinou spojkou s únoscom. Situácia nie je štandardná z viacerých dôvodov – jedným sú osobné emócie, ktoré Danielom lomcujú, keďže ide o život jeho tehotnej ženy, ďalším zistenie, že nik z nadriadených nemá záujem, aby minister prežil. V takejto situácii je perspektíva jeho ženy a nenarodeného dieťaťa veľmi neistá. Prežiť nasledujúcich osem hodín nebude pre nikoho zo zúčastnených jednoduché…

Koľko má častí a kedy bude finále

Joj s Českou televíziou nakrútili celkovo 8 epizód minisérie Ultimátum.

Jojka počíta s týždenným nasadzovaním seriálu vždy v soboty o 20:35, čím by Ultimátum do finále došlo 14. mája.

Nakoľko však v tento deň hrajú slovenskí hokejisti od 19:20 zápas s Nemeckom na Majstrovstvách sveta v hokeji, dá sa očakávať, že finále seriálu televízia posunie na iný deň.

V Česku v najsledovanejšom slote

Seriál Ultimátum je prvým pôvodným projektom Joj, do ktorého koprodukčne vstúpila Česká televízia.

„Už je to pár rokov, čo sme iniciovali stretnutie so zástupcami TV JOJ ohľadom možnej úzkej spolupráce. Naša divízia v Brne má k Bratislave blízko, bolo teda na mieste zamyslieť sa nad možnosťou realizácie spoločných projektov. Vtedy bolo ponúknutých viacero seriálov na koprodukciu a vzájomne sme sa zhodli na tom, že práve Ultimátum je najviac atraktívne pre spoločný cieľ – pokúsiť sa o spoluprácu na náročnom a vysoko kvalitnom projekte,“ uviedla kreatívna producentka Českej televízie, Jiřina Budíková.

Dôveru ČT v seriál naznačuje aj nasadenie do rekordného seriálového slotu. Kým Joj odvysiela Ultimátum v sobotné večery od 26. marca, Česká televízia odštartuje seriál o týždeň neskôr 3. apríla.

Odvysiela ho pritom v nedeľné večery, ktoré len pred pár týždňami historicky ovládol český seriálový fenomén Devadesátky.

Devadesátky ponúkli začiatkom roka 2022 celkovo šesť epizód, ktoré priemerne podľa portálu Mediaguru.cz dosiahli sledovanosť 2,32 milióna divákov s podielom 47,5 % (15+). S piatou časťou pritom seriál prepísal všetky rekordy, keď sa s 2,41 miliónom divákov stal absolútne najsledovanejším nedeľným programom v hlavnom vysielacom čase od začiatku peoplemetrového merania v roku 1997.

Komplikácie pri výrobe

Ultimátum má za sebou netradičnú výrobu, ktorú od začiatku postihla pandémia.

Tvorcovia začali s nakrúcaním seriálu vo februári 2020, kedy sa nákaza začala rozširovať vo svete, pričom už odvtedy sa im začali kopiť komplikácie.

„Pandémia nebola len to, že, keď nám niekto vypadol z harmonogramu natáčania, že nám padlo všetko a museli sme ísť znova. Pandémia znamená, napríklad, aj to, že sme museli prestať natáčať v nejakom ročnom období a keď sme sa mohli vrátiť a dotočiť to, tak bolo iné ročné obdobie,“ povedala pre televízny web Joj producentka seriálu Jana Kluková.

Tvorcovia taktiež počas čakania na pokračovanie nakrúcania takmer prišli o lokáciu, v ktorej už pred mesiacmi rozbehli výrobu.

Pandémia bola aj o tom, že sme roztočili chatu ako exteriér, ktorú sme nestihli dotočiť. A kým sme sa o štvrť roka neskôr vrátili, medzitým povedal majiteľ, že on ju chce predať. Tá chata bude prestavaná a už nebudeme môcť na nej dotočiť. Takže, my sme platili za to, aby ju nepredal,“ dodala.

Čítať viac...
Nahor