Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Voľba šéfa RTVS môže priniesť prekvapenie: Napriek odporu Mosta favoritom Rezník!

Preferencie koaličných strán sa rôznia, prienik nachádzajú pri minimálnom počte kandidátov.

Už vo štvrtok 15. júna sa v parlamente uskutoční sledovaná tajná voľba šéfa RTVS, ktorá rozhodne o generálnom riaditeľovi verejnoprávnej televízie a rozhlasu pre najbližšiu päťročnicu. Z hlasovania odíde víťazne ten kandidát, ktorý získa nadpolovičnú väčšinu hlasov, v prípade, že ju nedosiahne ani jeden z kandidátov, prebehne druhé kolo medzi dvoma najúspešnejšími.

Poslanci budú mať na výber osem kandidátov, z ktorých reálnu šancu na úspech majú už len poslední dvaja. Napriek tomu, že niektoré politické strany odmietli špecifikovať svojich favoritov, ich záujmy sú známe, rovnako tak časť záujemcov vylúčili.

Ešte pred potvrdením kandidatúry mal vo vnútri koalície minimálne predpoklady na úspech súčasný riaditeľ Václav Mika. Aj keď jeho šance nezmizli úplne (pokračovanie na konci článku), Mikova kandidatúra môže byť vnímaná aj ako snaha ukázať vlastnú cestu budúceho vývoja RTVS a zároveň byť účastníkom diskusií kandidátov, v ktorých neraz kritickým hlasom súperov oponoval. Miku v ďalšom funkčnom období nechce predseda strany Smer, ktorá ho pred piatimi rokmi za šéfa zvolila, Robert Fico. V minulosti sa vyjadril, že odporučí poslancom Miku nevoliť. Zmenu na čele telerozhlasu žiada aj SNS, spomedzi opozičných klubov zas Mika nemôže rátať s podporou ĽS-NS.

Strana Most-Híd zas potvrdila záujem vybrať spoločného kandidáta, čím z hry Miku taktiež vylúčila. Zároveň definitívne potvrdila, že nepodporí kandidáta v médiách spájaného s podporou SNS Jaroslava Rezníka. Predsedovi Mostu, Bélovi Bugárovi, sa dodnes nepozdáva, akým spôsobom pristúpil k národnostnému Rádiu Patria v čase, keď bol na čele Slovenského rozhlasu. Rezník v diskusiách oponoval, že za Patriou stojí, nezrušil by ju a za svojho úradovania v rozhlase dokonca sám vymyslel jej názov. Rezníka by si vo funkcii vedel predstaviť Smer, čo potvrdil prednedávnom Martin Glváč, no koalícia sa na ňom určite nedohodne.

Aktualizované: Rezník by sa však napriek odporu Mosta mal stať podľa Denníka N jedným z dvoch hlavných favoritov na víťazstvo. Veľký záujem o jeho zvolenie má mať okrem SNS aj Smer. Prednedávnom to naznačil i Martin Glváč, ktorý povedal, že by si vedel Rezníka na čele telerozhlasu predstaviť. „Po prvý raz vyskúšame, či je schopnosť vnímať požiadavku koaličného partnera,“ povedal k snahám koaličných partnerov pretlačiť Rezníka do funkcie šéfa RTVS Bugár. Hovorí sa k tomu, že práve Rezník môže byť vyhovujúcim kandidátom pre ĽS-NS, ktorá sa mala dohodnúť na spoločnom postupe.

Naopak, proti Rezníkovi stojí veľká časť opozície, ktorá by mohla mať záujem pretlačiť druhého favorita na víťazstvo, Michala Ruttkaya. Tento kandidát je priechodný aj pre Most, podľa zákulisných informácií by mal mať Ruttkay v prípade dohody tiež podporu Smeru. Most okrem Ruttkaya označil za vhodného kandidáta už iba Zuzanu Ťapákovú, dá sa však nakoniec očakávať, že na jej mene sa koalícia nedohodne.

Druhu kandidátkou, ktorá v prípade Mostu prichádza do úvahy, je Zuzana Ťapáková, s ktorou by taktiež nemal mať problém Smer a časť opozície. Po tom, čo koalícia nenájde zhodu v prípade Jaroslava Rezníka, je otázne, na ktorú stranu sa priklonia preferencie SNS. Jej predseda Andrej Danko sa v minulosti netajil záujmom o RTVS, dokonca hovoril o jej zoštátnení zrušením koncesionárskych poplatkov.

Nakoľko je voľba tajná, hlasy v rámci koalície sa môžu štiepiť medzi viacerých kandidátov. V prípade jednotného postupu opozície tak majú aj opoziční poslanci šancu hlasovanie ovplyvniť. Strana SaS a hnutie OĽaNO by nemali problém s viacerými kandidátmi, otvorene podporujú doterajšie pôsobenie  Václava Miku vo funkcii. Napriek tomu, že ten nemôže rátať s hlasmi strany Mariána Kotlebu, na Mikovej strane je aj minister kultúry zo Smeru, Marek Maďarič. Ten sám hlasovať nemôže, poslanci okolo Maďariča však môžu v tajnej voľbe podporiť jeho názor. Za Mikom môže na základe verejného vypočutia kandidátov na post šéfa RTVS stáť aj Sme rodina. Nakoľko sú však Mikove šance na zvolenie malé, pozornosť opozície sa môže upriamiť na súboj dvoch najväčších favoritov – Michala Ruttkaya a Jaroslava Rezníka.

Čítať viac...
Nahor