Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Vládny poslanec sa po ôsmich rokoch pustil do šou Česko Slovensko má talent! Prekážajú mu dve písmená v názve

Anton Hrnko z SNS vidí v názve súťaže šírenie českej iredenty.

Poslanec vládnej Slovenskej národnej strany, Anton Hrnko, sa tento týždeň pustil do šou Česko Slovensko má talent. Prekáža mu názov súťaže, v ktorom vidí šírenie idey pripojenia slovenského územia k Českej republike.

„Dozvedel som sa totiž, že predvčerom alebo v niektorom inom čase sa súťažilo v súťaži Československo má talent! Veľmi by ma zaujímalo, keby redaktor tejto televízie slovenskému publiku vysvetlil, kde sa ono Československo nachádza, lebo ako som hľadal na mape, takýto štát som tam nenašiel! Žeby sa nám tu Jojka pustila do šírenia veľkočeskej iredenty?“ napísal na sociálnej sieti.

Poslancovi prekáža jednotné číslo použité v názve Česko Slovensko má talent. Podľa jeho názoru by šou mala niesť označenie Česko Slovensko majú talent. „Štát s týmto názvom totiž nikdy nevznikol. Tá súťaž nie je o nejakom Československu, ale o udržiavaní kultúrnych vzťahov v dvoch štátoch! Z môjho pohľadu zo strany redaktorov novin tv na stanici Joj nešlo o nič iné, len o čistú iredentu! Ale toto už nie je podnet pre televízne rady,“ uzavrel svoj status.

Hrnko sa k šou Česko Slovensko má talent dostal prostredníctvom Novín TV JOJ a aktuálnej reportáži o šou. Tá sa na česko-slovenských obrazovkách objavuje od septembra 2010. Názvy krajín sa v titule lokálnych verzií formátu Got Talent objavujú po celom svete. Je tomu tak aj v domácom Anglicku, kde šou nesie názov Britain´s Got Talent.

U nás sa formát Got Talent prvýkrát objavil na jeseň 2008, kedy Markíza priniesla čisto slovenskú verziu Slovensko má talent. O dva roky neskôr formát prevzala Joj, pričom sa vo výrobe programu spojila s Primou, vznikla tak jedna z mála federálnych verzií šou pod názvom Česko Slovensko má talent. Je zvykom, že televízie pri voľbe pomenovania programov využívajú úderné či skratkovité názvy jednoduché na zapamätanie a rovnako následné spracovanie. Joj v niektorých prípadoch sama uvádza názov Česko Slovensko má talent rozdielne, keď píše mená krajín bez medzery, stáva sa tak v upútavkách či na webe.

Čítať viac...
Nahor