Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Tlačová správa

Víťaza šou Zem spieva čaká celosvetové turné

Folklórna šou Zem spieva zažila v sobotu večer (24. marca) svoje finále. Desiati súťažiaci sa spolu so svojimi lokálpatriotmi predstavili televíznym divákom, ktorí si počas večera v SMS hlasovaní zvolili svojho víťaza.

RTVS priniesla na obrazovky takmer štvorhodinový priamy prenos, v ktorom vystúpili najúspešnejší súťažiaci druhého ročníka. Spomedzi viac ako dvoch tisícov uchádzačov o víťazstvo, ktorí sa do šou v tomto roku prihlásili, si prvenstvo vybojoval pätnásťročný heligónkar Martin Repáň z Terchovej. O jeho víťazstve rozhodli televízni diváci formou SMS hlasovania. Celkovo prišlo do finále 80 697 hlasov, z ktorých si najviac odniesol práve mladý hudobník. „Som veľmi dojatý, vôbec som taký úspech nečakal, pretože v Zem spieva bola veľká konkurencia. Chcem sa poďakovať za podporu najmä mojim rodičom, divákom a priaznivcom, učiteľom, celej Terchovej a Andrejovi Dostálovi za jeho pomoc pri príprave finálového vystúpenia“, povedal šťastný hudobník, ktorého už v pondelok čakajú talentové skúšky na konzervatórium.

Martin si ako absolútny víťaz odnáša od RTVS aj exkluzívnu možnosť vystúpiť na celosvetovom turné. „So svojím umením sa Martin predstaví pred našimi krajanmi, ale aj ďalšími priaznivcami na pódiách v Európe, Amerike, Ázii a Austrálii. Z turné pre divákov RTVS vznikne dokument, ktorý účinkovanie folklóristov zaznamená pre nás všetkých“, uviedol generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník.

Úspech druhého ročníka folklórneho programu potvrdzuje aj sledovanosť finálového večera. Zem spieva sa rozlúčila s 26 % podielom na trhu, čo je najlepší výsledok v rámci celej druhej série. Veľkolepý finálový program si pozrelo 433. 000 divákov v cieľovej skupine 12+. Finále Zem spieva sa stalo najsledovanejším nespravodajským programom sobotného dňa a v čase vysielania bolo lídrom na trhu aj u mladších divákov. Veľkú podporu mali súťažiaci od divákov aj na oficiálnom facebookovom profile súťaže.

Spokojnosť s druhým ročníkom folklórnej šou vyjadril aj režisér programu Peter Núñez. „Neviem presne, či sa mám tešiť alebo byť smutný z toho, že je to za nami. Projekt Zem spieva je pre mňa výnimočný permanentným pocitom tekutého sviatku, čistej radosti a výnimočnej krásy. Aj by som zagratuloval víťazovi, ale neurobím to, pretože o víťazstvo v tejto šou naozaj nejde. Som šťastný, že som (bol) súčasťou Zem spieva 2“ zhodnotil režisér.  „Zem spieva vtedy, keď na nej žijú ľudia, ktorí v nej majú svoje korene, svoje srdce, ktorí rozumejú jej hlasu. Víťaz druhého ročníka folklórnej šou Martin Repáň a jeho široká rodina, ktorým v mene RTVS srdečne blahoželám, majú svoje srdiečka presne na tom správnom mieste. Aj preto je ich viacgeneračný vrúcny vzťah k folklóru najlepším dôkazom toho, že sme národ, ktorý si dokáže ctiť a rozvíjať tradície našich predkov“, povedal generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník.

TS RTVS

Čítať viac...
Nahor