Pikošky
Vina po zdrvujúcom finále: Takto príbeh pokračoval! Ako dopadol Dankov vrah a rodičia?
Seriálový príbeh priniesol viac, než televízia vo finále ukázala.
Tohtoročná jarná dramatická séria Markízy je na konci.
Televízny líder po 16 odvysielaných častiach uzavrel psychologický krimiseriál Vina, ktorý nadviazal na predchodcov vysielaných v pondelňajšom prime-time – Klamstvo a Zrada.
Vina dostala dosiaľ najviac epizód, čo jej najmä v druhej polovici vysielania neprispelo k väčšiemu spádu. Podobne, ako spomínaní predchodcovia, postupne strácala tempo, no na rozdiel od Klamstva a Zrady sa to nepremietlo do čiastočnej straty diváckej pozornosti.
Vina sa aj vďaka tomu zaradila medzi úspešné programy tejto jari.
Jej priemerný rating by sa mal zastaviť na úrovni okolo 7 % s priemerným podielom na trhu okolo 25 % v obchodnej skupine. V celkovom publiku si ju v celom priebehu zapínalo okolo 400-tisíc divákov, vyskakovať najvyššie vedela k 440-tisícovej hranici, párkrát štyristotisícovú úroveň podliezla.
Seriál si divákov dokázal udržať vďaka naťahovaniu prípadu vraždy 11-ročného Daniela od prvej po poslednú epizódu.
Kým prvá séria, a teda prvých 8 častí, sa venovali vyšetrovaniu prípadu jeho smrti, druhá séria sledovala súdny proces s Danielovým vrahom – Jozefom Mikušom (Matej Erby).
Ten dopadol pre Danielovu rodinu fatálne.
Na súde sa objavilo mnoho pochybností a pochybení pri vyšetrovaní, čo sudkyňu priviedlo k nečakanému rozsudku – Jozefa Mikuša spod obžaloby oslobodila.
Zdrvení rodičia Barbora a Marek Lichnerovci (Nela Pocisková a Ján Dobrík) sa po vyhlásení verdiktu zrútili.
Spravodlivosť sa napokon rozhodli vziať vo vlastných rúk a Jozefa po oslobodení konfrontovať tvárou v tvár. Ruky si však napokon nezašpinili – spoločne s ďalšími obyvateľmi vyhnali vraha ďaleko od hraníc svojho mesta, do ktorého sa už Jozef nemá nikdy vrátiť.
Príbeh sa však ani týmto v skutočnosti neskončil.
Aj keď Markíza uzavrela seriál pohľadom na Lichnerovcov a ich blízkych, ktorí sa snažia začať žiť svoje životy odznova, v skutočnosti v originálnom britskom seriáli Broadchurch, z ktorého Vina vychádza, vznikla ešte jedna séria.
Tú už Markíza neadaptovala.
V originálnej tretej sérii pokračujú ako ústredné postavy vyšetrovatelia Elena Mikušová (Gabriela Marcinková) a Adam Hanzel (Tomáš Maštalír), avšak pozornosť sa už vo veľkom presmerovala na úplne iný prípad.
Pôvodne postavy seriálu sa v nej ale predsa objavujú.
Čo sa stalo s Jozefom Mikušom
Po tom, ako bol Jozef Mikuš na konci druhej série Viny oslobodený z obvinenia z vraždy, jeho život sa zmenil na nepoznanie.
Navzdory tomu, že súd ho neodsúdil, verejné mínie ho stále považovalo za vinného. Miestna komunita ho odmietla a Jozef musel navždy opustiť svoje rodné mesto, aby ho už nikto z miestnych obyvateľov nevidel.
Jozef Mikuš sa presťahoval do veľkého mesta a zamestnal sa ako strážnik.
Jeho život ostal poznačený hlbokou samotou a pocitom viny. Hoci súd ho oslobodil, psychické bremeno činu, ktorý spáchal, ho trápi každý deň. Jozef žije v ústraní, izolovaný od spoločnosti, ktorá ho odsudzuje.
Mikuš sa napokon nevyhne priamej konfrontácii s Marekom Lichnerom.
Marek sa totiž rozhodne vyhľadať Jozefa a žiada od neho odpovede na otázky, ktoré ho trápia. Počas ich stretnutia Jozef s trpkým tónom priznáva, že jeho život už nikdy nebude taký, aký býval. Cíti sa nesmierne osamelý a vie, že nikdy nebude môcť úplne uniknúť pred tieňmi svojho činu.
Táto scéna je symbolicky dôležitá – ukazuje, že ani oslobodenie od súdu neznamená oslobodenie od vlastného svedomia. Jozef zostáva väzňom svojho činu, žije v permanentnom exile od normálneho života.
Marek nakoniec nenájde odvahu na dokonanie toho, prečo Jozefa v skutočnosti vyhľadal.
Nôž, ktorý so sebou priniesol, na vraha jeho syna nevytiahne a obaja muži sa rozídu bez toho, aby našli skutočné uzavretie alebo odpustenie.
Čo sa stalo s rodičmi
Barbora a Marek Lichnerovci, rodičia zavraždeného chlapca, prechádzajú ťažkým procesom vyrovnávania sa so stratou svojho syna. Ich príbehy sú hlboko osobné a ukazujú rôzne spôsoby, akými ľudia zvládajú zármutok a traumu.
Barbora sa po tragédii svojho syna snaží nájsť zmysel života a spôsob, ako pomôcť iným.
Rozhodla sa pracovať pre organizáciu na podporu obetí sexuálneho násilia, čo jej umožňuje nielen pomáhať ostatným obetiam, ale aj nachádzať vlastné vnútorné zmierenie. Táto práca sa pre ňu stáva spôsobom, ako transformovať svoju bolesť na niečo zmysluplné.
Vzťah medzi Barborou a Marekom je však naďalej napätý a plný nevyriešených konfliktov.
Marek totiž prechádza najťažším obdobím svojho života.
Je hlboko deprimovaný a jeho mŕtvy syn sa mu stále vracia vo víziách a snoch. Halucinácie a pretrvávajúci zármutok sú tak silné, že ovplyvňujú jeho každodenný život a schopnosť fungovať v rodine.
Marek sa rozhodne pre dramatický krok – vyhľadá Jozefa Mikuša a požaduje od neho odpovede o vražde svojho syna. Po tejto konfrontácii sa jeho stav ešte zhoršuje.
Naďalej vidí svojho syna vo víziách a jeho depresia prerastá do sebadeštruktívnych tendencií.
Nakoniec sa rozhodne pre radikálne riešenie – vydá sa na more, kde vstúpi do vody a nechá sa unášať prúdom. Pred týmto dramatickým krokom telefonuje svojej dcére, aby jej povedal, že ju miluje, no s Barborou neprehovorí.
Marek sa cíti tak izolovaný vo svojej bolesti, že samovražda sa mu javí ako jediné riešenie. Jeho rozhodnutie nie je impulzívne, ale je výsledkom dlhodobého psychického utrpenia.
Barbora je rozhorčená Marekovým pokusom o samovraždu, ktorý napokon nebude úspešný.
Označuje ho za „sebeckého a slabého“, ich rozhovory sú plné vzájomných výčitiek, no zároveň sa obaja snažia nájsť cestu ďalej, hoci nie vždy úspešne.
Barbora sa nakoniec rozhodne požiadať o rozvod.
Symbolicky tým uzatvára jednu kapitolu svojho života a ukazuje silu ísť v živote ďalej. Barbora prejavuje pozoruhodnú schopnosť odpustiť – či už Marekovi za jeho zúfalé činy, alebo iným, ktorí zavinili neúspech súdneho procesu.
