Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

TV tipy

Víkendové TOP 3: Multioscarová prelomová klasika, mimoriadné severské krimi aj zakázaná česko-slovenská súdna dráma

Nadchádzajúci víkend prinesie v televíziách viacero snímok, ktoré stoja za pozornosť, prinášame prehľad troch z nich.

V sobotu večer je na českej verejnoprávnej Dvojke naplánované vysielanie slávneho akčného trileru Francúzska spojka z roku 1971, ktorý pozbieral 5 Oscarov, ďalšie tri nominácie a 3 Zlaté glóbusy. Snímka patrí medzi prelomové vo svojom žánri, keď stála na začiatku rozmachu akčných filmov a dokázala, že aj krimi žáner sa môže presadiť na udeľovaní cien akadémie. Film sa vyznačoval náročným kastingom, keď do pozície hlavného hrdinu, ktorého nakoniec stvárnil Gene Hackman, boli zvažované viaceré hviezdy ako Paul Newman či Steve McQueen, no obaja úlohu odmietli. Film sa nakoniec stal klasikou svetovej kinematografie a v roku 1975 vzniklo jeho pokračovanie.

Anotácia filmu Francúzska spojka
Dvojica detektívov bojuje proti obchodu s drogami, Jimmy Doyle, prezývaný Pepek a jeho parťák Buddy Russo. Pri svojej práci v Brooklyne sa dostanú na stopu pripravovaného obchodu, pri ktorom ide o veľké množstvo heroínu, ale veľký prípad nedopadne tak, ako by si priali.

Oscarový triler Francúzska spojka uvádza ČT2 v sobotu 25. januára o 22:00.

Severské krimi patria na knižnom trhu ale aj vo filmovom priemysle k stále populárnejšiemu žánru, pričom veľkému úspechu sa teší séria filmov prípadov Oddelenia Q. U mnohých je vôbec najlepším zo série filmov mysteriózny krimi triler Zložka 64, ktorý vznikol v dánsko-nemeckej koprodukcii. Kriminálna séria prípadov komisára Carla Mørcka z kodanského policajného Oddelenia Q, ktorú napísal dánsky spisovateľ Jussi Adler-Olsen, patrí vo svojom žánri k najúspešnejším na svete. Úlohou špeciálneho Oddelenia Q je pretriediť nedoriešené a odložené prípady a jeho jedinými zamestnancami sú komisár Mørck, jeho asistent Assad a neskôr i sekretárka Rose. Triler Zložka 64 je 4. časťou filmovej série Oddelenie Q podľa románových bestsellerov Jussiho Adlera-Olsena, ktoré vyšli vo viac než tridsiatich krajinách.

Anotácia filmu Zložka 64
Po tragickej prestrelke, pri ktorej jeden z jeho kolegov prišiel o život a ďalší ochrnul, komisára Carla Mørcka (NIKOLAJ LIE KAAS) preložili na nové pracovisko v pivničných priestoroch – Oddelenie Q, aby vytriedil nevyriešené a odložené prípady. Jeho jediným kolegom je nový asistent, optimisticky naladený Assad (FARES FARES). Tvrdohlavý komisár sa aj napriek zákazu púšťa do vyšetrovania starých odložených a nevyriešených prípadov.

Dánsky mysteriózny triler Zložka 64 vysiela v premiére Joj v nedeľu 26. januára o 20:35.

Na záver sa opäť vrátime k českej Dvojke, ktorá rovnako v nedeľu prinesie jeden z najvýznamnejších česko-slovenských filmov polovice 60. rokov, ktorý na pozadí tvrdého režimu prináša pútavú súdnu drámu Obžalovaný, ktorá diváka vtiahne do deja odrazom reality každodenného života. Dráma režisérov Jána Kadára a Elmara Klosa sa stretla s úspechom u divákov i kritiky, ale v roku 1969 bola zakázaná a putovala do trezoru. Naráža totižto na pozadie režimu, vzájomné vzťahy politikov s justíciou a praktiky, o ktorých nikto nesmel hovoriť. Film vznikol podľa novely spisovateľky Lenky Haškovej, v hlavnej úlohe sa objavil Vlado Müller, ktorého v tom čase jeho najslávnejšie chvíle ešte len čakali. Predsedu súdu stvárnil skutočný sudca, pričom takmer celý film sa odohráva v súdnej miestnosti a dominujú mu svedecké výpovede.

O filme Obžalovaný
Riaditeľ Kudrna dostane úlohu uviesť do prevádzky novú elektráreň v čo najkratšom čase. Má možnosť vyplácať podriadeným mimoriadne prémie, avšak jeho najbližší podriadení využijú situácie k nezákonnému obohacovaniu. Za Kudrnu sa nepostavia ani jeho nadriadení z ministerstva, ktorí celú situáciu nepriamo spôsobili. Proces so zjavne nevinným riaditeľom odhalí skutočnosti, o ktorých sa doteraz verejne nehovorilo: previazanosť vládnucej strany s justíciou, zneužívanie zákonov a iné stranícke praktiky.

Česko-slovenskú drámu Obžalovaný uvádza ČT2 v nedeľu 26. januára o 21:45.

Zdroje: Čsfd, Joj, Youtube

Čítať viac...
Nahor