Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Víkendová sledovanosť: Inaugurácia Kisku Slovákov lákala, Joj v nedeľu celodenným lídrom

Piatok, sobota aj nedeľa sa v rámci sledovanosti odohrávali vo vlastnom režime. Napriek piatkovému prepadu má dôvod na úsmev najmä Joj, ktorej víkendové večerné filmy zabodovali. V nedeľu dokonca predbehla celodenne Markízu, KRIMI na diaľku porazili aj Búrlivé víno.

V piatok zaznamenali najväčšie slovenské stanice veľký odliv. Až na Markízu, ktorá obhájila celodenné podiely na úrovni zo stredy a štvrtka, sa Joj spoločne s menšími stanicami komerčných skupín museli uspokojiť so slabšími výkonmi.  Najväčší pokles zaznamenala televízia z Koliby, ktorú výrazne trápil futbal, nevyšlo jej ani večerné druhé pokračovanie Horúcich striel s výkonom pod 12 %.

Silu futbalu potvrdila Dvojka, ktorá celodenne predbehla aj Jednotku s podielom takmer 8 %, v 12+ už v priateľskom súboji verejnoprávnych staníc dominovala Jednotka s podielom nad 9 %. Tej opäť vyšlo ďalšie vydanie vedomostnej šou Čo ja viem, ktoré bolo s výkonom nad 13 % dvojkou na trhu v oboch univerzálnych cieľovkách. Najsledovanejším piatkovým futbalovým zápasom bolo stretnutie Španielska s víťazným Holandskom, prvý polčas začínajúci po 20:50 sledovalo v priemere nad 12 % divákov (obe cieľovky), druhý polčas po skončení Čo ja viem a Búrlivého vína (nad 31 %) už vyskočil na pozíciu tretieho najsledovanejšieho programu dňa s výkonom nad 21 % v 12-54 (nad 23 % v 12+).

V sobotu sa hlavný zápas MS vo futbale, duel Talianov s Angličanmi, odohral až hlboko po polnoci, čo uvoľnilo priechod komerčným staniciam s ich večernou ponukou. Joj zaznamenala s premiérou filmu Kúpili sme ZOO pozíciu celodenne najsledovanejšieho programu, podielovo sa blížila k hranici 23 %. Markíza v tom čase konkurovala komédiou Moje bláznivé dvojča, dosiahla podiel 18,5 %. Na Jednotke sa príliš nedarilo Pošte pre teba, ktorá by do konca roka mala ukončiť svoju vyše desaťročnú televíznu históriu, v 12+ ju sledovalo menej ako 16 % divákov pri obrazovke.

Na spomínaný zápas Talianska a Anglicka si počkalo nadpriemerne veľa Slovákov, keď prvý polčas od 23:50 sledovalo takmer 150-tis. divákov s podielom takmer 21 %, druhý polčas začínajúci desať minút pred jednou ráno sledovalo takmer 110-tis. Slovákov s podobným podielom. V sobotu bola v oboch cieľovkách sledovanejšia Jednotka, v 12+ sa dokonca priblížila k 11 %.

Nedeľa priala Joj, ktorá vďaka viacerým úspechom získala postavenie celodennej jednotky. Výrazne jej k tomu dopomohlo spravodajské pásmo. Televízne noviny značne spadli, keď najmä „vďaka“ slabému nábehu podpriemerného Druhého dychu získali podiel 28,1 %. Veľké noviny oproti bežným nedeľným výsledkom taktiež klesli (oproti spravodajským reláciám sa vysielal druhý polčas zápasu Švajčiarsko – Ekvádor – podiely polčasov okolo 14 a 11 % v 12+), výkon nad 22 % je však stále úspechom.

Výrazný odstup medzi Markízou a Joj nastal po 19:50, kedy bol jednotkou Šport s podielom takmer 25 % a výrazne vyškočili KRIMI, ktoré sa stali najsledovanejším programom dňa. Ako jediné prekročili rating 10 % a aj podielovo preskočili Televízne noviny, keď dosiahli podiel 32,6 %. Nedeľné KRIMI sa k tomu zaradili na pozíciu druhého najsledovanejšieho programu za celý týždeň (12-54), keď ich predbehlo iba utorňajšie Búrlivé víno a aj to iba o desatinu ratingu (10,5 %). Darilo sa aj tradičnému ťahákovi prime-timeu, Kuriérovi, ktorý bol jednotkou s podielom 23,5 %, film Markízy, Hriešnica, získal podiel takmer 21 %.

Hlavnou udalosťou nedele však bola inaugurácia Andreja Kisku, ktorú aj vrátane slávnostného Te Deum preniesla Jednotka RTVS. Prenos RTVS zaznamenal v niekoľkých ohľadoch slabú úroveň, inauguráciu si však nenechalo ujsť 450-tis. Slovákov, čo v čase medzi jedenástou a vyše jednou hodinou popoludní znamenalo rekordný podiel 38,7 %. Priamy prenos ekumenickej pobožnosti Te Deum sledovalo 365-tis. Slovákov s podielom 28,6 %.

V rámci víkendovej sledovanosti nemôžeme opomenúť ani výkony Druhého dychu, seriálu, ktorý Markíza nasadila na leto počas všetkých siedmich dní v týždni. Reprízový seriál zaznamenáva neustály pokles sledovanosti, pričom ešte slabšie sa mu „darilo“ cez víkend. Najväčší prepad prišiel v nedeľu, seriál získal slabý podiel pod 11 %, čo napriek konkurencii spomínaného zápasu Švajčiarov s Ekvádorom znamená pre lídra veľký prepadák. Nové bývanie získalo podiel 18,5 %.

Čítať viac...
Nahor