Viete prví
RTVS chce po vyše dekáde vrátiť Slovensko na Eurovíziu! Poznáme, v ktorom roku
Slovensko sa s účasťou na Eurovízii rozlúčilo pred jedenástimi rokmi vôbec najslabším umiestnením.
Najväčšia európska pesničková súťaž môže mať po dlhých rokoch opäť slovenské zastúpenie.
Eurovision Song Contest či Eurovízia každý rok v máji spája krajiny z celej Európy a po novom aj s účasťou ďalšieho kontinentu Austrálie prináša súboj piesní a interpretov reprezentujúcich národy, kultúry a štáty.
Najmä pre menšie krajiny je Eurovízia príležitosťou raz za rok pripomenúť sa okolitému svetu, no i prekvapiť v nabitej konkurencii.
Piesne z Eurovízie sú každoročne hranými nielen v rádiách po celom kontinente, ale tiež populárnymi na sociálnych sieťach. Aj menej úspešné piesne, ktoré sa neprebojujú cez brány semifinále alebo vo finále obsadia nižšie priečky, majú na videoserveroch či v hudobných aplikáciách milióny zhliadnutí a vypočutí. Súťaž je tak príležitosťou aj pre národných umelcov.
Súčasťou priamych prenosov sú navyše krátke dokrútky, počas ktorých má možnosť každá krajina, v závislosti od dramaturgie, možnosť odprezentovať kultúrnu či architektonickú zaujímavosť alebo miestny unikát. V každej krajine je navyše sprevádzaný vysvetľujúcim komentárom s príslušnými notami, ktoré dostanú všetky televízie a ich komentátori.
Kým menšie krajiny ako Malta, San Maríno, Gruzínsko alebo Moldavsko už celé roky nevynechajú možnosť využiť prezentáciu na Eurovízii, Slovensko sa jej naposledy zúčastnilo pred 11 rokmi.
Eurovision Song Contest sa koná už od roku 1956, pričom Slovensko sa doposiaľ v jej priamych prenosoch zúčastnilo sedemkrát. Po prvýkrát v roku 1994 a naposledy ešte v roku 2012, kedy nás na európskej pôde reprezentoval spevák Miro Šmajda.
Pre porovnanie, susedná Česká republika má za sebou 11 účastí.
Všetky však pochádzajú z nového milénia, pričom Česká republika nevynechala účasť na Eurovízii od roku 2015. Svojho zástupcu mala aj tento rok v Liverpoole.
Účasť má v rukách RTVS
Interpretov na Eurovíziu dostávajú národní verejnoprávni televízni vysielatelia.
Slovensko tak svoje účasti v súťaži zakaždým absolvovalo pod záštitou Slovenskej televízie, ktorá chcela prvého zástupcu na Eurovíziu poslať už krátko po vzniku samostatného Slovenska v roku 1993.
Naším reprezentantom sa stala skupina Elán, veľký záujem nových krajín o účasť v súťaži si však vynútil dodatočnú eliminačnú fázu, cez ktorú Slovensko neprešlo. Prvým slovenským reprezentantom v hlavnej fáze tak bola Tublatanka. Nakoľko však obsadila jedno z posledných miest, Slovensko o účasť v roku 1995 prišlo.
Na scénu sa vrátilo v roku 1996 s Marcelom Palonderom, ktorý sa postaral o najväčší úspech našej krajiny na Eurovízii. S piesňou Kým nás máš sa dostal do finále a obsadil 18. miesto. V roku 1998 nasledovala účasť Kataríny Hasprovej, po ktorej sa Slovensko na vyše desať rokov z Eurovízie vytratilo.
Návrat prišiel v roku 2009, kedy Slovenská televízia z účasti urobila veľkú udalosť a spojila ju s národným kolom Eurovision Song Contest – Slovakia.
To sa v priebehu niekoľkých večerov v hlavnom vysielacom čase na Jednotke konalo v rokoch 2009 a 2010, moderátorom bol Martin „Pyco“ Rausch. Víťaza, ktorý putoval do európskej súťaže, vyberali diváci spoločne s porotou spomedzi desiatok piesní. Z týchto prenosov vzišli najznámejšie slovenské piesne z Eurovízie – Leť tmou v podaní Nely Pociskovej a Kamila Mikulčíka a Horehronie od Kristíny. Ani jedna pieseň do finálového prenosu nepostúpila.
Slovensko sa následne zúčastnilo ešte ďalších dvoch ročníkov – v roku 2011 nás bez postupu do finále reprezentovali Twiinsky a v 2012 spomínaný Miro Šmajda, ktorý dosiahol úplne posledné miesto vo svojom semifinále.
Nasledovala ďalšia viac ako desaťročná absencia našej krajiny v súťaži.
Za trvajúcou neúčasťou Slovenska na Eurovízii neboli slabé umiestnenia v súťaži.
Verejnoprávna televízia viackrát v priebehu rokov zopakovala, že účasť je spojená s vysokými nákladmi, na ktoré nenašla pri svojich iných povinnostiach zdroje.
RTVS to naposledy potvrdila aj v čase konania tohtoročnej Eurovízie na jar 2023.
Zvažuje návrat
O pár mesiacov je už všetko inak.
Slovensko by sa po dlhých rokoch mohlo opäť objaviť na Eurovízii, keď hlavnú rolu zohrala zmena financovania RTVS.
Parlament s účinnosťou od 1. júla 2023 zrušil koncesionárske poplatky a zaviedol financovanie RTVS zo štátneho rozpočtu, z ktorého bude verejnoprávnej televízii a rozhlasu každoročne prislúchať nárokovateľný príspevok vo výške 0,17 % HDP.
Šéf RTVS Ľuboš Machaj po tejto zmene otvoril možnosť návratu Slovenska na Eurovíziu.
S informáciou prišiel španielsky portál Eurofestivales, ktorému to potvrdila manažérka marketingovej komunikácie telerozhlasu Zuzana Vicelová.
„Týmto rozhodnutím mení generálny riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj kurz slovenského verejnoprávneho vysielateľa, ktorý absentuje na európskej pesničkovej súťaži od roku 2012, kedy sa jej zúčastnil naposledy,“ uviedol portál.
Budúci rok to nebude
Slovenský zástupca sa s určitosťou na Eurovízii neobjaví budúci rok.
RTVS sa má momentálne živo zaoberať možnosťami účasti v súťaži, do najbližšieho ročníka to však nestihne.
„Podľa slov Zuzany Vicelovej RTVS aktuálne rieši účasť Slovenskej republiky na Eurovízii, avšak návrat sa neuskutoční v ročníku 2024,“ uviedol portál Eurofestivales.
Slovensko by sa na Eurovízii reálne mohlo objaviť o dva roky.
„Uvažujeme o účasti v roku 2025,“ cituje portál Vicelovú.
To, či sa Slovensko vráti na scénu európskej pesničkovej súťaže, však naďalej nie je isté. Ako doposiaľ, opäť rozhodnú financie.
Ľuboš Machaj už skôr uviedol, že ani po zmene financovania nepokryje príspevok zo štátneho rozpočtu všetky povinnosti, ktoré musí RTVS ako vysielateľ zo zákona napĺňať.