Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Viete prví: Politické debaty opäť pobežia na každej stanici! Joj má po rokoch pripravovať novú politickú diskusiu

Joj v ostatných rokoch ako jediná z veľkých staníc upustila od politického vysielania mimo pravidelných spravodajských programov, venovať sa mu začne opäť viac.

Divoký vývoj na politickej scéne opäť otáča pohľad televízií na pravidelné politické diskusie, ktoré po roku 2013 na komerčných staniciach vymizli. Vlastnú politickú debatu bude mať po novom opäť každá z veľkých televízií, keď sa k jej vysielaniu vracia aj Joj.

Tá vo svojich začiatkoch patrila medzi stanice, ktoré ponúkali politické diskusné relácie či volebné štúdiá pravidelne, v posledných rokoch od podobného vysielania upustila. Politike sa okrem spravodajstva najvýraznejšie venovala vo svojich seriáloch či zábavnou formou v relácii Sedem, pred voľbami a ani počas volieb však špeciálne štúdiá či diskusie nepripravovala.

Joj chystá v tomto smere zmenu a vrátiť sa bližšie ku svojim koreňom. Televízia má vo vysielaní volebných štúdií, ale najmä politických debát, najpestrejšiu históriu zo všetkých staníc. Už vo svojich začiatkoch, v klasickom nedeľnom poludňajšom čase pre politické diskusie, vysielala svoju prvú politickú debatu Jóóój! s Renátou Klačanskou, reláciu neskôr nahradila značkou Sedmička z televízie Nova, od ktorej prebrala aj grafiku a samotné štúdio. Klačanskú neskôr vystriedala v programe Anna Vargová. Od februára 2006 mala Joj v štruktúre dokonca dve politické debaty súčasne. Okrem tej nedeľnej odštartovala novú tradíciu vo večernom čase, keď na utorky po 22. hodine nasadila novinku Box s moderátorkou Veronikou Homolovou Tóthovou. Relácia však vydržala iba jednu sezónu.

Joj sa medzičasom podarila jedna z najväčších personálnych akvizícií a z Markízy stiahla k sebe vtedajšieho moderátora dlhoročnej politickej debaty Sito, Daniela Krajcera. Ten dostal od októbra 2006, rovnako v utorok večer, novú, na ten čas najmodernejšiu debatu De Facto, zároveň sa zaradil aj do výkonných funkcií v televízii. Taktiež od októbra rovnakého roku Joj stiahla ako posledný program prevzatý z Novy nedeľnú Sedmičku a nahradila ju vlastnou debatou Politika.sk s moderátorkou Silviou Kušnírovou. Program vydržal do konca roka 2007, kedy Kušnírová z Joj odišla, De Facto, ktoré postupne menilo vysielací čas a skončilo v piatky v noci, bolo zrušené po takmer štyroch rokoch v marci 2010 po tom, čo sa Krajcer rozhodol vstúpiť do politiky. Joj od toho času pravidelné politické debaty nevysielala.

Joj sa tak ku myšlienke politickej debaty vracia po vyše deviatich rokoch. Podľa našich informácií má už niekoľko týždňov intenzívne pracovať na príprave nového diskusného formátu, ktorý by mala vysielať v pravidelnej týždennej periodicite. Nie je pritom vylúčené, že nadviaže na svoju históriu večerných talkshow.

Televízia by s novou diskusiou mala vo vysielaní počítať už od jesene. V prípade, ak pobeží vo večernom čase, pôjde v súčasnosti o netradičný krok, na večer televízie vyťahujú debaty iba špeciálne pre voľbami. Tradičné nedeľné denné okno s diskusiami je však už preplnené, v sezóne sú diváci politikou zásobení od 11. hodiny, kedy TA3 štartuje reláciu V politike, o 11:55 na ňu nadväzuje tradičná verejnoprávna relácia O 5 minút 12 a o 13. hodine bude aj naďalej Markíza pokračovať s reláciou Na telo.

Práve Markíza takto pred rokom rozhodovala o oživení vlastnej dlhoročnej politickej značky, ktorá bola kedysi pevne spájaná s moderátorkou Zlaticou Švajdovou Puškárovou. Formát Na telo, ktorý vysielala od roku 1999 do jesene 2013, vrátila na obrazovky po piatich rokoch od septembra 2018, a to s novým moderátorom Michalom Kovačičom. Na telo tak tento rok oslavuje 20 rokov na televíznej obrazovke. Puškárová ostáva popri moderovaniu Televíznych novín aj moderátorkou špeciálnych predvolebných či volebných vysielaní, pravidelne aj so samotným Kovačičom.

Čítať viac...
Nahor