Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Kompletne zmenené Vo štvorici po Slovensku sa vráti na obrazovky, na Markíze však šou nepobeží!

Iba dnes sme vám priniesli informácie o dosiaľ tajnej novinke, ktorou nahradil Juraj Tabaček absenciu v Milujem Slovensko, zistili sme ďalšie detaily.

najbližšiu jeseň sa na obrazovky vráti koncept niekdajšej cestovateľskej šou Vo štvorici po Slovensku, ktorú v troch sériách odvysielala v letnom či zimnom medzisezónnom období Markíza. Ako sme vás exkluzívne informovali, kým všetky tri série boli účinkujúcimi štyria herci z Partičky Juraj Kemka, Lukáš Latinák, Robo Jakab a Marián Miezga, tentoraz bude zostava iná.

A nebude to jediná zmena, ktorá po vyše trojročnej pauze formátu nastane. Ako sa nám podarilo zistiť, po prvýkrát nebude šou vysielať Markíza, ale do jej realizácie sa pustila verejnoprávna RTVS. Juraj „Šoko“ Tabaček, ktorý bude jedným z cestovateľov v tohtoročnom vydaní „Vo štvorici po Slovensku“, tak dostane náhradu za pauzu v Milujem Slovensko priamo v telerozhlase.

Či sa však šou bude Vo štvorici po Slovensku volať, a nakoľko bude formát prekopaný alebo len inšpirovaný už známou šou, je teraz otázne. Ochrannú známku na tento názov totiž vlastí oficiálne Markíza, ktorá si ho dala narýchlo zaregistrovať v apríli 2015.

Stalo sa tak vtedy, keď sa prvýkrát mohla dostať relácia Vo štvorici po Slovensku na obrazovky RTVS. Tvorca šou, Dano Dangl totiž po odvysielaní prvej série na Markíze v lete 2012 chcel projekt po troch rokoch definitívne oživiť a ponúkal ho naprieč televíziami, aj RTVS. Dohoda s verejnoprávnou televíziou dokonca mala byť na spadnutie a známe bolo aj prípadné nasadenie šou. Nakoniec ale ostal formát na Markíze, s čím, mohla súvisieť aj plynulá výroba tretej série hneď v zime toho istého roka, v roku 2015.

Samotný koncept formátu sa však hodí najviac práve na RTVS. Plní totiž aj propagačný charakter, o ktorý má záujem samotný štát. Už v predošlých sériách sa otočili štátne peniaze, keď boli predošlé série dotované práve štátnymi inštitúciami. Prvú sériu prakticky kompletne v rozsahu vyše 400-tisíc eur zaplatila Slovenská agentúra pre cestovný ruch (SACR), druhú sériu dotovala vďaka priamej spolupráci a propagácii štátnych železníc Železničná spoločnosť Slovensko (ŽSSR).

Dnes už je jasné, že ak by sa na obrazovky vrátil aj kompletný formát, bude musieť niesť iný názov. Ak sa tvorcovia nedohodnú s Markízou, tá plnohodnotne vlastní ochranné známky ako Vo štvorici po Slovensku, tak aj Vo štvorici po Slovensku vlakom, ako premenovala druhú sériu.

Súčasťou pripravovanej novej série bude okrem Juraja Tabačeka aj Marián Čekovský, výroba programu naplno prebieha. Do vysielania bude nasadený už túto jeseň, po prvýkrát tak pobeží v hlavnej sezóne.

Nebude pritom prekvapením, ak reláciu RTVS umiestni priamo za Milujem Slovensko, v ktorom Tabaček tento rok ako kapitán absentuje. V minulosti totižto priamo v tomto slote budovala cestovateľský žáner, a to úspešnou docu-show Cestou necestou so Slovákmi žijúcimi v zahraničí. Ešte roku 2015, kedy sa dohadoval možný prechod relácie na Jednotku RTVS, bolo predbežne plánované nasadenie Vo štvorici po Slovensku na soboty o 18:00, dlhoročne však v tomto čase beží magazín Postav dom, zasaď strom.

Foto: Instagram Marián Čekovský

Čítať viac...
Nahor