Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Názory

Videli sme prvý diel Dr. Emy: Joj prekvapila kvalitou nad slovenské pomery

Dr. Ema má kvalitu a potenciál, aký sa u slovenského seriálu nevidí často.

Televízia Joj v stredu večer sprezentovala v predpremiére prvú epizódu svojej jesennej seriálovej novinky Dr. Ema. Nestáva sa to na Slovensku často, ale rysuje sa tu skutočne kvalitný seriál.

Ani divoký vír vzťahov a búrlivých hádok a ani čistá nuda, ako by sa z teasingovej kampane na seriál mohlo zdať. Joj tentoraz ponúkne zmysluplne vystavaný seriál, ktorý sa odliepa od slovenských štandardov a uspokojiť by mohol ako väčšinového, tak aj náročnejšieho diváka amerických produkcií. A to hneď z niekoľkých dôvodov.

Seriál ponúka skutočne dokonalý vizuálny zážitok vďaka vynikajúcej práci hlavného kameramana Tomáša Staneka a tiež samotnej optike Arri Alexa, akou sa ešte žiadny seriál u nás nenatáčal, zato je však populárna pri veľkých svetových filmoch. Sme radi, že nám televízia Joj umožnila točiť na tak špičkové kamery,“ povedal režisér seriálu Roman Fábian. Za pozornosť stoja aj priestory, v ktorých sa seriál natáča. Interiéry sú farebné, uveriteľné a konečne nepôsobia ako showroom pre švédskeho predajcu.

Dr. Ema (01)_09 BTS

Pevným pilierom seriálu, súdiac podľa prvej časti, je scenár Kristíny Cibulkovej. Dialógy nepôsobia umelo, divák taktiež nie je zahltený len problémami partnerov, keď dramatické momenty dorovnáva nadľahčený humor. Zuzana Kronerová v rozhovore pre Eurotelevíziu opísala projekt vyjadrením: „Tento seriál ‚páchne životom‘.“

Dr. Ema (01)_12

Spoločne s ďalšími hercami tiež ocenila kvalitu scenárov. „Keď som si prečítala scenáre k prvým dielom, ostala som veľmi prekvapená. Dialógy sú svieže a aj keď sa riešia vážne partnerské problémy, sú napísané nadľahčeným štýlom,“ povedala Kronerová. Milo Král so smiechom dodal: „Bola to príjemná zmena hrať svoj vek a nie zamilovaného dvadsiatnika.“ Môžeme len hádať, na aký seriál v tej chvíli myslel.

Predstaviteľka hlavnej hrdinky, Soňa Norisová, si už na prvý pohľad so svojou postavou psychologičky sadla. V seriáli sa zároveň stáva aj rozprávačkou, podobne ako Meredith v Grey´s Anatomy či Carrie v seriáli Sex v meste. Práve k tomuto seriálu bola Dr. Ema podľa prvých reakcií prirovnávaná, samotná Joj zas seriál spájala skôr s Gilmore Girls.

Dr. Ema_03

Napriek tomu, že je seriál na pohľad vyrobený pre náročnejšie publikum, nestratia sa v ňom ani milovníci telenoviel. Práve naopak. Dr. Ema je, samozrejme, o vzťahoch a prostredníctvom psychologičky a pohľadu do jej poradne dostane divák raz do týždňa sedenie zadarmo. Seriál núti diváka premýšľať nad vlastnými partnerskými vzťahmi a kto chce, môže si nechať poradiť.

Ako aj samotní tvorcovia na predpremiére priznali, prvé časti, najmä tá úvodná, sa nesú v pomalšom tempe. Niekedy však vláčnejší priebeh vyústil do nudných momentov. Prvá časť by tak zniesla pár strihačských zásahov.

Tvorcovia seriálu spoločne s hercami na predpremiére prvej časti Dr. Emy
dr ema predpremiera

Skĺbiť však pokojnú atmosféru na obrazovke komerčnej stanice s drámou, humorom aj slzami do jedného projektu je častou výzvou tvorcov seriálov, no málokedy sa výsledok podarí. Joj má dnes k dispozícii skutočne kvalitný seriál a to nielen na slovenské pomery. Vizuálne, scenáristicky a ani herecky by sa nemusel hanbiť ani v zahraničí. Je už iba na televízii, či potenciál seriálu využije. Konečne by sa mohla dočkať seriálu, ktorý nebude iba ďalším slovenským pokusom.

Čítať viac...
Nahor