Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: Stringfixer

Pikošky

Vianoce prvýkrát bez Mrázika? Vieme, či televízie tento rok odvysielajú ruské sviatočné filmy!

Ruská vojenská agresia ovplyvnila aj televízne vysielanie, poznáme odpoveď na otázku, či sa televízie chystajú tento rok odvysielať Mrázika či ďalšie známe ruské sviatočné filmy.

K televíznym vianočným sviatkom na Slovensku každoročne patria aj viaceré filmy z produkcie bývalého Sovietskeho zväzu či súčasnej Ruskej federácie, akými sú kultový Mrázik, novšia populárna fantazijná snímka Dračia nevesta alebo animovaná Snehová kráľovná.

Od vojenského vpádu Ruska na územie Ukrajiny sa v televíznom prostredí pravidelne diskutuje o vhodnosti vysielania ruských filmov.

Platí to aj o tých, ktoré nesúvisia s vojenskou tematikou a nestali sa ani nástrojom tamojšej propagandy.

Po vypuknutí vojny u nášho suseda ruské filmy vymizli z vysielania hlavných kanálov a ich najsledovanejších časov.

O to viac sa v ostatných týždňoch špekuluje, ako bude vyzerať tohtoročná podoba vianočného programu a ako sa televízie popasujú s vysielaním populárnych filmov z ruskej produkcie.

Osud Mrázika je známy

Najväčšie očakávanie ohľadom tohtoročného vysielania sa, pochopiteľne, sústreďuje smerom k ruskej rozprávke Mrázik, ktorá patrí medzi najkultovejšie klasiky v slovenskom sviatočnom vysielaní.

Práva na jej vysielanie dlhodobo vlastní Markíza, pričom v ostatných rokoch sa dokonca stala jej hlavným sviatočným filmom v prípade absencie Troch orieškov pre Popolušku.

V rokoch, kedy Popolušku na základe žrebu českých filmov získala iná televízia, Markíza na Štedrý večer od roku 2017 nasadzuje práve Mrázika.

Poznáme už pritom rozhodnutie, ako Markíza chce tento rok naložiť s vysielaním najväčšej rozprávkovej ruskej klasiky.

Televízny líder podľa našich informácií na základe informácií pre klientov nechce nateraz robiť dramatické škrty ruskej produkcie v jej hlavnom vysielaní.

S Mrázikom podľa prvých informácií počíta vo svojom hlavnom programe aj tento rok, a to opäť v najlukratívnejšom čase.

S ruskou rozprávkou podľa prvých plánov nebude hýbať, keď Mrázika plánuje znovu nasadiť priamo na Štedrý večer po 19. hodine a nahradiť ním tak absentujúce Tri oriešky pre Popolušku.

Tie tento rok vôbec prvý raz na svojej obrazovke odvysiela Jednotka RTVS.

Markíza svoje rozhodnutie potvrdila už aj oficiálne.

„Vianočné sviatky sú obdobím, kedy sa programová ponuka TV Markíza tradične zameriava najmä na vysielanie klasických a divácky mimoriadne obľúbených rozprávok a rodinných filmov. Medzi najsledovanejšie tituly už dlhé roky patrí aj dnes už kultová rozprávka Mrázik, bez ktorej by si mnohé slovenské rodiny ani nevedeli predstaviť Vianoce. Divákov rozhodne nechceme sklamať a preto im Mrázika ponúkneme aj tento rok,“ uviedla pre Mediaklik Markíza.

Markíza ruské filmy nevynechá

Podobne sa televízny líder plánuje postaviť aj k ďalším ruským filmom.

Markíza odvysiela podľa prvých informácií v tradičnom nastavení na hlavnej stanici filmy ako Dračia nevesta alebo vlaňajšiu sviatočnú premiéru Rozprávková cesta koníka Hrbáčika. Do prime-time chce uviesť aj ruskú premiéru.

Televízia má mať pripravenú dobrodružnú fantasy premiéru Posledný bohatier: Koreň zla, ktorá je pokračovaním pôvodnej snímky z roku 2017.

Zaujímavosťou je, že „jednotku“ z dnes už trojdielnej filmovej série s úspechom odvysielala konkurenčná Jojka.

Snímka Posledný bohatier mala na Slovensku premiéru v decembri 2019, Joj ju uviedla na 1. sviatok vianočný taktiež v hlavnom vysielacom čase. Posledný bohatier pred tromi rokmi v premiére zabral, keď dosiahol rating 11,5 % s podielom 22,6 % v komerčnej cieľovke a bol najsledovanejším programom večera.

Pre Markízu je tak jeho pokračovanie lákavým titulom.

Televízie majú od vypuknutia vojny na Ukrajine problém s nakúpenými licenciami na ruské filmy, ktoré musia na základe práv nasadiť do svojho vysielania. O to väčší problém je, ak ide o tematické filmy, vhodné na uvedenie v špecifickom období roka, akým sú vianočné sviatky.

Na Joj mimo hlavnej stanice

Televízna dvojka podľa prvých informácií s ruskými filmami na hlavnej stanici nepočíta ani naďalej.

Joj už po vypuknutí vojny informovala, že filmy z ruskej produkcie stiahla z programovej štruktúry hlavnej stanice, presunula ich primárne na menší kanál JOJ Plus.

Na malý kanál plánuje presúvať aj naplánované premiéry pôvodne nakupované pre hlavnú stanicu.

Na menšiu JOJ Plus sa tieto sviatky má presunúť aj animovaná rozprávka Snehová kráľovná, ktorú v uplynulých rokoch pravidelne vysielala počas vianočného obdobia v dopoludňajších alebo ranných hodinách hlavná Joj.

Objavila sa dokonca viackrát aj na Štedrý deň či už so svojím prvým dielom alebo pokračovaním.

Nastenka proti ruským hoaxom

V súvislosti s očakávaným osudom tohtoročného vysielania ruskej rozprávky Mrázik sa túto jeseň objavila zaujímavá kampaň Európskej komisie.

V boji proti ruskej propagande vo verejnom priestore angažovala do spotu dabérku Nastenky – herečku Darinu Chmúrovú, ktorá prepožičala rozprávkovej postave hlas vo svojich 15 rokoch. Dlhé roky sa vyhýbala pozornosti médií a si užíva dôchodok.

„Darina Chmúrová je nielen najznámejší hlas, ktorý si spájame s ruskými rozprávkami, ale aj žena, ktorá si jasne pamätá minulý režim. Jej názor má preto veľký potenciál zmeniť zmýšľanie ľudí, na ktorých cieli kremeľská propaganda,“ uviedla miestna kancelária Európskej komisie.

„Naša nová kampaň chce primäť ľudí k tomu, aby automaticky neverili neovereným správam, overovali si zdroje a premýšľali nad súvislosťami. Pretože nie každý obrázok, text alebo video, ktorý nám vyskočí na sociálnej sieti, je pravdivý, a to najmä v čase vojny,“ dodal pri predstavení kampane „Neverte ruským rozprávkam” vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku, Vladimír Šucha.

 

Čítať viac...
Nahor