Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Veľký prehľad sledovanosti magazínov: Novinkám sa tento rok nedarí, ako sú na tom staršie formáty?

Všetky tri veľké televízie predstavili tento rok nové magazíny, ich sledovanosť však zaostáva za ich etablovanými kolegami. Pozreli sme sa na výkony niektorých z nich.

Novinkám na poli magazínov sa tento rok nedarí. Napriek tomu, že väčšina zabehnutých formátov dodnes televíziám prináša nadpriemerné výkony sledovanosti, nové projekty, zdá sa, divákov nelákajú. Tohtoročné novinky totiž nezaujali už od prvej časti a výraznejšie nerastú ani s ďalšími vydaniami.

Najviac magazínov ponúka RTVS. Tomuto žánru sa najmä na jej hlavnom kanáli veľmi darí, keď si s ním televízia vydobyla svoje miesto najmä počas víkendu. Novinku skúsila ponúknuť už koncom minulého roka, keď na pondelňajší neskorší večer zaradila magazín Víkend. Jeho sledovanosť však bola mizerná, v 12+ sa podielovo pohyboval okolo 3 – 5 %. RTVS napriek tomu s výrobou relácie pokračuje dodnes, vysiela ju už však v soboty pred sedemnástou hodinou. V tomto čase magazín vzrástol, ostatnú sobotu dosiahol podiel 8,9 %.

Tento rok uviedla Jednotka ďalšiu novinku, tento raz kulinársku. Magazín Slovensko chutí nasadila rovnako mimo víkendu na utorky po Nikto nie je dokonalý, kde sa však relácia stále nedokázala odlepiť od šedivého priemeru až podpriemeru. Včera dosiahla podiel 7,8 %. Aj v jej prípade platí, že oveľa príjemnejšie výkony dosahuje cez víkend a to napriek tomu, že ponúka reprízové časti. Jednotka opakuje utorňajšie premiéry v soboty o 18-tej, kde ostatnú sobotu relácia dosiahla nadpriemer s podielom 13,5 %. Slovensko chutí sa zaradilo do vybudovaného silného pásma magazínov, predchádzajú mu premiérové časti Postav dom, zasaď strom, relácia s Kristínou Farkašovou a Marcelom Ochránkom uhrala posledne podiel 14 %.

Aj nedeľa patrí na Jednotke magazínom. Televízii sa podarilo vytvoriť divácky návyk v čase okolo obeda, kde sústreďuje niekoľko pôvodných formátov. Blok začína po 11-tej Slovensko v obrazoch, ktoré posledne dosiahlo podiel 10,8 %, nasleduje Svet v obrazoch, ktoré uhralo ešte viac s 11,7 percentami. Po politickej diskusii O 5 minút 12 nasleduje magazín s občianskymi témami Občan za dverami, ktorý si možno aj vďaka chýbajúcej Lampárni vybudoval v priebehu krátkeho času stabilne nadpriemernú pozíciu. Ostatnú nedeľu uhral podiel 13,4 %, pamätá si však aj viac. Magazín ponúka Jednotka aj podvečer, kde už roky vysiela Tajomstvo mojej kuchyne. Kulinárska relácia s Kamilou Magálovou si v priebehu rokov vybudovala veľkú divácku základňu, aj preto nie je prekvapením jej ostatný výkon 19,1 %.

Markíza uviedla tento rok dvojicu nových magazínov. Vo februári skúsila nadpriemerné nedeľné okno Joj s Novým bývaním oslabiť prostredníctvom Reflexu špeciál, jeho osud je dobre známy. Pôvodný magazín Reflex vysielaný od pondelka do piatku okolo 17:30 je omnoho úspešnejší, pravidelne sa drží nad priemerom Markízy s podielmi od 24 do 28 % či vyššie. Televízií sa už však nevydaril nástup ďalšej nedeľnej novinky Domov na kľúč, ktorej prvá časť dosiahla podpriemerný podiel 19,5 %. Soboty po 18-tej už roky patria šoubizovej Smotánke, ktorá aktuálne bojuje s kolísavými výkonmi. Ostatnú sobotu však smerom k dvadsiatke nepadla, keď uhrala 25,3 %.

Joj prichystala pre divákov rovnako dvojicu nových magazínov. Druhý z nich, Nová záhrada, sa do vysielania ešte len chystá, premiéru bude mať, pravdepodobne, v apríli. Uviesť sa už však stihla kulinárska relácia Fajnšmeker s Thomasom Kamenárom, ktorou sa televízia pokúsila oživiť roky problematický sobotný access. Kuchársky magazín však ani zďaleka zlepšenie nepriniesol, keď pri prvej časti prepadol s podielom 8,1 %. Mierny nárast dosiahol s druhou časťou ostatnú sobotu, výkon 9,7 % je však naďalej problém. Svoj nadpriemer si napriek pokusom Markízy či úspešnému Tajomstvu mojej kuchyne drží Nové bývanie, ktoré aj po rokoch divákov baví. Posledne dosiahlo podiel 22,8 %. Spokojná môže byť Joj aktuálne aj s magazínom Topstar, ktorý sa po skrátení v slote po Nákupných maniačkach dvihol a aktuálne dokáže uhrávať 17 až 18 percentné podiely. Ešte nedávno boli jeho výkony o tri aj štyri percentá nižšie.

Čítať viac...
Nahor