Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Sledovanosť

Veľké zmeny na Doma začali pohromou: Veľvyslancova dcéra pri štarte nezabrala!

Markíza na svojej menšej stanici Doma uprostred sezóny prekopala program, nová premiérová telenovela odštartovala za očakávaniami.

Doma od tohto týždňa vysiela so zmeneným programom.

Markíza na prelome februára a marca predstavila na ženskej stanici novú večernú štruktúru, z ktorej vyhodila retro telenovelu Skrytá vášeň a po vyše desiatich rokoch o 20:30 skoncovala s telenovelami či romantickými seriálmi.

Napriek tomu, že od leta 2022 ohlásila Markíza postupné obsahové vyprofilovanie staníc, na Doma po 20:30 vytiahla archívny sitkom Krok za krokom. Komediálne seriály pritom postupne presunula a ešte posilnila vo vysielaní Dajto, Doma sa mala zamerať na ženské seriály a reality šou.

Súčasťou zmien bolo aj spustenie novej tureckej telenovely Veľvyslancova dcéra, ktorú sa rozhodla Doma uvádzať až po 21:40.

Uvoľnila priestor Markíze

Napriek veľkej nevôli časti divákov televízia touto cestou natvrdo uvoľnila kľúčový vysielací čas medzi 20:40 až 21:40 hlavnej Markíze, ktorá sa v tejto sezóne s nosným programom zamerala práve na ženy.

V pondelky vysiela nový dramatický seriál Klamstvo, v utorky a štvrtky výpravnejšiu pôvodnú telenovelu Dunaj, k vašim službám, v piatky od tohto týždňa pribudne zoznamovacia reality šou Ruža pre nevestu.

Markíza sa takto viac nebude s programom cieleným primárne na aktívne ženy biť s menšou Doma.

Tá takto minulý rok na jar dokázala dokonca zamávať aj so sledovanosťou vlaňajšieho najväčšieho televízneho hitu Druhá šanca, keď jej spočiatku mimoriadne zabodovala premiérová telenovela Láska na prenájom, ktorá v sledovanosti vystrelila aj na úkor seriálu hlavnej Markízy.

Doma sa zároveň aktuálnymi zmenami pokúša zvrátiť prepad sledovanosti uplynulých mesiacov.

Stanici sa prestalo dariť práve po dovysielaní Lásky na prenájom, definitívne o silnú pozíciu medzi menšími stanicami prišla od septembra 2022. Nezafungovali jej premiérové Zachránené životy a ani snaha využiť pôvodný úspech Divokého anjela po letnom návrate, keď ho podobne uprostred rozbehnutej jesennej sezóny nasadzovala aj do prime-time.

Významnejšie nezabrala ani jesenná premiérová telenovela Láska, rozum, pomsta, s ktorou Doma už vtedy naznačila, kam chce vysielací čas nových tureckých seriálov posúvať.

Zmeny v prvý deň nezabrali

Doma od tohto pondelka 27. februára aj sama ohlásila veľké zmeny vo svojom vysielaní.

Na prvý raz sa jej však s nimi nepodarilo zásadne zmeniť vývoj sledovanosti stanice z ostatných mesiacov, a to ani napriek štartu výrazne promovanej tureckej novinky Veľvyslancova dcéra.

Retro kolumbijská telenovela Skrytá vášeň sa po novom vysiela už iba v popoludňajšom čase, kde v pondelok dosiahla lepšie priemery na podieloch okolo 4 % v obchodnej cieľovej skupine. Seriál sa v tomto čase od začiatku vysielania hýbe okolo 2 – 5 %.

V prime-time boli jeho priemery podobné najčastejšie v širšom okolí 3 %.

Ani tam si Doma v prvý deň zmien nepolepšila, keď s dvomi časťami sitkomu Krok za krokom sa mala hýbať okolo 3 a 4 %.

Najväčším sklamaním pre Doma je štart premiérovej tureckej telenovely Veľvyslancova dcéra, ktorá na úvod napriek viditeľnej kampani aj na hlavnej Markíze neprilákala k prvým dvom častiam nadpriemerný počet divákov.

Veľvyslancova dcéra sa po 21:40 mala uviesť podielmi na trhu 3,6 a 2,6 % v obchodnej cieľovej skupine a pod hranicou jedného ratingu.

Na podobných výkonoch sa v rovnakých časoch doposiaľ hýbala reprízová Skrytá vášeň a neúspešné Zachránené životy.

Veľvyslancova dcéra sa uviedla horšie ako neúspešné telenovely

Silný štart nových telenoviel je pre ich ďalší úspech kľúčový.

Pre porovnanie, Láska na prenájom minulý rok v januári štartovala na ratingu až 2,8 % a podieloch na trhu 7 – 8 %. Prekonala tým vtedy aj nástup niekdajších silných telenoviel ako Feriha, Zakázaná láska či Vymenené životy, ktoré patrili k jej vôbec najsledovanejším tureckým seriálom v minulosti.

Neskôr mimoriadne úspešná Feriha štartovala na ratingoch len nad 1 %, čo ešte dáva nádej na rast aj Veľvyslancovej dcére. Zakázaná láska sa v úvode vysielania blížila 2 %, Vymenené životy už boli v okolí 2,5 %.

Veľvyslancova dcéra sa zatiaľ, naopak, zaradila pri štarte k telenovelám, ktoré dopadli na obrazovke Doma sklamaním.

Ešte aj neúspešné telenovely z roku 2021 Spútaný motýľ, Meryem či Dve tváre Istanbulu sa pri štarte hýbali na podielovej úrovni 4 – 5 %, následne až padli k priemerom okolo dvoch až štyroch percent.

 

Čítať viac...
Nahor