Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

VEĽKÁ ANALÝZA: Médiá sa v počtoch protestujúcich proti korupcii výrazne líšili! Kto uviedol najviac a kto pár stoviek?

Prinášame veľkú analýzu monitorujúcu uvádzané počty demonštrujúcich na dosiaľ najväčšom proteste po prevalení kauzy CT prístroja v Piešťanoch v médiách.

Informácia: Všetky údaje boli zozbierané do 25. 11. 2014 23:59. Akékoľvek ďalšie úpravy náš portál nebude brať do úvahy.

Niekto narátal pár stoviek, tí najoptimistickejší okolo päťtisíc, mnohí svoje odhady namierili niekde uprostred. Iba minimum médií sa definovaniu počtu demonštrujúcich na Proteste proti korupcii v utorok 25. novembra 2014 v Bratislave vyhlo, no zdá sa, že urobili najlepšie.

Markíza narátala pred parlamentom cez tisícku

Ani jedna z televízii sa vo svojich odhadoch či citáciách nedostala na najvyššiu hranicu. Najsledovanejšie spravodajstvo, Televízne noviny Markízy, uvádzalo v zahlásení príspevku najprv neurčito „tisícky“, redaktor Viktor Serebryakov naživo spred parlamentu nakoniec uviedol, že sa pred Národnou radou zišla „vyše tisícka“ protestujúcich. Dav mal podľa informácií pri tom silnieť práve prechodom z Námestia SNP pred parlament. O niečo optimistickejšia bola TA3, ktorá sa v živom vstupe Daniela Horňáka odvolávala na informácie portálu Aktuality.sk. Portál uviedol, že podľa odhadov jeho redaktora Martina Odkladala sa demonštrácie zúčastnilo vyše 2,5-tis. ľudí, spravodajská televízia uviedla počty okolo 2 000 – 2 500 protestujúcich.

Rovnako, 2 500 demonštrantov, uvádzala podľa odhadov vyslaného redaktora Matúša Jaca RTVS. Urobila tak ako v televíznych Správach RTVS, tak v Rádiožurnále Slovenského rozhlasu a rovnako aj na spravodajskom Facebooku. Joj sa vo svojich výstupoch rozhodla presné počty demonštrantov neuvádzať. Redaktor Peter Petrus, ktorý sa po odchode z miesta hovorcu prezidenta vrátil k politickým témam v spravodajstve Joj, uviedol „niekoľkotisícový dav“. Všeobecne sa na svojich spravodajských weboch televízie konkrétnym počtom vyhýbali, tisícky uviedli TVnoviny.sk aj Noviny.sk,  TA3.com sa pre istotu o počte demonštrujúcich nezmienila vôbec.

Kto dal najviac a kto najmenej

Najzaujímavejšie je porovnanie počtov pri spravodajských online denníkoch (vynímajúc televízne). Miroslav Kern pre denník SME uviedol dav o veľkosti „okolo päťtisíc ľudí“, Ladislav Bariak pre Aktuálne.sk narátal na námestí SNP približne 2 500 protestujúcich. Ako sme už spomenuli, podobné číslo uvádzajú aj Aktuality.sk.

Len pár stoviek uvádza na svojom webe Pravda.sk. Portál sa v článku o počtoch nezmieňuje vôbec, v popise fotografie k článku však píše: „Na bratislavskom Námestí SNP sa opäť zišli stovky ľudí, aby vyjadrili nesúhlas s korupciou politikov.“ Meno autora článku denník nepíše. Naopak, najviac protestujúcich narátal nový denník Projekt N, autorka Martina Pažitková uviedla „vyše“ päťtisíc ľudí. „Okolo“ päťtisíc uviedlo spomínané SME, „do“ päťtisíc zas narátali Hospodárske noviny. Tie autorov článkov uvádzajú pod skratkami.

Bulvár odhadol menej, no zveličoval najviac

Z trojice najčítanejších bulvárnych portálov sa k číslu 5-tisíc pridali aj Topky.sk. Odvolávajú sa na informácie organizátorov. O niečo striedmejší boli v počtoch Pluska a Čas a to napriek tomu, že v titulkách nezabudli použiť dramatické spojenia „obrovská demonštrácia“ resp. „obrovský protest“. Čas.sk pri tom používa rôzne a nie vždy optimistické formulácie veľkosti davu, na Námestí SNP narátal „približne 1 500 ľudí“, toto číslo uvádza aj v perexe článku. Hneď na úvod textu už hovorí o stovkách, v online prenose z protestu zas uvádza odhad Igora Matoviča pred parlamentom o počte 4 000 ľudí. Pluska.sk uviedla tradičné rozpätie 2 až 2,5-tisíc. Pod články bulvárnych webov sa autori nepodpísali.

Kto mal pravdu?

K podobným rozporom v počte demonštrujúcich došlo aj pri informovaní o protestoch Gorila. Portál Sme.sk sa vtedy na tému pozrel bližšie. My si konkrétne počty demonštrantov na Proteste proti korupcii rovnako ako niektoré médiá nedovolíme odhadnúť. Za zmienku však stoja informácie organizátorov, ktorí mali medzi protestujúcimi pred parlamentom rozdať celkovo  3 600 sviečok, pričom sa nemalo ujsť všetkým demonštrujúcim. Je tak v skutku otázne, či sú v prípade demonštrácie pred Národnou radou bližšie odhady reportéra Markízy alebo redaktorky Projektu N.

Sumár

Zo sledovaných médií a spravodajstiev uviedli nasledujúce počty (bez ohľadu na konkrétne miesto konania protestu z 25. novembra 2014):

Do, okolo a vyše 5 000: Projekt N, SME, Hospodárske noviny, Topky.sk
Okolo 4 000: Čas.sk
Vyše, okolo 2 500: Správy RTVS, Rádiožurnál Rádia Slovensko, Aktuálne.sk
Okolo 2 000 – 2 500: Správy TA3, Aktuality.sk, Pluska.sk
Okolo 1 500: Čas.sk
Vyše 1 000: Televízne noviny TV Markíza
Niekoľko stoviek: Pravda.sk, Čas.sk
Neuviedli presné počty: Veľké Noviny TV JOJ, TVnoviny.sk, Noviny.sk, TA3.com, Pravda.sk

Videá z protestov

Foto: antifico, 25. november 2014, Protest proti korupcii

šéfredaktor Mediaboom.sk

Čítať viac...
Nahor