Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Veľká analýza: Nečakané posuny na televíznom trhu! Kto tento rok stráca a kto rastie?

Televízie od februára zastabilizovali jarné štruktúry, ako odštartovali ostrú sezónu?

Aj keď veľké projekty ako Búrlivé víno, Divoké kone či Tajné životy sa do vysielania dostali už začiatkom januára, televízie svoje štruktúry nastavili na ostrý režim o mesiac neskôr. Vo februári ešte na svoj štart čakali väčšie šou Tanec snov a Chart Show, u lídra však finišovala s nálepkou fenomén Horná Dolná.

Ani tá ale lídrovi nepomohla k aspoň dorovnaniu minuloročných výkonov. Markíza predviedla pred rokom úspešnú jar, keď jej hlavný ťahák, Búrlivé víno, nadpriemerne fungoval, ešte úspešnejšiu mala jeseň vďaka Farme. Joj, naopak, ťahala celý rok za kratší koniec, vysporiadať sa musela so zmenou vedenia, jej najvýraznejšou úpravou bol návrat správ do štandardného režimu.

Väčšie investície si televízna dvojka nechala na tento rok a, zatiaľ, sa jej darí zlepšovať pozíciu. Markíze sa napriek nemalej snahe nepodarilo výraznejšie ohroziť Divoké kone, ktoré nakoniec ubrali jej kľúčovému projektu jari, vo februári Joj vrátila Panelák, ktorému sa darí v slote porážať Rodinné prípady.

markiza vizual februar 2013

Aj tieto fakty spôsobili, že sa Markíza medziročne prepadla. Vo februári 2014 dosiahla celodenne hodnotu približne 25,5 % a v prime-time okolo 29 %, vo februári tohto roka už celodenne klesla na približne 24 %, v prime-time dosiahla podiel okolo 27,5 %.

Stalo sa tak napriek tomu, že Horná Dolná dokázala v pondelky Markíze prinášať prime-time podiely okolo 38 %. Jeden silný deň však nevykompenzoval pokles Búrlivého vína vysielaného počas troch dní, ktoré sa medziročne prepadlo z podielov okolo 32 % k priemernej hranici okolo 23 %. Podobné čísla, ako pred rokom, nedosahujú ani Rodinné prípady, ktoré boli síce už aj minulý rok na pomery Markízy vlažné, s premiérami sa však dokázali ťahať aj k 24 – 26 %. V súčasnosti sú ich najväčšie výskoky len okolo hranice 21 %, pravidelne sa však hýbu okolo dvadsiatky a pod ňou. Markíze jemne slabnú aj Televízne noviny, ktoré čoraz častejšie klesajú pod úroveň 35 %.

Na čo pri porovnávaní medziročnej sledovanosti nesmieme zabúdať, je zimná olympiáda. Hokejové zápasy Slovenska a neskôr záverečné boje o medaily sa v programe Markízy objavili celkovo počas siedmich dní. Do prime-time sa však dostal jediný zápas a to súboj Slovenska a Česka o postup do štvrťfinále so začiatkom o 18-tej hodine. Inak boli výkony hlavných staníc olympiádou najmä oslabované. Olympijské hry v Soči trvali od 7. do 23. februára.

tv-joj-logo

Joj si medziročne dokázala polepšiť, keď vo februári 2014 dosiahla celodenne hodnotu okolo 15 % a v prime-time okolo 17,5 %. Tento rok jej druhý mesiac v roku vyniesol celodenne približne 16,5 % a v prime-time okolo 21 %. Televízii najviac pomohol dvojslot denných seriálov, keď sa Divoké kone zastabilizovali v priemere okolo 20 %, Panelák takto pred rokom túto hranicu skôr podliezal. Dlhoročným seriálom však Joj vyriešila slot o 21:40, kde jej pred rokom prepadli projekty ako Kukátko či Vdova. Paneláku sa v súčasnosti darí držať hranicu nad 20 %. Kde však seriál padol, je rating, ktorý je historicky najnižší. Dôvodom je nepochybne presun na neskoršiu hodinu, seriál sa už však neuživí.

Obe televízie ponúkli v accesse program, ktorý im nevyšiel. Joj sa neujal od pondelka do štvrtka o 18-tej Sladký život, ktorý sa zväčša pohyboval okolo 13 – 14 %. Markíze nevyšiel útok na Nové bývanie s magazínom Reflex špeciál, ktorý sa prepadol k podielom 14 – 15 %, neuspel ani po presune na piatkový podvečer a televízia ho zrušila.

jednotka rtvs

Medziročný nárast dokázala zaznamenať Jednotka. Jej priemerný celodenný podiel dosiahol vo februári 2014 hodnotu 8,7 %, v prime-time to bolo 10,8 %. Tento rok už vo februári narástla celodenne na 10,3 %, v prime-time dokonca na 12,6 % (všetko v 12+). Jednotku nahor potiahli Tajné životy, ktoré zaznamenávajú lepšie výkony ako minuloročná Kolonáda, stabilný nadpriemer uhráva utorňajšia relácia Nikto nie je dokonalý, veľmi silná bola Jednotka v piatky, kde bola lídrom s Milujem Slovensko. Televízii výrazne pomáhajú podvečerné súťaže, 5 proti 5 aj vďaka slabšiemu Sladkému životu dosiahlo rekord, rástli tiež spravodajské formáty, ktoré rovnako prepisovali historické tabuľky.

Kde Jednotka mierne stratila, je sobotný večer, v ktorom novinka Nečakané stretnutia nedosahuje na výsledky aj unavenej Pošty pre teba. Napriek tomu však stanica dosahuje nadpriemery, ktoré ťahá až za desiatu hodinu vďaka Pravdivým príbehom a Neskoro večer. Nedarí sa zatiaľ novinke Slovensko chutí, ktorá odštartovala s podielom 7,2 % a ani do mesiaca nezaznamenala rast, keď tento utorok uhrala podiel 6,9 %.

A ako sa bude vyvíjať situácia v marci? Markíza prišla o Hornú Dolnú, čo jej oslabuje celotýždňové výsledky. Zatiaľ sa jej však v pondelky darí s Búrlivým vínom a Kredencom udržiavať nadpriemer blízky 29 %, televízia posilnila aj stredy, kde sa úspešne ujala Chart Show. Ostatnú stredu to v prime-time stačilo na podiel pod 29 %. Joj chce posilniť nedeľné výkony s Tancom snov, tam však ostatný týždeň rástla vďaka druhým Babovřeskám Markíza, na najbližšiu nedeľu po rýchlej zmene programu nasadzuje 96 hodín: Odplata. Televízie obohacujú aj víkendový podvečer, Joj odštartovala Fajnšmekera, ktorý jej však na sledovanosti výrazne ubral. Na Markíze od najbližšej nedele začína Domov na kľúč.

Čo televíziám vyšlo a čo nie? – február 2015

TV Markíza
+ výrazný úspech seriálu Horná Dolná, na ktorom môže stavať svoj úspech aj do najbližšej sezóny
+ posilnenie stredajšieho prime-time Chart Show, ktorá v prvý týždeň pozdvihla výkony po Búrlivom víne o takmer dva ratingy
+ posilnenie imidžu novou vydarenou grafikou
pokles celodenného aj prime-time podielu
výrazný pokles Búrlivého vína, neúspech s ďalším hlavným jarným programom – Rodinné prípady
neúspešná novinka Reflex špeciál
zmeny programu, častejšie reagovanie na konkurenčnú Joj

TV JOJ
+ zastabilizovanie Divokých koní, oslabenie Búrlivého vína
+ posilnenie slotu o 21:40 s Panelákom, ktorý poráža Rodinné prípady
+ nárast celodenného aj prime-time podielu
/ + neúspešný presun Sladkého života na 18-tu hodinu, šou sa však podarilo byť lídrom v repríze po Paneláku
neúspech s akvizičným seriálom Luca Bessona, Profesionál, ktorý v piatky výrazne podliezal priemery stanice
nestabilný off-time

Jednotka RTVS
+ nový seriál Tajné životy, ktorý napriek ťažkej téme naďalej dosahuje vysoké nadpriemery nad úrovňou Kolonády
+ posilnenie sledovanosti všetkých spravodajských relácií
+ rekord 5 proti 5
+ nárast celodenného aj prime-time podielu a to v univerzálnej aj komerčnej cieľovke
pokles sobotného slotu po Pošte pre teba s Nečakanými stretnutiami
podpriemerné výkony novinky Slovensko chutí
principiálne nezvládnuté prepojenie hlavných tvárí televízie (Martin Nikodým, Katarína Brychtová) a ich politických aktivít ospravedlnené externým pracovným pomerom

Medziročný vývoj sledovanosti – február 2014 / február 2015 (v prípade Markízy a Joj sa nám podarilo zistiť iba približné výkony, údaje RTVS nám poskytla sama televízia)

TV Markíza
celodenne: približne 25,5 % / 24 %
prime-time: približne 29 % / 27,5 %

TV JOJ
celodenne: približne 15 % / 16,5 %
prime-time: približne 17,5 % / 21 %

Jednotka RTVS v 12+
celodenne: 8,7 % / 10,3 %
prime-time: 10,8 % / 12,6 %

Jednotka RTVS v 12 – 54
celodenne: 6,3 % / 7,4 %
prime-time: 7,2 % / 9 %

Čítať viac...
Nahor