Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: RTVS

Nové projekty

Vznikol roky pred Dunajom: Postavy a dobové pozadie seriálu Čas nádejí!

Predstavujeme najväčšiu seriálovú novinku tejto jari spoločne s hercami, postavami či zákulisnými informáciami.

Roky pred Dunajom, k vašim službám začal vznikať námet originálneho slovenského dobového seriálu, ktorý na obrazovky chcela uviesť RTVS.

Rozpovedať mal príbeh troch generácií jednej rodiny na pozadí najväčších historických udalostí, ktoré sa odohrali v rokoch 1914 až 1951. Hrdinovia tak mali zažiť, a divákom pripomenúť, prvú svetovú vojnu, rozpad Rakúsko-Uhorska, vznik Československej republiky, druhú svetovú vojnu, Slovenské národné povstanie aj prevrat vo februári 1948.

Najväčší seriál RTVS

Výsledkom je výpravný dobový seriál RTVS Čas nádejí, ktorý ma ambíciu zaradiť sa k najväčším produkciám v histórii verejnoprávnej televízie.

„Dovolím si povedať, podľa tej ukážky, ktorú som videla, že to bude niečo, na čo sa budeme radi pozerať a bude to v tom zlatom fonde Slovenskej televízie,“ uviedla v Dámskom klube jedna zo seriálových herečiek Zuzana Mauréry.

Bývalý generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník považoval Čas nádejí za najväčší projekt v histórii telerozhlasu.

„Bude to najväčší seriál RTVS v histórii. Som presvedčený, že po takých dielach ako je Vivat Beňovský! alebo Alžbetin dvor si aj seriál Niekde v Európe nájde toľko priaznivcov ako tieto dve klasiky zlatého fondu RTVS,“ uviedol.

S jeho prípravou sa začalo ešte v roku 2018.

„Na projekte historického seriálu Čas nádejí som spolupracoval s autorkou Scarlett Čanakyovou a spoločne s dramaturgiou RTVS od roku 2018,“ povedal režisér seriálu Ján Sebechlebský.

So samotným nakrúcaním sa začalo v júli 2022.

Dunaj ho predbehol

Jeden z najvýpravnejších samostatných projektov verejnoprávnej televízie zažil v celom priebehu realizácie dvoch generálnych riaditeľov telerozhlasu a aj odklad vysielania, keď sa na obrazovkách mal objaviť ešte v roku 2023.

Nakoniec ho predbehol originálom český námet z podobného obdobia Dunaj, k vašim službám, ktorý si neopozeranou dobovou atmosférou získal divákov a stal sa hitom Markízy. Čas nádejí odštartuje prakticky rok po nástupe Dunaja, v nedeľu 7. januára 2024 na Jednotke.

Zaujímavosťou je, že aj Dunaj, k vašim službám sa stal historicky najväčším seriálom, aký vo svojej histórii realizovala Markíza.

Dnes RTVS verí, že práve úspech Dunaja naznačuje potenciál novinky Čas nádejí.

„Je to výpravná a produkčne pomerne náročná séria. Som zvedavý, ako ju ľudia príjmu, keď sledujem Dunaj, ako trhá rekordy, tak verím, že aj toto bude pre ľudí zaujímavé,“ povedal v nedávnom rozhovore pre Denník N generálny riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj.

Na rozdiel od Dunaja nebude verejnoprávna novinka dobre vyzerajúcou vzťahovou drámou.

RTVS sa nevydala cestou telenovely ale krátkej minisérie, ktorá dostane obmedzený počet 8 častí.

V ich priebehu postupne rozrozpráva osudy hrdinov rodinnej ságy v rôznych obdobiach, v ktorých sa diali najvýznamnejšie historické udalosti. Samotný Dunaj sa odohráva v jednom období počas 2. svetovej vojny.

Rozšírený dej seriálu Čas nádejí

Dej historického seriálu sa začína v roku 1914, krátko pred vypuknutím prvej svetovej vojny.

Na pozadí dramatických historických udalostí do popredia vystúpia dvaja mladí ľudia, hlavní hrdinovia príbehu a osudy ich rodín.

Róza Belsbergová je dcérou bohatého mäsiara. Géza Viola je krčmárovým synom, ktorý má svoje sny a predstavy o živote. Tie sa však nezhodujú s predstavami jeho otca o vedení krčmy.

Géza je ochotný otcovi vyhovieť a uzavrieť obchod. Róza a Géza sa poznajú od detstva a Gézovi by ani nenapadlo pomýšľať na vzťah s Rózou, kým nedostane výhodnú ponuku na sobáš od jej otca. Je iba dievčaťom zo susedstva, ale spojiť majetky dvoch rodín je cestou k dosiahnutiu cieľov.

„Prvá svetová vojna však všetko zmení, plány sa rúcajú ako domček z karát a Géza zažíva utrpenie, ktoré ho prinúti k dezercii. Prežíva súženie, strach o život a dokonca aj lásku,“ píše televízia.

Po jej strate sa vracia späť k právoplatnej manželke Róze, aby svoj život začal žiť nanovo. V tomto vzťahu však miluje iba jeden. „Stačí láska jedného na to, aby vydržala do konca života?“

V ôsmich častiach sa divák postupne prenesie dôležitými historickými míľníkmi.

Príbeh Gézu a Rózy pokračuje osudom ich syna Vojta Violovského. Vojto, rovnako ako kedysi jeho otec, má vlastné predstavy o živote. Spozná dcéru židovského lekára – Irenu, ale tento vzťah zanechá hlboké stopy vo Vojtovej duši.

Spolu so stratenou láskou, stráca ideály pod vplyvom klérofašistického režimu. Jeho cesta vedie k ilegálnej činnosti a k účasti v Slovenskom národnom povstaní. Niekde vo vnútri stále rezonuje nešťastná láska. „Môže byť tou jedinou na celý život?“

Herci a postavy

V hlavných úlohách sa predstavia mladí herci Dominika Morávková-Zeleníková a Daniel Žulčák. Tajnú lásku hlavného hrdinu si zahrala Judit Pecháček, v úlohe matky Gézu sa predstaví Zuzana Mauréry.

V ďalších úlohách tvorcovia obsadili Róberta Siposa, Martina Šalachu, Mateja Landla, Katarínu Krajčovičovú, Juraja Hrčku, Michala Režného, Petra Kočiša, Adyho Hajdu, Martu Kondrlu a ďalších.

Géza Violovský (Ján Žulčák)

Syn Jonáša a Gréty, ktorý sa po rozpade Rakúsko- Uhorska vráti k pôvodnému rodovému menu. Svoj život chce však Géza žiť inak ako jeho otec. Na rozdiel od neho má víziu do budúcnosti a v podnikaní sa nebojí riskovať. Aj preto súhlasí s výhodným maželstvom s dcérou rodiny mäsiarov Belzbergovcov. Géza je rebelom voči zaužívaným konvenciám, no je cieľavedomý a pracovitý. Hoci ho doba núti robiť kompromisy v osobnom aj spoločenskom živote, zostáva slušným človekom.

Róza Belzberg (Dominika Morávková – Zeleníková)

Bezstarostná, milá dcéra Georga a Anny, ktorá vidí najskôr svet cez rúžové okuliare nevinnej mladosti. Úprimne miluje svojho muža Gézu a verí, že aj on ju rovnako ľúbi. Pod tlakom dejinných udalostí sa však z naivného dievčaťa stáva rýchlo dospelá žena a musí prekonávať veľa útrap a sklamaní. No aj keď sa s ňou život nemazná, stále zostáva citlivým a úprimným človekom.

Jánoš Viola (Michal Ďuriš)

Hlava rodiny Violovcov, Slovák zo stredného Slovenska, pôvodným vierovyznaním katolík. Po svadbe s Grétou z lepšie situovanej nemeckej rodiny konvertuje na evanjelickú vieru. Mladý Ján Violovský sa s manželkou presťahuje na západné Slovensko, a aby získal licenciu na svoju vysnívanú krčmu, pomaďarčí si meno na Jánoš Viola. Je konzervatívny v živote aj v podnikaní a riadi sa heslom, že človek sa má zakrývať takou perinou, na akú má.

Gréta Viola (Zuzana Mauréry)

Nemecká evanjelička z dobre situovanej rodiny, ktorá sa vydá za Jána Violovského. S manželom má syna Gézu, ktorému je milujúcou matkou. Je hrdá, praktická, navonok pôsobí chladne, vie si však rýchlo presadiť svoju vôľu a získať rešpekt. Svojmu mužovi Jánošovi je veľkou oporou.

Georg Belzberg (Matej Landl)

Sebavedomý majiteľ prosperujúceho mäsiarstva nemeckej národnosti. V miestnej komunite patrí k najbohatším a svoje spoločenské postavenie si užíva. Páči sa mu, keď sa k nemu ľudia správajú s rešpektom a úctou. To vyžaduje aj od svojej rodiny, v ktorej vládne pevnou rukou.

Anna Belzberg (Dana Košická)

Manželka Georga, ktorá vypomáha v rodinnom mäsiarstve ako pokladníčka. Je tichá, jemná, oddaná svojej rodine. Miluje svoje deti, najmä syna Williho. Nedokáže sa však rázne vzoprieť panovačnému chovaniu svojho muža, čo si neskôr nevie odpustiť.

Willy Bezberg (Vladislav Plevčík)

Syn Georga a Anny. Dôstojník cisársko-kráľovskej armády. Viac si rozumie s matkou, po ktorej zdedil citlivosť a plachosť. Trápi ho nepochopenie zo strany otca, pre ktorého nie je taký muž, akého chcel zo svojho syna mať.

Kde sa nakrúcalo

Veľká časť deja sa odohráva v prostredí krčmy, priľahlého dvora a bytu.

Tvorcovia hľadali existujúce priestory, ktoré by vyhovovali dispozične aj dobovo, no šťastie nemali. „Niekoľko absolvovaných prehliadok reálnych miest skončilo neúspešne. Jedinou možnosťou bolo takéto priestory vytvoriť,“ uviedla RTVS.

Pre nakrúcanie si napokon vybrali nádvorie kaštieľa v Malinove.

Diváci telerozhlasu ho dôverne poznajú už zo seriálu Tajné životy, ktorý sa okrem iného nakrúcal aj v interiéroch a exteriéroch tohto kaštieľa. „Tvorcovia nového seriálu sa rozhodli staviť na známy priestor, ktorý poskytuje už overené a dobré produkčné zázemie.“

Jeho nádvorie tentoraz prešlo rozsiahlou premenou tak, aby vzniklo realistické prostredie zodpovedajúce obdobiu prvej polovici 20. storočia.


Vizitka seriálu Čas nádejí

Režisér: Ján Sebechlebský
Hlavný kameraman: Tomáš Stanek
Zvuk: Peter Mazáček, Marian Gregorovič
Producent: Erik Panák
Producentka RTVS: Zuzana Balkóová
Hudba: Vladimír Martinka
Dramaturg: Dana Garguláková
Šéfdramaturg RTVS: Jana Kákošová
Architekt: Tomáš Berka
Kostým. výtvarníci: Ján Kocman, Dorota Cigánková, Martin Kotúček
Umelecký maskér: Eva Ungrová

Zdroj texty: RTVS

Čítať viac...
Nahor