Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

V prime-time problémom, teraz veľkou posilou: Toto ťahá Markízu nahor!

Televízii sa vyplatila stávka na pásovú výrobu denného projektu.

Tri až štyrikrát do dňa stavia Markíza svoj denný program na jednom projekte. Podobne ako kedysi Súdna sieň, za ktorej pričasté nasadzovanie bola Joj v minulosti kritizovaná, sa v posledných mesiacoch množia vo vysielaní lídra epizódy Rodinných prípadov.

Práve tie sú veľkou posilou štruktúry Markízy a jednou z istôt. V poobedňajšom čase o 16:00 sú neraz sledovanejšie ako komerčné programy v kľúčovom čase o 18-tej, pričom tento úspech dosahujú s reprízami. Po podpriemerných výkonoch denných repríz Ostrova Markíza rozšírila tento popoludňajší scripted slot, keď ho začína už o 15. hodine, aktuálne reprízami Susedských prípadov. Podarilo sa jej zvrátiť pokles. Rovnako sa jej darí aj predpoludním, kde od 10. hodiny vysiela rovno dve epizódy Rodinných prípadov za sebou. Istotou sú priemery stanice, často ale vyskakuje aj do vyšších nadpriemerov. Seriálu sa darí napriek neustálej rotácii dielov.

Rodinné prípady sa pre Markízu stali mimoriadne cenným produktom práve v týchto denných časoch. Pôvodne pritom neboli žiadnym hitom. V roku 2014 a 2015 sa stali jedným z hlavných projektov v prime-time pre jarné sezóny v dvojici s Búrlivým vínom. V prvú jar dosahovali ešte výkony okolo 24 – 26 %, čo však bolo na vtedajšie výkony lídra vlažné, na jar 2015 sa už hýbali len nad alebo pod 20 %.

Napriek neúspešnej jarnej sezóne 2015, keď sa Markíza aj s prispením Rodinných prípadov dostala na historické minimum, potvrdila televízia tvorcom pokračovanie výroby seriálu. V súčasnosti už zbiera ovocie. Napriek tomu, že minulú jeseň nedokázali Rodinné prípady uspieť už ani o 18. hodine a rovnako v podpriemere skončila aj vtedajšia novinka Susedské prípady, toto leto už so scripted sériou rástla. Práve Susedské prípady jej prinavrátili líderstvo v accesse, s nástupom Búrlivého vína ho však opäť stratila.

Scripted seriály aktuálne zapĺňajú 4 až 5 hodín denného vysielania Markízy počas pracovných dní. V niektorých dňoch ešte bežali okolo 23-tej Susedské prípady, pre vysúvanie Ostrova do nočných hodín klesol v štruktúre aj seriál. Joj dodnes v ranných hodinách fungujú reprízy Súdnej siene, ktoré boli dlhé roky od 2008 posilou jej podvečera aj dňa. V roku 2012 jej uspel seriál Rodinné záležitosti, ktorý Rodinným prípadom predchádzal. Aj Rodinné záležitosti preukázali svoj potenciál v reprízach, napriek ich početnému využívaniu pomohli Joj zakaždým ako dopoludnia tak v poobedňajších hodinách.

Úspech scripted sérií nie je žiadny slovenský fenomén. Darí sa im na viacerých trhoch, kde neraz zapĺňajú celý denný program televízií. Vznikajú viaceré tematické seriály odohrávajúce sa v školách či v nemocnici. U nás priestor dostáva policajná téma, po Policajtoch v akcii televíznej dvojky by sa mali uviesť Policajné prípady Markízy.

Čítať viac...
Nahor