Pikošky
V Jojke bolo tento víkend rušno! Pár hodín pred vysielaním ruší plánovanú reláciu
Televízna dvojka pristúpila k nepopulárnemu kroku.
Už po necelých dvoch mesiacoch vypadne neplánovane z programu.
Joj iba pár hodín pred vysielaním oznámila zrušenie pripravovaného vydania jej novej politickej debaty Politika 24, ktorú zaradila na spravodajskú stanicu JOJ 24 do bloku nedeľných diskusií. Ponúka ju od februára a blok politických debát otvára už o 10. hodine.
Hosťom v tomto týždni mal byť bývalý premiér a predseda hnutia Slovensko Igor Matovič.
Reláciu neodvysiela
Jojka však v uplynulých hodinách musela riešiť zdravotnú indispozíciu moderátorky Politiky 24 Lenky Ježovej.
Napriek tomu, že rozhodnutie odkladala do posledných chvíľ, moderátorka nebude schopná dostaviť sa na vysielanie.
„Zajtrajšia relácia Politika 24, ktorú každú nedeľu vysiela spravodajská televízia JOJ 24, nebude tento týždeň odvysielaná kvôli zdravotnej indispozícii moderátorky Lenky Ježovej,“ uviedla v oficiálnom stanovisku televízia.
Dá sa očakávať, že Politiku 24 bude chcieť do vysielania vrátiť už od budúcotýždňovej nedele. Rovnako tak je pravdepodobné, že Igor Matovič pozvánku do relácie opäť dostane.
Krajné riešenie
Aktuálne rozhodnutie o zrušení vysielania sa, podľa všetkého, nerodilo ľahko. Joj ho zverejnila až v sobotu po 18. hodine.
Niet sa však čomu čudovať, nakoľko rušenie pravidelných programov je pre televízie tým najkrajnejším riešením.
Kľúčom k ich úspechu totižto neraz býva stabilita vysielania, Politika 24 je navyše mladý formát, ktorý sa ešte len snaží vybudovať divácky návyk a naučiť státisíce divákov nedeľných debát zapnúť televízor už o hodinu skôr.
Podobnú situáciu musela v minulej sezóne riešiť STVR.
Od septembra 2024 predstavila nového moderátora svojej hlavnej politickej debaty O 5 minút 12 Mareka Gudiaka, ktorý však už o pár dní na to ochorel. Slovenská televízia si však vynechanie vysielania nemohla dovoliť, na jeho miesto nakrátko povolala Alfonza Šurana.
Jednorazovo reláciu moderovala aj Monika Šebová, šlo o kritizované vydanie s premiérom Robertom Ficom, ktorý mal podľa kritikov dostať vo vysielaní nekritický priestor.
Odlišuje sa formátom
S novou politickou diskusiou prišla Joj necelý rok po zrušení dlhoročného formátu Na hrane. Vysielala ho na hlavnej stanici vo štvrtkové neskoršie večery.
V Politike 24 stavila na odlišný formát diskusie ako konkurenčné televízie, postaviť sa ho rozhodla na konfrontácii moderátora s jedným politikom.
Idea vyšla ešte z predvolebného vysielania k prezidentským voľbám, kedy JOJ 24 ponúkala sériu diskusií Kreslo pre kandidáta. Aj tie priniesli formát „jeden na jedného“ a moderátorkou bola Lenka Ježová.
Najsledovanejším vydaním Politiky 24 bolo doposiaľ hneď prvé vydanie s Robertom Ficom.
Sledovalo ho približne 140-tisíc divákov, ďalšie relácie mávajú podľa údajov televízie zhruba polovičnú sledovanosť. JOJ 24 býva v spravodajskej konkurencii v čase vysielania Politika 24 pravidelnou jednotkou.
Zdroje dát: oficiálne dáta zdroj PMT/KANTAR SLOVAKIA, tlačové správy televízií, teletext, portály Stratégie.sk, Mediálne.sk, Aktuality.sk, Facebook, Instagram Vysvetlivky k uvádzaniu televíznej sledovanosti Obchodná (komerčná) cieľovka, mladí diváci - obchodná cieľová skupina divákov vo veku 14-56 (od roku 2025). V roku 2024 bola uvádzaná vo veku 13-55 rokov, do roku 2023 vo veku 12-54 rokov. Spravidla uvádzaný rating v percentách (%) a podiel na trhu v %; Univerzálna cieľovka (celkové publikum) - všeobecná trhová sledovanosť divákov vo veku 12+, uvádzaný počet divákov v tisícoch a prípadne podiel na trhu v %. Poznámka: Od jesene 2014 je do údajov sledovanosti započítavaná oneskorená sledovanosť, od januára 2017 "hostia". Od januára 2024 došlo k zmene obchodnej cieľovej skupiny.
