Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Pikošky

V Iráne natočili vlastnú verziu sitkomu Moderná rodina. Bez homosexuálneho páru (video)

Irán sa rozhodol adaptovať jeden z najúspešnejších sitkomov všetkých čias, Modern Family, do vlastných reálií. Napriek tomu, že má ísť o veľmi detailný remake, tvorcovia nenápadne vypustili hlavnú súčasť seriálu.

Modern Family už sledujú aj diváci v Iráne. Domáci tvorcovia im aktuálne ponúkajú priam identický remake pod názvom Haft Sang. Adaptácia sa veľmi dotýka pôvodného spracovania, keď využíva identické rekvizity, fóry, dialógy a podobná je aj réžia. Tvorcovia remakeu splnili zadanie iránskej verzie podľa originálu „shot by shot“ resp. záber po zábere. Istá Sina Haghighi si dala dokonca tú námahu, že niektoré scény z originálu a iránskej verzie priamo porovnala (video nižšie).

Čo však nastane v prípade, že sa na scéne americkej Modern Family objaví Mitchell a Cameron? Nie, diváci v Iráne sa nemusia pozerať na čiernu obrazovku, no homosexuánu dvojicu by ste v Haft Sang nenašli. Nahradil ju totiž tradičný heterosexuálny pár, ktorý je pre výrazne konzervatívnu krajinu prijateľný. Zahraničné médiá však hovoria o tom, že Moderná rodina v tomto prípade rozhodne nie je moderná. V iránskej verzii nájdeme ešte jednu zmenu oproti originálu. Jednu z dcér Phila a Claire „premenili“ na syna.

V Iráne je najrozšírenejším náboženstvom Islam. Ten hovorí, že vzájomná príťažlivosť dvoch ľudí rovnakého pohlavia je možná a dokonca prípustná, no akékoľvek sexuálne spolužitie je považované za veľký prehrešok voči Koránu a je proti prirodzenej úlohe a cieľu pohlavného styku. Islam stavia takúto vzájomnú náklonnosť skôr do roviny obdivu, často je interpretovaná ako bratská láska, láska medzi súrodencami rovnakého pohlavia, ktorú Islam schvaľuje.

Iránska Moderná rodina vs. tá modernejšia americká

Zdroj: Wikipédia

Čítať viac...
Nahor