Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

V Česku je pre prezidentské debaty divočina: Moravec diskusiu moderovať odmietol, Zeman v dvoch dueloch sám!

Aktualizované.

Pred druhým kolom prezidentských volieb v Česku je divoko. Kým súčasný prezident Miloš Zeman pred prvým kolom volieb odmietol účasť v diskusiách so súpermi, pred druhým kolom potvrdil účasť rovno vo všetkých štyroch celoštátnych televíziách. Ešte prednedávnom sa pritom vyjadril, že diskusie budú stačiť dve. Toho sa rozhodol držať jeho vyzývateľ v druhom kole, prezidentský kandidát Jiří Drahoš, ktorý už potvrdil, že sa zúčastní len dvoch diskusií. „Miloš Zeman sám povedal, že tretia a ďalšia debata by už boli nudné. Tak keď tam bude chcieť ísť sám, tak tam bude sám,“ vyjadril sa Drahoš.

Aktuálne je už známe, že sa Zeman s Drahošom stretnú spoločne v diskusiách na Českej televízii a na Prime. Účasť už prisľúbili obaja kandidáti.

Okolo debaty na ČT, ktorá  prebehne 25. januára bolo tento týžden rušno. Stabilný moderátor hlavných politických relácií a debát ČT, Václav Moravec, oficiálne diskusiu moderovať odmietol. Ako dôvod uviedol, že „nechce byť hromozvodom Zemanovej kritiky voči ČT,“ informoval idnes.cz. Zeman pravidelne kritizuje ako ČT tak samotného Moravca. Diskusiu nakoniec bude moderovať Světlana Witowská, v minulosti známa aj zo správ Primy, aktuálne pôsobí v ČT. Prednedávnom zaujal jej konfrontačný rozhovor s Andrejom Babišom pred parlamentnými voľbami.

Svoju diskusiu už ohlásili aj ďalšie televízie. Prima potvrdila „netradičnú“ prezidentskú debatu, ktorú odvysiela v utorok 23. januára o 20:15. Účasť prisľúbil ako Zeman tak Drahoš. „Televízia Prima pohotovo zareagovala a plánuje vo volebnom týždni ponúknuť divákom priamy televízny súboj týchto dvoch osobností. Mimoriadny duel so skúškou znalostí, v ktorom sa proti sebe postavia dvaja prezidentskí kandidáti bojujúci o post hlavy štátu v druhom kole priamej voľby, ktorý budú môcť diváci sledovať priamo v Hudobnom divadle Karlín a samozrejme aj pri televíznych obrazovkách,“ priblížil Marek Singer, generálny riaditeľ FTV Prima. Televízia chce debatu priniesť aj na slovenskej Prima Plus.

Na prezidentskú debatu sa rovnako pripravujú aj ďalšie stanice. Nova potvrdila, že chce duel odvysielať v nedeľu 21. januára o 20:00. Barrandov zas má v pláne odvysielať debatu v pondelok 22. januára. Stanica dávala v predošlom období pravidelný priestor súčasnému prezidentovi Milošovi Zemanovi v jednej z množstva relácií, ktoré moderuje riaditeľ televízie, Jaromír Soukup. Zeman potvrdil účasť v oboch reláciách. Ako však budú nakoniec vyzerať, je otázne, Drahoš do nich podľa všetkého nepríde.

Česká republika volí hlavu štátu priamo len druhýkrát. Kreslo obhajuje súčasný prezident Miloš Zeman, ktorý sa stal aj víťazom prvého kola tohtoročných volieb. To sa konalo v dňoch 12. a 13. januára. Skúsený 73-ročný politik v ňom oslovil takmer dva milióny voličov, čo predstavovalo celkom 38,57 % hlasov. Jeho vyzývateľom v druhom kole bude bývalý predseda Akadémie vied Českej republiky Jiří Drahoš. Tento 68-ročný fyzikálny chemik získal v prvom kole podporu 26,60 % voličov, čo predstavovalo takmer 1,4 milióna hlasov českých občanov.

Nového prezidenta si Česko zvolí 26. a 27. januára a televíznym debatám sa u našich západných susedov, pre očakávané vyrovnané šance oboch uchádzačov o kreslo na Pražskom hrade, prikladá mimoriadny význam.

Zdroj: TS Prima, idnes.cz, tyzden.cz
Foto: Česká televize

Čítať viac...
Nahor