Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

V čase pohrebu Michala Kováča vychádza trailer k filmu o únose jeho syna (video, podrobnosti)

Film inšpirovaný nedoriešenou kauzou, ktorá je dnes opäť veľkou témou, by sa do kín mal dostať budúci marec.

Režisérka filmov Láska na vlásku či Legenda o lietajúcom Cypriánovi, Mariana Čengel Solčanská, prichádza tento raz s politickým trilerom Únos. Inšpirovať sa nechal obdobím mečiarizmu a jednou z najväčších káuz Slovenska – únosom syna prezidenta Michala Kováča.

V období pohrebu prvého slovenského prezidenta, kedy sa opäť kauza stáva živou témou, vychádza prvý trailer k novému filmu. Zachytené sú základné a jasné okamihy toho, prečo mohlo k únosu dôjsť a kto mohol za ním stáť. Politický triler Únos sa má do kín dostať 2. marca 2017.

Postavu inšpirovanú Vladimírom Mečiarom stvárni Maroš Kramár, postavu blízku Ivanovi Lexovi si zahrá Milan Ondrík, prezidentovho syna hrá Juraj Hrčka. V ďalších úlohách sa predstavia Dano Heriban, Rebeka Poláková, Milan Mikulčík, Ingrid Timková, Ján Greššo, Tomáš Hanák, David Hartl, Vladislav Plevčík, Eva Pavlíková, Gabriela Dolná, Katarína Kolajová, Marko Igonda, Andrej Kováč.

„Únos je dobový žánrový hraný film, natočený na motívy spomienok mnohých na udalosti deväťdesiatych rokov. V minulosti sa naša krajina ocitla neraz v situáciách, kedy pojmy zločin a štátna moc evokovali jedno a to isté. Hrozba toho, že sa ľudská túžba ovládať svoje okolie, panovať mu a vnucovať mu svoju vôľu zvrhne na teror, nikdy nepominie. Umenie má úlohu hovoriť o tom, o čom ostatní mlčia a odtabuizovávať tajomstvá,“ píšu tvorcovia. Solčanská sa tiež aktuálne vyjadrila, že je jej ľúto, že sa filmu nedožil Michal Kováč.

Dej filmu Únos
Na nový rok nájde novinárka Marta v záhradke rodičovského domu bratovu odrezanú hlavu zabalenú v igelitovom sáčku. V tomto okamihu netuší, že strašný nález ju vtiahne do príbehu, v ktorom sa mocou posadnutí predstavitelia štátu neštítia žiadneho zločinu, aby sa udržali na svojich postoch a upevnili si pozíciu neobmedzených vládcov nad životmi a majetkom ostatných.
Posledný deň prvého roku sa chýli ku koncu. Zostáva iba pár minút. Všetci oslavujú. Aj Efendi, kráľ podsvetia, aj Prezident mladučkého štátu. Iba Predseda nemá čo oslavovať. Prezident, ktorému on sám vyšliapal chodník k funkcii, odmietne vymenovať jeho šikovného Chalaniska za ministra. Stane sa preto nepohodlným a fantázii, ako ho prinútiť abdikovať, nik nebude klásť medze. Aspoň to predpokladá.

Syna prezidenta o niekoľko mesiacov neskôr za bieleho dňa organizovaná skupina zmláti a po mučení zavlečie do zahraničia. Mladý agent Tajnej služby, gniavený svedomím a strachom, sa prizná vyšetrovateľovi, že sa zavlečenia zúčastnil na priamy príkaz svojích nadriadených. Podozrenie okamžite padá na šéfa Tajných, ktorým, čo čert nechcel, je Predsedov Chalanisko. Mladý muž sa v strachu o svoj život s pomocou najlepšieho kamaráta ukryje v cudzine a zdanlivo sa po ňom zľahne zem. Kamarátovo auto o niekoľko mesiacov vybuchne a dvadsaťpäťročný chlapec, jediný kontakt na utečenca, v ňom zhorí zaživa.

Marta sa snaží domôcť spravodlivosti pre seba, pre mŕtveho, pre svojho zavraždeného brata a pre nás všetkých, ktorí sme mlčanlivými svedkami udalostí, na ktoré nikdy nesmieme zabudnúť.

Tvorcovia
Scenár a réžia: Mariana Čengel Solčanská
Kamera: Ladislav Janošťák
Strih: Ondrej Azor
Hudba: Vladimír Martinka
Zvuk: Ján Grečnár/ Martin Merc
Architekt: Michal Lošonský
Kostýmový výtvarník: Ivana Struhárová
Umelecký masker: Martin Jankovič
Producent: Milan Stráňava
Vedúci produkcie: Michal Stráňava

Čítať viac...
Nahor