Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Útoky v Paríži na slovenských obrazovkách: Diváci mimoriadne vysielanie vyhľadávali

Slovenské televízie reagovali na krvavé udalosti v Paríži.

Útok teroristov Islamského štátu na hlavné mesto Francúzska zasiahol médiá po celom svete a ovplyvnil aj vysielanie slovenských televízií. Najrýchlejšie, pochopiteľne, dokázala reagovať spravodajská TA3, ktorá prvé vysielanie k Parížu priniesla ešte počas piatkovej noci. Následne v sobotu ako aj ďalšie spravodajské stanice prispôsobila celodenné vysielanie krvavým udalostiam.

Ako už tradične v mimoriadnych situáciách zaznamenala TA3 zvýšenú koncentráciu divákov. Najviac jej vysielanie vyhľadávali v doobedných hodinách, kedy sa mnohí začali informovať o terore v Paríži. Napríklad Správy o ôsmej ráno sa mali dostať pod 10 % v komerčnej cieľovke, ďalšie bloky sa hýbali okolo 9 až cez 12 %. TA3 dosiahla v sobotu celodenne vysokú hodnotu 4,2 % v komerčnej cieľovke a až 5,8 % v univerzálnej cieľovke 12+.

Markíza zareagovala na udalosti niekoľkými mimoriadnymi reláciami. Sobotné krátke správy moderovala redaktorka Danica Kleinová, v štúdiu s ňou diskutovala aj redaktorka zahraničných správ Simona Mikušová. Televízia sa tak prostredníctvom krátkych správ snažila v priebehu celého dňa prinášať nové informácie.

Mimoriadne správy zaznamenali na Markíze najvyššiu pozornosť divákov po poludní a okolo pätnástej, keď ich podiel dosiahol po Televíznych novinách najvyššie podiely z celého dňa na Markíze. Dostali sa na hodnotu 27,6 %. Prvé Mimoriadne správy vysielala Markíza okolo desiatej ráno, šla pod 18 %, pred Smotánkou zaradená relácia uhrala cez 23 %.

Teroristický útok v Paríži ovplyvnil správanie divákov hlavných správ. Tentoraz sa ich pozornosť nemenila s príchodom brejkov, diváci ostali pri spravodajstvách až do konca. Vyššie čísla oproti bežným dňom zaznamenali Televízne noviny, ktoré v podieli dosiahli hodnotu 30,7 %. Aj keď sa stali najsledovanejším programom soboty, na mimoriadne udalosti ide pre Markízu o slabú vizitku. Celkovo ich sledovalo vyše 670-tisíc Slovákov. Televízia vyslala do miesta diania redaktora Michala Kovačiča, s ktorým sa v priebehu Televíznych novín spojila. Parížu vyhradila v správach podobne ako ostatné stanice veľký čas, prekryla nimi aj nástup Novín televíznej dvojky.

K téme: Rozboril reaguje na krvavé útoky vo Francúzsku, V siedmom nebi priamo z Paríža!

Joj k parížskemu masakru program nemenila. Počas dňa do vysielania nasadila špeciálnu upútavku, ktorou o útokoch v Paríži informovala a odkazovala na začiatok tradičného večerného spravodajského bloku. Ten klasicky otvorili Krimi, v nich vyhradila Parížu takmer celé vysielanie. V relácii naživo diskutoval aj expert na terorizmus Jozef Klavec. Joj na miesto vyslala Martina Krpača a Rasťa Striška, ktorí spracovali reportáže do Novín. Joj v prípade mimoriadnych udalostí u nás či vo svete neraz skôr stráca na výkone, keď dávajú diváci prednosť iným spravodajstvám. Dôvodom môže byť štart hlavných správ až o polhodinu neskôr oproti iným staniciam. Krimi dosiahli share 22,7 %, Noviny 24,4 %. Celkovo hlavné správy Joj sledovalo vyše 570-tisíc divákov.

K téme: RTVS sa pridá k Európe, minúta ticha za obede útokov v Paríži

RTVS pre udalosti v Paríži program menila. Mimoriadne Správy RTVS sa objavili na Jednotke trikrát, o pol jedenástej, po jednej a po piatej. Práve tie vysielané po 17-tej dosiahli najvyššiu sledovanosť, nakoľko nasledovali po repríze Milujem Slovensko. V komerčnej cieľovke sa dostali až nad 16 %. Predchádzajúce dva spravodajské bloky zaujali okolo 6 a 4,5 % divákov pri obrazovke. Reláciami sprevádzal Miroslav Frindt.

Jednotka udalostiam v Paríži vyhradila v hlavnom spravodajstve viac než 30 minút. Vo všetkých reláciách sa naživo spájala RTVS so svojim redaktorom v Paríži, Štefanom Hudecom. Živý vstup priniesla aj z Bratislavského hradu, ktorý sa pridal k svetovým dominantám a na vzdanie úcty zosnulým sa nechal vysvietiť vo farbách francúzskej vlajky. Hlavné Správy RTVS zaznamenali zvýšenú pozornosť divákov, keď sa v 12 – 54 dostali cez 12 %. Celkovo ich malo sledovať okolo 330-tisíc divákov.

V nedeľu zaradila Markíza o 11:30 mimoriadnu reláciu, sprevádzala ňou Zlatica Puškárová. Úvodným hosťom vysielania bol premiér Robert Fico, Puškárová sa naživo spojila aj s ministrom obrany Robertom Kaliňákom či vyslaným redaktorom Michalom Kovačičom, diskutovala aj s bezpečnostným analytikom Miroslavom Žitným. Mimoriadna relácia Teror v Paríži mala dosiahnuť share 21,5 %, celkovo ju sledovalo vyše 210-tisíc Slovákov.

RTVS v nedeľu svoj program nemenila. Podľa programu odvysielala reláciu O 5 minút 12, v ktorej diskutovali premiér Róbert Fico, Pavol Frešo a do relácie bol prizvaný aj predseda SNS Andrej Danko. Hostia diskutovali aj o teroristických útokoch v Paríži, relácia tak značnú časť venovala spomínaným udalostiam. Sledovať ju malo celkovo 30,5-tisíc divákov a v 12+ sa podiel dostal až na 23 %.

Čítať viac...
Nahor