Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

TV tipy

Ut 20.5. – Nenechajte si ujsť jedinečný dokument o „Wintonových deťoch“

Celovečerný dokumentárny film režiséra Mateja Mináča prináša aj pomocou hraných rekonštrukcií dosiaľ najvernejšie fakty, svedectvá a osudy novoobjavených „Wintonových detí“.

Keď pred pár rokmi slovenský režisér, scenárista a producent náhodou v jednej knižke narazil na dva krátke odseky o pánovi Nicholasovi Wintonovi, bol fascinovaný. Spolu s Patrikom Paššom sa rozhodli natočiť dokumentárny film Sila ľudskosti o takmer zabudnutom príbehu záchrany 669 českých a slovenských detí tesne pred začiatkom 2. sv. vojny. Protagonista, v dobe natáčania stojedenročný  sir Nicholas Winton, sa o svojom čine viac než pol storočia nikomu nezmienil, dokonca ani svojej manželke. Dnes je príbeh záchrannej akcie známy po celom svete.

Film bol ocenený mnohými domácimi i zahraničnými prestížnymi cenami, jeden z najväčších úspechov zažil vďaka zisku prestížneho ocenenia FIAT/IFTA Award od svetovej federácie televíznych archívov, svoju 40. medzinárodnú cenu získal na jubilejnom ročníku kanadského Victoria Film Festivale vo februári 2014.

Dokumentárny film Nickyho rodina uvedie česká verejnoprávna Dvojka v utorok o 21:50.

Foto: Nicholas Winton

Čítať viac...
Nahor