Aktuality
Divácky obľúbené, u politikov pod tlakom: Verejnoprávne televízie čaká kľúčová voľba, riaditeľov spoznáme čoskoro!
V oboch krajinách čelia verejnoprávne televízie politickému tlaku, voľba nových šéfov môže byť o to dôležitejšia.
Verejnoprávne televízie môžu tento rok zmeniť generálneho riaditeľa. Obe krajiny čaká voľba šéfa verejnoprávnych médií, ktoré sa udejú v prvom polroku tohto roka. Česká televízia, napriek nespokojnosti časti domáceho publika, získava pozitívnu odozvu laickej aj odbornej verejnosti, pričom aj na Slovensku je vnímaná ako vzorový verejnoprávny vysielateľ. Rovnako ako RTVS však v súčasnosti čelí politickým tlakom, ktoré sa môžu postarať o zmenu ako jej riaditeľa tak smerovania.
ČT sa v minulosti darilo držať mieru nezávislosti napriek politickým snahám. Jedným z jej najväčších kritikov je aktuálne český minister financií Andrej Babiš. Ten okrem iného tvrdí, že Česká televízia vedie proti nemu a jeho strane ANO politickú antikampaň. Intenzívne ČT kritizuje aj prezident Českej republiky, Miloš Zeman. Najnovšie jeho hovorca, Jiří Ovčáček, uviedol, že ČT vytvára falošný dojem objektivity a plurality, pričom nadržiava tzv. liberálnej ľavici – kritikom Zemana a Babiša.
Česká televízia k tomu bola začiatkom roka upozornená či kritizovaná za vysielanie k americkým prezidentských voľbám počas volebnej noci. Po podrobnom rozbore vysielania Rada pre rozhlasové a televízne vysielanie (RRTV) uviedla, že Česká televízia neposkytla vyvážené spravodajstvo ohľadom Donalda Trumpa a „nadržiavala“ neúspešnej kandidátke Hillary Clintonovej.
Česká televízia spozná meno riaditeľa pre najbližšie roky ešte tento mesiac. Ešte v marci museli kandidáti poslať svoje prihlášky, pričom Rada Českej televízie už vybrala päticu kandidátov do druhého kola. Celkovo sa prihlásilo 12 záujemcov. Šéfom ČT chcú byť aktuálny riaditeľ Petr Dvořák, bývalý riaditeľ komerčnej televízie Prima Martin Konrád, aktuálny šéfeditor spravodajstva ČT Karel Novák, bývalý zahraničný redaktor ČT a aktuálne generálny komisár českého Expa 2015 Jiří František Potužník a ekonóm Petr Vinklář.
Riaditeľa ČT volí 15-členná Rada Českej televízie, funkčné obdobie je na šesť rokov. Definitívne rozhodnutie padne v stredu 26. apríla, kedy bude meno riaditeľa aj oznámené. Pri prvom hlasovaní, ktoré posúvalo kandidátov do druhého kola, dostal najviac hlasov Petr Dvořák, jeho šance na zvolenie sú tak najväčšie.
Aj na Slovensku sú verejnoprávne médiá pod politickým tlakom. Proti súčasnému vedeniu bojuje priamo premiér Robert Fico, podľa ktorého telerozhlas prináša neobjektívne opozičné spravodajstvo. Kritizuje najmä vedenie RTVS, ktoré sa malo podľa Fica pustiť do boja o sledovanosť, čím zlyhalo. Za nevyvážené, neobjektívne a neférové považuje spravodajstvo RTVS aj minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák, minister kultúry, Marek Maďarič, naopak naďalej smerovanie telerozhlasu zastáva a obhajuje.
Voči telerozhlasu sa už dlhodobo kriticky vyjadruje aj predseda parlamentu Andrej Danko, ktorý nedávno prehlásil, že z RTVS by spravil štátnu inštitúciu. Zrušil by tak koncesionárske poplatky a rozhlas s televíziou by boli financované iba zo štátneho rozpočtu. „Radšej by som sa tu nehral na verejnoprávnosť RTVS, ale zrušil všetky koncesie a hlásim sa k štátnej televízii,“ povedal. Dankovi v minulosti prekážali niektoré programy, ktoré majú zosmiešňovať národ (Nikto nie je dokonalý), zároveň kritizuje početnú externú výrobu na úkor interných kapacít, ktorá má byť navyše predražená. RTVS oponovala a ponúkla štatistiku, na základe ktorej medzi rokmi 2011 a 2015 vzrástla interná výroba o takmer 34 %, pričom externá za žiadny rok neprekročila šesť percent z celkového objemu programov.
Prihlasovanie do voľby generálneho riaditeľa RTVS je otvorené do 10. mája. Záujemcovia sú zatiaľ dvaja, ako prvý sa prihlásil súčasný šéf Václav Mika a riaditeľ Tlačovej agentúry Slovenskej republiky (TASR) Jaroslav Rezník. Podľa denníka Plus jeden deň je na spadnutie aj kandidatúra podnikateľa Fedora Flašíka, ktorý je podľa vlastných slov rozhodnutý na 90 %. Podobne ako Rezník kandidoval už v roku 2011.
Zatiaľ len na úrovní špekulácií sú aj ďalšie mená. Výrazne sa s kandidatúrou skloňuje bývalá riaditeľka Markízy, Zuzana Ťapáková či poslanec za SNS a bývalý moderátor Markízy, Karol Farkašovský. Ten sa značne zapájal do mediálnych diskusií týkajúcich sa problematiky RTVS a jej budúceho modelu financovania. Generálneho riaditeľa RTVS volí parlament, samotná voľba prebehne v Národnej rade vo štvrtok 22. júna. Nového šéfa si tak väčšinou môže zvoliť vládna koalícia, premiér Robert Fico prednedávnom vyhlásil, že bude odporúčať poslancom Smeru, aby nevolili Václava Miku.