Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

TV Nova oslavuje neuveriteľných 20 rokov! Dnes chystá špeciál! (VIDEÁ)

Bolo to v roku 1993, kedy sa v susednom Česku „sprivatizoval“ prvý vysielací okruh verejnoprávnej televízie. V Česku sa rozhodli pre duálne televízne vysielanie s tým, že súkromnému vysielateľovi hneď od začiatku pridelili plnohodnotnú celoplošnú frekvenciu. Víťazom výberového konania sa stala spoločnosť CET 21, ktorá uspela s úplne iným pojektom, ako nakoniec divákom ponúkla. Do CET 21 vstúpil americký investor a spolu vytvorili prvú komečnú televíziu, ktorú nazvali Nova. Názov stanice vznikol zo súťaže a Novu vraj vymyslela diváčka zo Slovenska. Nova nastúpila bombasticky, na trh uviedla to, čo divákom posledné roky chýbalo – najmä americké seriály a filmy, nechýbala ani európska produkcia, nový typ spravodajstva a publicistiky. Legendárnym sa stal jej prvý generálny riaditeľ Novy Vladimír Železný, ktorý mal dlhé roky aj vlastnú reláciu Volejte řediteli.

Pozrite si zvučku, ktorá otvárala vysielanie TV Nova prvé roky vysielania:

[youtube width=“600px“ height=“400px“]LHSDclTm-Y0[/youtube]

 

Nova sa za veľmi krátku dobu stala lídrom na televíznom trhu a predstihla Českú televíziu. Nemala však žiadnu inú konkurenciu, v Česku napríklad vysielala iba stanica Premiéra TV, z ktorej sa neskôr stala Prima. Prvé roky vysielania však nemala dostatočné pokrytie. Nova sa stala veľmi populárnou stanicou aj na Slovensku, západ krajiny doslova ovládla a Nova dokázala získať výrazný podiel na slovenskom trhu a to iba vďaka terestrickému presahu vysielania. Plnohodnotného komerčného vysielania sa slovenský divák dočkal až v roku 1996, kedy odštartovala Markíza, dovtedy mohol sledovať iba neúspešný pokus stanice DCTV (Toto bola prvá slovenská komerčná televízia na trhu! Oslávila by 19 rokov vysielania!) alebo satelitné vysielanie stanice VTV, ktorá však nenaplnila všetky očakávania.

Pozrite si úvodné minúty vysielania stanice Nova:

[youtube width=“600px“ height=“400px“]UeXKjLl-9Do[/youtube]

 

Ak vás zaujíma, aký program divákom Nova prvý rok vysielania ponúkala – tu je jej prehľad programov:

[youtube width=“600px“ height=“400px“]2B_y-juwl_c[/youtube]

 

Nova si dnes pripomenula 20 rokov vysielania špeciálnym vydaním relácie Snídaně s Novou, ktorá sa na obrazovkách televízie objavuje od začiatku vysielania. Dnešné oslavy vyvrcholia Galavečerom v Národnom múzeu, kde vysielanie stanice pred dvadsiatimi rokmi začalo. Nova ponúka celý február špeciálnu grafiku 20 rokov vysielania.  Stanica je stále lídrom na trhu. Zažila veľké úspechy i pády, takmer po celý čas prinášala majiteľom zisky, posledné dva roky sa však dostala do straty. Divákov si však udržala.

„Toto výročí je obzvlášť významné, protože v době svého založení byla Nova prvním celostátním soukromým televizním kanálem v České republice. Po svém startu v roce 1994 se stala pro celý region symbolem podoby komerčních médií. Málokdo si tenkrát dokázal představit, jaký vliv bude mít Nova na televizní a mediální prostředí,“ povedal Christoph Mainusch, konateľ  a generálny riaditeľ skupiny Nova. Diváci Novy dnes od 21:30 uvidia špeciálny program, ktorý zhrnie všetko najlepšie z doterajšej histórie televízie a ponúkne aj priame vstupy z osláv z Národného múzea.

 

Čítať viac...
Nahor