Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Tutti Frutti a erotika – to všetko už v roku 1990 legálne sledovali diváci v Česko-Slovensku!

Pozrite sa ako to je možné a aké televízie v Česko-Slovensku v rokoch 1990 až 1992 legálne vysielali. A to dokonca cez terestrické vysielanie. Pokrývali však len približne tretinu populácie. Išlo o vysielanie staníc OK3 a neskôr TA3, ktoré patrili verejnoprávnym televíziám, preberali však programy aj zahraničných komerčných staníc – najznámejšou bola RTL plus.

Už na jar 1990 sa diváci dočkali zaujímavého televízneho experimentu. Na frekvenciách, kde za totality vysielala sovietska televízia, začala experimentálne vysielať Československá televízia program nazvaný OK3.

ok3 Televízia OK3 (Otvorený kanál 3) odštartovala vysielanie v máji 1990 a divákom ponúkala najmä prevzaté vysielanie zahraničných televízií v originálnom jazyku, v niektorých prípadoch išlo o priame živé preberané vysielanie. Diváci bývalého Česko – Slovenska sa tak krátko po revolúcii dočkali vysielania takých staníc ako spravodajskej CNN, nemeckej komerčnej RTL plus, francúzskej hudobnej MCM, francúzskej TV5, či športovej Sportnet a neskôr Screensport. Ponuka sa postupne rozširovala. O rok neskôr, v júni 1991, nahradila stanicu OK3 na Slovensku stanica TA3 (Televízna Anténa 3), ktorú už manažovala Slovenská televízia. Tá ponuku zahrančných staníc vo vysielaní TA3 rozšírila napríklad o stanice CFi (francúzska komerčná televízia, ponúkajúca filmy a seriály), Deutche Welle, SAT1, Worldnet, Sky News, či Eurosport. Niektoré programy ponúkla so slovenskými titulkami a niektoré so simultánnym dabingom. Pre slovenského diváka tak bola TA3 na svoju dobu veľmi atraktívnou ponukou. Žiaľ v roku 1992 stanica zanikla, štát chcel frekvencie prideliť súkromnému vysielateľovi. Po rozdelení Československa začala v Česku namiesto OK3 vysielať ČT 3, a Slovensku nastalo neskôr zrnenie. O frekvencie mali záujem súkromní vysielatelia, nakoniec však ako prvá súkromná televízia začala vysielať v roku 1994 česká Nova, ktorá aktuálne oslavuje už dvadsať rokov vysielania. Na frekvenciách TA3 začala po dvoch pokus o pridelenie licencie vysielať Markíza.

 

TUTTI FRUTTI – erotický program nemeckej RTL plus patril na OK3 k najvyhľadávanejším, rovnako ako víkendové erotické filmy:

[youtube width=“600px“ height=“400px“]Yp5gx9MH1ZI[/youtube]

 

Prehľad vysielania OK3 v auguste 1990:

[youtube width=“600px“ height=“400px“]yzuDBOcbpH4[/youtube]

 

Seriál Marc a Sophie vysielala TA3 so slovenským simultánnym dabingom:

[youtube width=“600px“ height=“400px“]IrtFh8Egprk[/youtube]

 

A tu je zvučka kresleného seriálu Vesmírne dobrodružstvá, ktorý TA3 vysielala so slovenským dabingom:


Les Aventuriers de Espace (generique du debut) by GattacaForever

Žiaľ, k záznamom vysielania, ani k logu pôvodnej TA3 sa nám nepodarilo dopátrať, ak ho máte niekde vo svojom archíve, podelte sa s nami. Svoje tipy na zaujímavé archívne televízne informácie, logá, či ukážky nám môžete zasielať na email: redakcia@mediaboom.sk

Čítať viac...
Nahor