Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Trojka môže zabodovať: Odvysiela legendárnu Nemocnicu na okraji mesta! Pobeží v prime-time

Archívny kanál RTVS uvedený len koncom minulého roka pripravuje do vysielania svoj prvý český titul.

Trojka začala svoje vysielanie krátko pred Vianocami v nedeľu 22. decembra 2019, pričom práve tento deň bol dosiaľ jej najúspešnejším v peoplemetrovom meraní. Dokázala sa v ňom prehupnúť cez jeden podielový bod, kým v ostatné dni sa držala na polovičných či o tretinu nižších číslach. Teraz však môže, naopak, vyhupnúť na vyššie čísla, a to rovno v hlavnom vysielacom čase.

Kým dosiaľ vyťahovala RTVS na Trojku reprízové programy zo svojho archívu, vďaka čomu sa na obraz vrátili aj také kultové relácie ako Čo dokáže ulica, Spieva celá rodina či Zlatá brána, teraz po prvý raz siahne aj do archívu Českej televízie.

Takmer symbolicky ako prvý z neho na novej Trojke z neho vytiahne legendárny československý seriál Nemocnica na okraji mesta s nezabudnuteľným Ladislavom Chudíkom, ktorý na prelome 70. a 80. rokov ovládol obrazovky.

RTVS odvysiela prvé pôvodné dve série seriálu, a teda celkovo 20 epizód. Nemocnica na okraji mesta od scenáristu Jaroslava Dietla štartuje 27. januára a patriť jej bude na Trojke hlavný čas v prime-time v pondelky a štvrtky vždy o 20:00. „Sme radi, že prvým českým titulom na Trojke je jeden z divácky najúspešnejších seriálov – Nemocnica na okraji mesta. Seriál vznikal od roku 1977 a aj po vyše 40 rokoch je vo veľa veciach nadčasový. Rieši medziľudské vzťahy na pracovisku, v rodine, témy, ktoré sú stále aktuálne,“ uviedla intendantka Trojky Judita Gembická.

Viac o seriáli Nemocnica na okraji mesta
Hviezdou československého seriálu bol Ladislav Chudík, ktorého diváci poznajú ako primára Sovu. Táto úloha však bola pôvodne určená pre iného herca, dokonca aj natáčanie začalo s Karlom Högerom v hlavnej úlohe. Ten však po začiatku natáčania zomrel, a tak bol narýchlo vybraný Ladislav Chudík. V legendárnom seriáli sa však predstavilo množstvo kvalitných hercov a herečiek – Josef Abrhám, Miloš Kopecký či Eliška Balzerová.

Práca na seriáli priniesla aj skúseným hercom nové výzvy. Pred začatím natáčania absolvovali stáže pod vedením skúsených odborníkov a dozvedeli sa potrebné detaily z fungovania práce lekárov, či mali možnosť zúčastniť sa na operácii. Eliška Balzerová, ktorá sa predstavila v úlohe mladej lekárky Čeňkovej, si získala svojím záujmom a prístupom dôveru primára natoľko, že jej dovolil v závere operácie zašiť pacientovi kožu.

Nemocnica na okraji mesta sa tešila úspechu aj v zahraničí. Divákov v Nemecku seriál z nemocničného prostredia natoľko zaujal, že producenti z Hamburgu iniciovali natočenie ďalších častí. V roku 1981 tak vzniklo v koprodukcii s Nemeckom ďalších 7 častí.

Zdroj: RTVS

Čítať viac...
Nahor