Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Trezorový film o Kováčovi sa dostal po 21 rokoch na obraz: Výkričníky pri ňom svietili aj v RTVS!

Film vznikol na objednávku vtedajšieho vedenia Slovenskej televízie, jeho nakrútenie ale sabotovalo. O pozadí dokumentu o Michalovi Kováčovi sa rozrozprával jeho režisér, Fedor Bartko.

Publicisticko-dokumentárny film režiséra Fedora Bartka Audiencia sa dostáva po 21 rokoch od nakrútenia na obraz. Film bol celý čas uzamknutý v archíve Slovenskej televízie a samotný režisér ho označuje za trezorový. Bartko sa o dokumente rozhovoril v mimoriadnom štvrtkovom vysielaní RTVS venovanom prvému slovenskému prezidentovi Michalovi Kováčovi.

Dokumentárny film si od Bartka, ktorý v tom období vyrábal portréty viacerých významných slovenských osobností, vyžiadala Slovenská televízia, a to v kritickom roku 1995. Šlo o obdobie veľkého napätia medzi Michalom Kováčom a vtedajším premiérom Vladimírom Mečiarom, no ešte vyše mesiac pred zavlečením prezidentovho syna.

Vzniknúť mal ako materiál k 65. narodeninám Michala Kováča, načasovanie a okolnosti objednávky však boli viac ako zvláštne. Bartko dostal na nakrútenie dokumentu iba 10 dní, čo považoval prakticky za nereálne. Podľa jeho slov šlo zo strany STV o nežiadúci film, vedenie však chcelo preukázať, že k významnému jubileu prezidenta pripravilo špeciálny materiál, na ktorý, napríklad, zabudol.

Bartko sa napriek váhaniu do nakrúcania pustil. Veľký podiel na vzniku dokumentu mal mať vtedajší hovorca prezidenta Vladimír Štefko, ktorého okamžite kontaktoval. Kováč sa však v tom čase nachádzal na dovolenke v zahraničí, no Štefko navrhol, aby nakrúcanie prebehlo okamžite, ako sa prezident vráti na Slovensko. Na výrobu filmu mali tvorcovia nakoniec len 1 a pol dňa.

Dokument vznikol za jediný víkend. „Keďže som tušil, že sa okolo filmu niečo deje, v nedeľu popoludní som sa pustil do strihania,“ spomína Štefko. V pondelok ráno mal film nahrubo zostrihaný a predstavil ho vtedajšiemu šéfredaktorovi publicistiky a dokumentu v STV, ktorý ho bez problémov schválil. O dva dni s ním Bartko prišiel na kontrolnú projekciu, na ktorú sa však nikto z vedenia nedostavil. Po jej konci ten istý šéfredaktor Bartka informoval, že film je zlý a musí byť prerobený. Režisér ale akúkoľvek úpravu odmietol a ponechal dokument v STV jeho osudu.

Slovenská televízia nakoniec snímku Audiencia uviedla, zakrátko však s ňou urobila rázny proces. Na druhý deň po premiére zrušila jej plánovanú reprízu, u divákov tento krok ani neospravedlnila. Od premiéry sa film na obrazovke neobjavil a Bartko sa na vlastné oči presvedčil, že bol nežiadúci. Vo vysielacom systéme už v súčasnej RTVS našiel pri tomto titule dva červené výkričníky, ktoré mali každého odradiť od jeho nasadenia. Pomyselný trezor nakoniec odomkol až šéfdramaturg Dvojky, Branislav Šanta, film zaradil do jej programu ako hlavný program v deň pohrebu Michala Kováča.

Čítať viac...
Nahor