Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Trestanie nelegálneho šírenia českých staníc sa rozbieha: Pokuta pre veľkého operátora!

V tomto roku sa vo veľkom začalo s riešením dlhodobého problému nelegálneho šírenia českých a slovenských staníc na susednom území, pridáva sa už aj licenčná rada.

Padlo ďalšie rozhodnutie proti operátorovi. Len prednedávnom súd nariadil operátorovi Satro zastaviť šírenie staníc skupiny Prima, aktuálne sa proti ďalšiemu operátorovi postavila Rada pre vysielanie a retransmisiu. Tá dostala v minulosti niekoľko podnetov na nelegálne šírenie českých staníc u slovenských operátorov, o ktorých vypnutie žiadajú slovenskí vysielatelia, no skutočnosť nakoniec buď dokázaná nebola, alebo bola pokuta iba symbolická.

Aktuálne regulátor udelil vyššiu pokutu 10 000 eur spoločnosti UPC za to, že poskytovala vysielanie staníc ČT1, ČT2, ČT24, ČT :D/ČT art, Prima family, Prima Cool, Prima Love, Prima Zoom, Nova a Nova Cinema bez ich súhlasu. Rada pokutovala operátora iba za jeden skúmaný deň – 29. jún 2016. Operátor pritom, tak ako ostatní, ponúka tieto stanice, alebo niektoré z nich, nepretržite. Pokuta pre UPC bola vyššia než sme vídali doposiaľ pravdepodobne aj preto, že operátor už v minulosti sankciu za rovnaké porušenie zákona dostal. Pokutovaný bol napríklad v minulom roku.

Nelegálne šírenie staníc začínajú už televízie riešiť aj vlastnou cestou. Viaceré spúšťajú na susedných trhoch nové kanály, pričom sa snažia o vypínanie pôvodných staníc. Hlavným motívom televízií je však zobchodovanie sledovanosti, čo v prípade staníc šírených neoficiálne nie je možné. Na Slovensko takto vstúpi v novom roku Prima so svojím kanálom Prima Plus, skupina Barrandov zas chystá vlastný kanál pre slovenských divákov Barrandov Family. Markíza a Nova ponúkajú na susedných trhoch stanice s prívlastkom International, Joj zas uviedla v Česku stanicu Joj Family.

Čítať viac...
Nahor