Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Pikošky

Toto bola prvá slovenská komerčná televízia na trhu, pamätáte sa? Oslávila by 19 rokov!

Možno si už nepamätáte, ktorá bola prvá komerčná televízia na Slovensku. TV Nova oslávi už 4. februára 20 rokov vysielania, svoju úspešnú mediálnu púť odštartovala v roku 1994. Prvá slovenská komerčná stanica začala vysielať v januári 1995, na trhu sa však udržala iba pár mesiacov. Bola ňou stanica DCTV – Danubius Cable TV. Ak by na trhu vydržala, tento mesiac by oslávila 19 rokov vysielania.

dctvVysielanie prvej komerčnej televíznej lastovičky na Slovensku začalo presne 16.januára 1995 o 19:00 hod. Od svojho začiatku bola televízia sprístupnená prostredníctvom vybraných káblových rozvodov ako aj satelitu Eutelsat I-F5 (21,5°E), neskôr aj prostredníctvom terestriálneho vysielania v Bratislave. Práve pokrytie bolo najväčším problémom stanice, jej signál nebol kvalitný a dostupný pre dostatočný počet divákov. DCTV vysielala iba pár hodín denne, od 19.00 do približne 23.00 hod., čo bolo skutočne provizórne vysielanie. Ciele mala väčšie, nepodarilo sa jej ich však naplniť, majitelia neodhadli vtedajšiu finančnú náročnosť vysielanie cez satelit. Licenciu vlastnila spoločnosť WN Danubius Film, ktorá sa neskôr podielala aj na vysielaní stanice TV Luna.

DCTV vysielala niekoľko vlastných programov, slovenské a české filmy (napríklad aj od Juraja Jakubiska), slovenské animované rozprávky, z akvizičných seriálov to boli napríklad seriály Tarzan, Viper, Dievčatá odvedľa, Dobrodružstvá Čierneho žrebca, nechýbali ani zahraničné, zväčša béčkové, či céčkové filmy.

 

Intro k seriálu akčnému seriálu Viper:

[youtube width=“600px“ height=“400px“]suIHb6x6lDw[/youtube]

Čítať viac...
Nahor