Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Tohtoročná štedrovečerná premiéra RTVS definitívne potvrdená! Dokončila aj nakrúcanie novej rozprávky, pozrite si zábery

Highlightami tohtoročných Vianoc na verejnoprávnej stanici bude popri druhej sérii Márie Terézie aj ďalšia vlastná rozprávka, Čarovný kamienok.

Od roku 2014, kedy RTVS po vzore Českej televízie oživila tradíciu pravidelného nakrúcania nových vianočných rozprávok, stihol telerozhlas tých nových vlastných uviesť štyri. Odštartovala to komerčne výrazne masírovaná Láska na vlásku, o rok neskôr RTVS ponúkla Johankino tajomstvo, pričom však Štedrý vyhradila ďalšej premiére – koprodukčnej filmovej rozprávke Sedem zhavranených bratov. Na ďalšie Vianoce dostal priestor Zázračný nos a o dva roky neskôr – počas vlaňajších sviatkov, uviedla rozprávku Vianočné želanie.

Tradícia dostala ročnú pauzu iba v roku 2017, kedy telerozhlas uprednostnil finančne náročný projekt koprodukčnej minisérie Mária Terézia, do ktorej sa zapojili štyri verejnoprávne televízie. Napriek tomu, že pokračovanie nebolo v pláne, tri z pôvodných staníc sa dohodli na opätovnej spolupráci a odklepli druhú sériu, ktorá sa na obrazovky dostane tieto Vianoce.

RTVS však tento rok neurobí kompromis ako v roku 2017 a aj popri Márii Terézii, do ktorej tentoraz pritom vloží ešte viac peňazí, nakrútila novú rozprávku Čarovný kamienok. Zaujímavosťou je, že ju už oficiálne komunikuje ako premiéru na Štedrý deň, a tak by sa mala stať jej hlavnou štedrovečernou premiérou. Iba prednedávnom sme vás pritom informovali, že podľa predbežných plánov mala byť na Štedrý deň naplánovaná aj premiéra druhá séria Márie Terézie. Pri prvej sérii sa vysielala počas 1. a 2. sviatku vianočného, pričom spomedzi štyroch krajín zapojených do koprodukcie šla Mária Terézie do vysielania ako prvá práve na Slovensku.

Hlavnou témou Čarovného kamienka sa stane ochrana prírody a životného prostredia, keď hlavní hrdinovia bojujú proti bezohľadnému ničeniu lesa a snažia sa zachrániť lesnú ríšu so všetkými jeho bytosťami. Filmový štáb, ktorý tvorilo 50 ľudí, čakala práca v prírodnom prostredí, čo však bolo náročnejšie ako bežné nakrúcanie. Terén bol krásny, avšak prístup doň bol často komplikovaný. Mnohé lokácie boli logisticky náročné na dopravu ľudí a techniky. Napríklad transport štábu do Kvačianskej doliny nebol vôbec žiadna zábava. Mnohokrát sme radi využili služby miestnych obyvateľov a ich bezpečnej techniky ako traktor, vozy, ale aj kone,“ uviedla producentka RTVS Zuzana Balkóová.

Filmárom nakrúcanie komplikovalo aj počasie, pre silný dážď nebolo niekoľko dní možné postaviť jeden z nosných priestorov rozprávky. Chalúpku strigôňov, ktorá bola postavená na Červenom kameni, sme kvôli daždivému počasiu stavali skoro dva týždne. Keď sa konečne dokončila, nasťahovali sa do nej turisti, ktorí ju považovali za atrakciu patriacu k hradu,“ povedala Balkóová.

RTVS pri novej rozprávke dala dôraz na kostýmové stvárnenie, ktoré mal na starosti významný súčasný výtvarník Martin Kotúček. „Medzi kostýmami, ktoré sa šili v dielňach na Slovensku a v Česku, boli aj kostýmy pre strigôňov, ktorých stvárnili Ady Hajdu a Zuzana Bydžovská, vládcov lesa v podaní Anny Javorkovej a Milana Bahúla. Divákov očarí aj Kristína Spáčová v úlohe grófky Júlie či Jakub Jablonský v úlohe odvážneho mlynára Matúša. Výtvarník Martin Kotúček, ktorý spolupracoval na viacerých rozprávkach , filmoch či divadelných predstaveniach, popustil uzdu fantázie aj v kostýmoch pre rozprávkových „záporákov“, nevychovaného grófa Henricha v podaní Daniela Zulčáka či úzkostlivého komorníka Vendelína, ktorého stvárnil Jakub Rybárik,“ uviedla televízia.

O rozprávke Čarovný kamienok
Humorne ladená televízna rozprávka o čarovnom kamienku, ktorý plní želania a o sile lásky, ktorá prekoná ľudskú chamtivosť. V jednej rozprávkovej krajine žili ľudia dlhé roky spokojne, mali svoje bežné radosti aj starosti, tešili sa z prírody naokolo, majestátneho lesa. Neprekážalo im, že je panstvo opustené a nemajú žiadneho pána. Mali pokoj a mohli si žiť slobodne. Nikto netušil, že príchod panstva znamená zmenu života k horšiemu. A netušili to ani obyvatelia lesnej ríše, ktorá bola nielen krásna, ale aj zvláštna. Okrem divých zvierat, vtákov a motýľov tu žili aj víly, škriatkovia, trpaslíci a iné čarovné a viac či menej očarujúce stvorenia, ľudskému oku neviditeľné. Vládcovia lesa darovali strigôňom Bendegúzovi (Ady Hajdu) a Sebele (Zuzana Bydžovská) čarovný kamienok, ktorý mal moc plniť ľudské želania. 

Strigôni uzatvorili stávku, či ľudia moc čarovného kamienka zneužijú, alebo použijú na dobré skutky. A tak sa kamienok dostal do sveta ľudí a pokojný život obyvateľov lesa, malebnej dediny a panstva čakali veľké zmeny. Na panstvo v sprievode komorníka Vendelína (Jakub Rybárik) a sestry Júlie (Kristína Spačová) prichádza mladý gróf Henrich (Daniel Žulčák), ktorého úlohou je zveľadiť majetok a naučiť sa hospodáriť. Henrich, ktorý má obrovské podlžnosti a množstvo negatívnych charakterových vlastností, má však iný úmysel. Rozhodne sa vyrúbať les. Do cesty sa mu však postavia nielen obyvatelia lesa, ale aj mlynár Matúš (Jakub Jablonský) a jeho sestra, grófka Júlia (Kristína Spáčová). Čo sa stane s čarovným kamienkom? Vyhrá stávku Bendegúz, či Sebela?

 

Foto: Zuzana Gucmanová

Čítať viac...
Nahor