Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Tento rok sa Mrázikovi na Markíze nevyhnete: Neuveríte, koľkokrát ho líder odvysiela!

Prečo televízie reprízujú počas Vianoc rozprávkové klasiky? A prečo sa niekedy vianočné tituly objavia v programe aj počas roka?

Najtradičnejšie vianočné rozprávky sa stali neoddeliteľným symbolom Vianoc a státisíce Slovákov pri nich trávia každoročne chvíle s rodinou. Kým v minulosti mali tieto rozprávky svoju tradíciu a vysielali sa len raz do roka, v súčasnosti tomu už tak nie je.

Televízie už v minulosti čelili kritike zo strany divákov za to, že rozprávky v ďalšie dni ešte zreprízovali. Stávalo sa to aj pri najklasickejších tituloch ako Perinbaba či Mrázik a práve ten bude tento rok doslova vyskakovať z konzervy.

Markíza ho totiž podľa potvrdených programových plánov v priebehu dvoch týždňov odvysiela až neuveriteľných päťkrát. Dvakrát tak urobí vo vianočnom týždni, trikrát ho uvedie už v oficiálne prvom týždni roka 2015. Ako je to možné?

Tak, ako každý titul, ktorý televízie nakúpia, aj rozprávky podliehajú licencii. Tá okrem iného určuje predpísaný počet odvysielaní akvizičného titulu, tzv. runy, ktoré musia televízie dodržať. Tie tak nemôžu ísť cez tento rámec, no niekedy ani podeň. Kým v prípade 24-hodinových repríz titulov vysielatelia skôr využívajú možnosť licencie na zreprízovanie snímky v limitovanom čase, čím si nemíňajú ďalší z nakúpených runov, v prípade Mrázika a jeho nekonečného tohtoročného otáčania je možné, že Markíza musela do istého dátumu titul odvysielať a vyčerpať všetky runy, ktoré obsahovala licencia. Tá mohla končiť v tomto prípade na prelome rokov s tým, že Markíza ešte využila 24-hodinovú reprízu, nakoľko Mrázika vysiela aj v posledný deň roka.

Práve z tohto dôvodu sa niektoré vianočné tituly objavili v programe aj uprostred roka. Televíziám končila licencia na akvizície, no ešte stále mali k dispozícii jeden run, ktorý museli v rámci danej licencie odvysielať. Je už len na televíziách, na aký deň a do akého času program nasadia. Väčšinou, ak nastane takáto situácia, sa napriek nevhodnému obdobiu či spôsobu snažia z titulu vyťažiť čo najviac.

Mrázik na Markíze v roku 2014
26. december – 20:30
28. december – 15:25
29. december – 06:10
31. december – 11:45
1. január 2015 – 07:35

Čítať viac...
Nahor