Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Televízne noviny zažívajú svoje najslabšie obdobie! Čaká ich ďalšie osudné leto?

Televízne noviny zaznamenávajú prudší výkyv nadol. Potýkajú sa pri tom nielen s poklesom výkonnosti, ale aj nárastom konkurencie.

Už od minulého roka zaznamenáva hlavné spravodajstvo Markízy ďalšiu vlnu poklesu sledovanosti, pričom v najbližších týždňoch sa rozhodne, či sa krivka neprepadne ešte hlbšie. V ostatnom čase sa totiž začali Televízne noviny pravidelnejšie prepadávať pod hranicu 35 % a s príchodom teplejších dní aj prehrávať s Novinami Joj.

Tie posledne vyhrali nad TNkami v piatok a sobotu, pričom v nedeľu sa Televíznych novín držali blízko. Podobná situácia pri tom nastáva čoraz častejšie. Novinám Joj pomáha ich vysielací čas, keď začínajú bližšie k ôsmej hodine a svojou dĺžkou ju aj presahujú. V teplých dňoch nastáva oproti väčšine roka úbytok divákov o 19-tej a k obrazovkám sa vracajú až po ôsmej či deviatej večer. To spôsobuje najmä znížené ratingy spravodajstiev, no situácia sa aktuálne mení aj v rozložení podielu na trhu.

V priebehu roka sa štandard Televíznych novín prepadol o výraznú hodnotu. Ešte minuloročnú jar sa dokázali dostávať, pochopiteľne mimo konkurencie veľkých športových podujatí akými boli napr. MS vo futbale, na hodnoty okolo 40 %. Vyskakovali nad túto hranicu alebo sa k nej blížili. Zlom nastal v lete, kedy prišli správy o silný nábeh v podobe Chlapi neplačú, ktorí boli nahradení podpriemerným Druhým dychom. Ani návrat bezslzého seriálu na jeseň nepomohol vrátiť jarný štandard, a správy sa postupne usadili okolo 35 %. Dnes je už však aj táto hranica pre Televízne noviny stále viac nedosiahnuteľná, keď začínajú oscilovať medzi 30 – 35 %. V ostatné dni je to k tomu bližšie skôr ku 30-tke. Noviny Joj si udržiavajú štandard okolo 24 – 26 %, vyťahovať sa začali smerom k 27 či až 29 %.

Za aktuálnym poklesom Televíznych novín môžeme opäť hľadať absenciu seriálu Chlapi neplačú. Ten už však skončil definitívne. Od jeho finále televízia vysiela v slote premiérové Rodinné prípady, ktoré však ďaleko zaostávajú nielen za výkonmi svojho predchodcu ale aj priemermi stanice. To ovplyvňuje aj Televízne noviny. Tie sa nového nábehu dočkajú, pravdepodobne, až s príchodom jesene, je možné, že sa na 18-tu vráti Búrlivé víno. Minulý rok však TNkám nepomohol ani návrat silnejšieho nábehu v podobe Chlapi neplačú a práve v lete sa udial zásadný päťbodový prepad priemernej hranice. Či aj tohtoročné leto ovplyvní dlhodobo Televízne noviny, ukáže až začiatok jesene.

Čítať viac...
Nahor