Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Televízia

Televízne noviny od soboty kompletne v HD. Od decembra sa pridá aj Teleráno s Reflexom

Od soboty 29. novembra 2014 bude Markíza svoje správy vysielať kompletne v natívnej HD kvalite. Televízia o tom informovala vo svojej tlačovej správe. Markíza bola vôbec prvá televízia, ktorá začala vysielať v HD aspoň čiastočný obsah správ. Stalo sa tak v máji tohto roka, zatiaľ vysielala vo vysokom rozlíšení grafiku a reportáže. Markíza uvádza, že približne 80 % spravodajských príspevkov z celého Slovenska je už v súčasnosti dodávaných v HD kvalite, do konca budúceho roka plánuje kompletný prechod regionálnych štábov na produkciu vo vysokom rozlíšení, čo zahŕňa aj zjednotenie výroby.

„Tejto významnej zmene predchádzali nemalé investície do nových technológií a s tým súvisiaca rekonštrukcia technologického reťazca v budove televízie Markíza v bratislavskej Záhorskej Bystrici. Jej výsledkom je zjednotenie všetkých signálov na HD s výnimkou externého spravodajstva a archívnych materiálov,“ povedal Zdenko Ryšavý, riaditeľ Centra techniky skupiny Markíza. V ostatných dňoch prebiehajú v Markíze intenzívne testy zrekonštruovanej druhej réžie, nových HD kamier a úprava svetelných pomerov v štúdiách pre potreby týchto kamier. Počas roka boli postupne uvádzané do prevádzky aj vynovené HD strižne.

Markíza ďalej uvádza, že už od 1. decembra v HD ponúkne aj ďalšie formáty, konkrétne publicistické relácie TeleránoReflex. „Prinášať divákom najkvalitnejší program v najvyššej obrazovej kvalite je dlhodobou stratégiou skupiny Markíza. Počnúc sobotou bude TV Markíza ponúkať kompletne v natívnej HD kvalite už takmer všetku pôvodnú tvorbu,“ uviedol Ryšavý. Televízia tiež informuje, že postupne narastá frekvencia nasadzovania akvizičných filmov a seriálov v natívnej HD kvalite, či už na hlavnej Markíze alebo menšej Dome a Dajto.Od 1. januára 2015 plánuje na vysielanie spravodajských formátov v HD aj Joj. Bude poslednou z veľkých staníc, v júni tohto roka prešla na kompletné vysielanie vo vysokom rozlíšení RTVS. Joj zatiaľ plánuje v HD vysielať grafiku a štúdio, príspevky zatiaľ ostanú v SD-čku. Už teraz však časť reportážnych kamier poskytujú možnosť HD spracovania, ku kompletnej výmene dôjde v priebehu roka 2015. Viac o zmenách v spravodajstve Joj od začiatku roka 2015.

Čítať viac...
Nahor