Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Televízia

Technologický rozkvet RTVS pokračuje: Správy v HD by mala spustiť už o pár týždňov. Ako prvá!

Okrem iného vrcholia prípravy ku spusteniu HbbTV, vďaka ktorému by sa už aj Slovensko mohlo dočkať plnohodnotného prepojenia televízie a internetu.

RTVS chystá tri zásadné technologické novinky. Od júla 2014 by chcela spustiť službu HbbTV, vďaka ktorej budú môcť majitelia moderných televízorov po ich pripojení na internet využívať doplnkové služby, intenzívne pracuje na vysielaní spravodajstva v natívnej HD kvalite a už teraz hovorí o plánoch priniesť programy v Ultra HD. O novinkách informoval portál Živé.sk.

K vysielaniu spravodajstva v HD by mohlo dôjsť už v priebehu pár týždňov, v najbližších rokoch chce televízia prejsť na Ultra HD. „4K je nastupujúca technológia, ktorá je veľmi drahá a nevyrába sa ešte sériovo. Keď príde správny čas, povedzme o tri, štyri roky a technológia zlacnie na tretinu pôvodnej ceny, potom to už môže byť logické,“ povedal pre Živé.sk zástupca firmy Centron Radoslav Bako. S nástupom 4K by muselo dôjsť k úpravám virtuálneho štúdia a obnove technológií.

Správy v HD chcú vysielať aj Markíza z Joj, o plánoch sa hovorí už dlhý čas. Portál v minulosti informoval, že Markíza chce do obnovy investovať okolo 1,6 milióna eur. V súčasnosti by malo spravodajské štúdio Markízy prechádzať potrebnými úpravami, vysielať v HD mala televízia v pláne ešte tento rok. Joj prestavovala svoje štúdio koncom leta 2013, k priblíženiu vysielania správ v HD nedošlo.

RTVS už intenzívne testuje aj technológiu HbbTV. Divákom by mala priniesť viacero doplnkových služieb, od superteletextu po televízny archív. K adventným koncertom napríklad pripravuje špeciálnu aplikáciu, vďaka ktorej budú mať diváci prehľad kedy, kde a aký koncert bude prebiehať, pozrieť si ho budú môcť aj spätne z archívu. K dispozícii bude aj aplikácia EPG spojeného s archívom. Ten by mal po spustení služby obsahovať len spravodajské relácie, postupne by sa ponuka mohla rozširovať. HbbTV vyvíja pre televíziu spoločnosť Teledata.

Čítať viac...
Nahor