Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Televízia

Takmer všetky vianočné tromfy má iba jedna televízia! Prečo?

Markíza Group, skupina JOJ i verejnoprávna televízia nám už ponúkajú vianočné tituly, ich počet začína rásť a to pravé vianočné televízne šialenstvo štartuje už tento víkend a pokračovať bude minimálne celý budúci týždeň. Televízie sa môžu tešiť na vyššie ratingy, tie však už nedokážu zobchodovať, nakoľko klienti o reklamu počas vianočných sviatkov a následne aj počas januára záujem príliš nemajú.

Najväčšie televízne tromfy drží už roky TV Markíza. Aj tento rok nám ponúkne takmer všetky dostupné rozprávky, ktoré sa vysielajú každý rok na Vianoce, či okolo Vianoc. Naopak TV JOJ na tom bola vždy o poznanie horšie a tento rok dokonca žiadnu slovenskú, či českú klasiku neponúkne a bude odkázaná iba na akvizície. Aspoň čiastočnú výhodu má verejnoprávna RTVS, ktorá má vlastný archív relácií a zároveň spolupracuje s Českou televíziou, ktorá má veľkú tradíciu v prinášaní vianočných rozprávok. V susednom Česku dokonca verejnoprávna televízia už dokázala poraziť aj Tri oriešky pre Popolušku, ktoré už roky vysiela iba komerčná TV Nova.

K rozprávkovej klasike sa na Slovensku zatiaľ nevie dostať JOJ a rozšíriť si ju nevie ani RTVS. Práva na balík českých filmov a rozprávok ako Tri oriešky pre Popolušku, Princezná so zlatou hviezdou, S tebou mě baví svět, Pyšná princezná, S čerty nejsou žerty a pod. si už roky pevne drží TV Markíza. Podľa informácií z konkurenčných televízií, práva na balík týchto filmov sú veľmi drahé a vysokú cenu akceptuje iba televízia zo Záhorskej Bystrice. Tá vlastní aj najsilnejšie slovenské tituly ako Perinbaba, Pacho hybský zbojník, Soľ nad zlato a pod. Ani tieto práva nepatria k najlacnejším a najviac do nich investuje práve Markíza. Už roky tak dokáže blokovať práva pre konkurenciu. Tento rok sa Markíze podarilo získať práva aj na atraktívne premiérové akvizičné tituly – jedným z nich je napríklad nové spracovanie Snehulienka s Juliou Roberts.

JOJ sa musí uspokojiť s akvizíciami, aj keď jeden rok sa jej podarilo získať práva na ruskú klasiku Mrázik, práva však vlastnila aj Markíza, spolu so slovenským dabingom. Nasledujúce roky si už na exkluzívne práva dala pozor a Mrázik sa opäť vysiela iba na jej obrazovke. JOJ tak ponúka každý rok dva kultové vianočné americké tituly Sám doma a Sám doma 2: Stratený v New Yorku, ktoré patria k najúspešnejším. JOJ sa zároveň v posledných rokoch spoliehala na Vianočný Panelák, či animované filmy Doba ľadová, ktoré nebudú chýbať ani tieto Vianoce. Práva na ďalší animovaný hit Shrek už JOJke stihla vyfúknuť opäť Markíza.

Klasiku nám ponúkne RTVS, ktorej sa podarilo získať práva na také tituly ako Arabela, Princezná Fantaghiro, Z pekla štastie, či Rozprávky bratov Grimmovcov, odvysiela aj svoju vlastnú klasiku Sokoliar Tomáš, Vianočé oblátky, či Kubo a tento rok ponúkne aj aktuálny svetový seriál Biblia.

Menšie stanice budú ponúkať viac alternatívu, najviac vianočná bude stanica Doma s niekoľkými vianočnými a romantickými titulmi, ale aj počas sviatkov bude vysielať telenovely Sila a Perla Orientu. Dajto bude zameraná na kinohity a filmy, ponúkne akčnejšiu alternatívu – napríklad filmové série Batman, či Krokodýl Dundee. Stanica PLUS bude univerzálnejšia a ponúkne mix filmov a seriálov, rovnako nebudú chýbať akčnejšie žánre ako napríklad Miami Vice, ale aj vianočné epizódy Simsonovcov, či Profesionálov.

 

 

Čítať viac...
Nahor