Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: IG Richard Dírer

Televízia

Ta3 už tento týždeň prejde najväčšou zmenou za 22 rokov! Predstaví novú podobu relácie V politike

Prvá a najstaršia spravodajská televízia na Slovensku sa po prvýkrát v histórii sťahuje do nových priestorov, v čase zostrenej konkurencie pripravuje novinky na každom poli. 

Ta3 začne z nového štúdia vysielať už tento týždeň.

Spravodajská televízia potvrdila, že práve v týchto dňoch vrcholí sťahovanie do nových priestorov, keď sa po 22 rokov sťahuje Gagarinovej ulice v Bratislave bližšie k centru hlavného mesta do administratívnej budovy Tower 5, ktorá je súčasťou nového Tehelného poľa.

Sťahovanie je vyústením predaja Ta3, ktorú roky vlastnil podnikateľ Ivan Kmotrík. V januári 2022 televízia zmenila majiteľa, keď prešla do rúk podnikateľa Michala Voráčka, a začlenila sa tak do mediálneho portfólia, ktorého súčasťou je napríklad aj denník Pravda. Momentálne sa Ta3 sťahuje práve do priestorov, ktoré postavil jej bývalý majiteľ Ivan Kmotrík.

Ta3 prechádza pod novým majiteľom veľkými zmenami a modernizáciou zázemia aj vysielania.

Televízia roky nečelila žiadnej konkurencii, keď dve dekády bola jedinou spravodajskou stanicou na Slovensku. Od minulého roka jej pribudli rovno dvaja konkurenti – spravodajské stanice RTVS a JOJ, ktoré dostali zhodný názov „24“. Tento rok všetky tri spravodajské televízie ohlásili novinky s posilnením vysielania či novým štúdiom.

Ako prvá ich predstavila verejnoprávna televízia na svojom kanáli RTVS :24 začiatkom mája. Ta3 sa so svojimi zmenami pridáva po vyše mesiaci. Tá už v súčasnosti vysiela z oboch priestorov – starej budovy aj nových štúdií, v ktorých však zatiaľ testuje vysielanie tzv. „do steny“.

Prvé zábery nového štúdia

Prvé živé obrázky z nového, výrazne väčšieho a modernejšieho štúdia, by mala verejnosti ukázať ešte tento týždeň.

Viacerí moderátori spravodajskej televízie už potvrdili, že k zmene dôjde práve v týchto dňoch. Aktuálny týždeň má byť z jej starých priestorov, v ktorých vysielala 22 rokov, posledný.

Ta3 bude po novom vysielať z výrazne väčších priestorov.

Televízia sa sťahuje do veľkého štúdia, ktoré je po takmer celom obvode rozdelené na viacero menších častí.

Na jednej strane sa nachádza štúdio pre Hlavné správy, klasický spravodajský servis, šport alebo Štúdio Ta3, oproti je miesto pre diskusné programy Téma dňa či V politike. Obe hlavné časti spája z jednej strany menšie štúdio, z ktorého sa budú vysielať napríklad Raňajky, na opačnej strane je voľný priestor napríklad na informácie či analýzy pred veľkou obrazovkou prezentované v stoji.

Kým bežné relácie budú vysielané zo svojej samostatnej časti, priestorová rozmanitosť štúdia sa prejaví najmä pri volebnom vysielaní.

Nosná časť štúdia pre spravodajské bloky, z ktorej sa budú vysielať aj Hlavné správy alebo hlavná športová relácia dňa

Priestor prechádza do menšieho štúdia pre rozhovory alebo reláciu Raňajky

Druhou nosnou časťou je štúdio pre diskusné programy V politike alebo Téma dňa


Pridá ďalšie Témy dňa, oživí V politike

Ta3 avizuje, že súčasťou zmien bude aj vynovenie hlavnej politickej diskusie V politike.

Novú podobu relácie V politike by diváci mohli vidieť ešte pred letnými prázdninami. Predstaviť by sa mohla už túto nedeľu.

Ide o prvú debatu z maratónu nedeľných diskusií, keď začína už o 11. hodine. Divákov pred koncom posúva k relácii O 5 minút 12 na Jednotke, ktorá začína o 11:55, jej diváci zas následne hromadne prechádzajú k debate Na telo na Markíze, ktorá začína o 14:00. Jediná televízia, ktorá v nedeľu diskusie nevysiela, je Joj. Tá svoju hlavnú debatu Na hrane vysiela už vo štvrtok, pričom ako jediná beží vo večerných hodinách.

Ta3 súčasne plánuje rozšíriť vysielanie sledovanej Témy dňa, ktorú moderuje Peter Bielik.

Televízia zrušila reláciu Tak takto?!, miesto nej bude hneď dvakrát za deň vysielať ďalšie debaty pod názvom Téma. Okrem hlavnej večernej diskusie ďalšie dve ponúkne ráno a na obed.

„Pribudne ranná a obedná Téma, ktorá vrcholí večernou Témou dňa s Petrom Bielkom. Pripravujeme tiež refresh relácie V politike,“ potvrdil generálny riaditeľ Ta3 Ján Svoboda.

Nové rýchle správy s kampaňou

Ta3 tiež pridá pravidelné rýchle správy, ktorými chce reagovať na súčasné trendy zrýchleného prijímania informácií.

„Tak ako sa dynamizuje prijímanie a vysielanie správ, tak my urobíme dynamické flashové správy, ktoré budú takmer každých 15 minút,“ dopĺňa Svoboda, ktorý pred nástupom do funkcie riaditeľa televízie Ta3, ktorej je aj konateľom, viedol strategické zmeny v celom vydavateľstve denníka Pravda.

Krátke správy sa budú volať Flešky.

Televízia si od nich sľubuje zdynamizovanie vysielania aj prilákanie nových cieľových skupín. Dokonca k novinke zavádza tiež imidžovú kampaň, ktorej tvárami sú moderátori Ta3 Diana Štrusová, Richard Dírer, Branislav Král a Rastislav Iliev.

Kampaň Ta3 k novinke Flešky

„Natáčali sme na troch rôznych miestach, so štábom profíkov na čele s režisérom Jonášom Karáskom, verím že výsledok sa Vám bude páčiť,“ povedal moderátor Ta3 Branislav Král.

Nové technológie

Ta3 do svojho vysielania zavádza aj nové technológie.

„Moderátori si už skúšajú nové technológie, ktorá nám pribudli. Či už je to veľká LED stena – jedna z najväčších v Česku a na Slovensku, ale aj obrovský digitálny horizont, nové pozície v štúdiách, nový spôsob svietenia, nové kamery.“

Televízia zapojí tiež umelú inteligenciu, ktorá pomôže zefektívniť procesy. Diváci jej prítomnosť nezaznamenajú.

„Len do samotnej technológie sme investovali viac ako 2 milióny eur. Jednou z nových inovácií, ktorú diváci uvidia aj v televízii, je technológia Speech-to-Text, ktorú teraz testujeme. Pre nepočujúcich do písomnej podoby prekladá hovorené slovo. Ďalšie zmeny potom uvidia na novopripravovanom webe Ta3,“ uzavrel Svodoba.

Zdroj foto: IG Richard Dírer, IG Branislav Král

Čítať viac...
Nahor