Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

ŠTV 14.3. – Joj s pôvodným dokumentom o Slovákovi, ktorý po prežití Osvienčimu uniesol architekta holokaustu

Joj uvádza ďalší z dielne dokumentov jej redaktorov.

Nebýva zvykom, aby sa na slovenské komerčné obrazovky dostal vlastný pôvodný televízny dokument. Joj tento týždeň uvedie ďalší z dokumentov jej spravodajských redaktorov, o ktorý sa tentokrát postaral zahraničný spravodajca televízie, Martin Mózer.

V dokumente Uniesol som Eichmanna prináša vôbec prvú spoveď Slováka Jozefa Kleina pre televíziu. Klein je preživší holokaustu, v roku 1944 ho spolu s rodičmi a dvoma mladšími súrodencami deportovali do nacistického koncentračného tábora v Osvienčime. Jeho matka, sestra a brat skončili v plynovej komore. Joe sa po druhej svetovej vojne vysťahoval s otcom do Izraela, kde slúžil u vojenského letectva.

Klein o pár rokov neskôr ako jediný Slovák dopomohol k tomu, že bol nájdený a postavený pred súd jeden z najväčších nacistických zločincov, architekt holokaustu a bývalý dôstojník SS Adolf Eichmann. Po tom, čo začal Klein pracovať pre izraelskú leteckú spoločnosť El Al v New Yorku, bol zapojený priamo šéfom Mosadu, Iserom Harrelom, do špeciálnej operácie proti Eichmannovi.

Vyslaný bol do Argentíny, aby pomohol Eichmanna uniesť.  Jozef mal špeciálne poslanie. Musel zabezpečiť lietadlo a vymyslieť plán, ako Eichmanna prepašujú do Izraela. Celá akcia sa odohrávala v Buenos Aires.  Eichmann z vojnového Nemecka utiekol práve do Argentíny, kde ho vypátral a chytil Mosad, a potom ho previezli do Izraela. Tam ho odsúdili na smrť obesením. Dokument zachytáva aj na archívnej snímke z roku 1962 priamo súd s Eichmannom v Jeruzaleme.

Dokument Uniesol som Eichmanna odvysiela stanica Plus vo štvrtok o 22:20.

Čítať viac...
Nahor