Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

TV tipy

Štv 12.12. – Jojka vo štvrtok s kinotrhákom, ktorý zarobil 460 miliónov dolárov!

Už-už sa zdalo, že sláva antických veľkofilmov ako Ben Hur, Spartakus či Kleopatra patrí dávnej minulosti a ísť týmto smerom je filmárskou samovraždou. A predsa. Ridley Scott spolu so scenáristami (David H. Franzoni, John Logan, William Nicholson) stavili na túto kartu a so súčasnými technickými prostriedkami (digitálne triky) vytvorili nielen obrazovo veľkolepú fresku z čias vlády Marka Aurelia a jeho syna Commoda, ale aj silný príbeh o cti, láske, smrti, pomste i nenávisti.

Nezáleží na tom, že scenáristi sa nedržali historických udalostí, že v mnohom sa prispôsobili požiadavkám komerčného úspechu a diváckemu záujmu, pretože Gladiátor je snímka s mimoriadne pôsobivo nakrútenými bojovými scénam a jeho dramaturgická línia v mnohom pripomína iné filmové eposy (napr. Statočné srdce Mela Gibsona či Zachráňte vojaka Ryana Stevena Spielberga).

Herecké výkony protagonistov, Russella Crowea a Joaquina Phoenixa, ako aj ďalších hercov (Connie Nielsenová, Djimon Hounsou, Richard Harris, Derek Jacobi, Oliver Reed, pre ktorého to bola posledná rola v živote – zomrel pri nakrúcaní), kameramanská práca – najmä pri scénach boja (John Mathieson), eklektická (v dobrom zmysle slova) hudba klasika Hansa Zimmera, vynikajúca je aj výtvarná stránka diela, dokonalá choreografia bitiek a súbojov. Gladiátor pravdepodobne neobnoví zašlý žáner, ale rozhodne patrí k tomu najlepšiemu, čo v tomto smere vzniklo. /zdroj: TV JOJ/

Gladiátor vo štvrtok o 21:40 na Joj.

Čítať viac...
Nahor