Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

TV tipy

Str 29.4. – Atentát na mocného muža Tretej ríše pravdivo vykreslený v českom filme s Radkom Brzobohatým

Český film o dramatických udalostiach okolo útoku na jedného z najmocnejších mužov Tretej ríše Reinharda Heydricha.

Od jesene 1941 vládna nad okupovanými územiami Čiech a Moravy zastupujúci ríšsky protektor Reinhard Heydrich. Jeho krutosť vyvoláva v zemi veľkú nenávisť. Exilová československá vláda vo Veľkej Británii preto na jar 1942 vyberie niekoľko československých parašutistov a poverí ich úlohou historického významu. Do rodnej zeme sa vydá niekoľko dobre vycvičených paradesantných skupín. Jednu z nich vedie nadporučík Král (Radoslav Brzobohatý). Ich hlavná úloha je nebezpečná, ale jasná – atentát na Reinharda Heydricha.

Koncom mája 1942 sa rotmajstri Strnad (Rudolf Jelínek) a Vyskočil (Ladislav Mrkvička) pripravia v ostrej zákrute v pražskej Libni, kade má prechádzať Heydrich v otvorenom mercedese. Aj cez problémy so zaseknutým samopalom sa Heydricha podarí smrteľne zraniť, čo spôsobí kolotoč krutých represií, popráv nevinných a zbesilé pátranie po páchateľoch.

Český film Atentát natočil režisér Jiří Sequens ako podrobnú rekonštrukciu udalostí, vďaka ktorým Spojenci a svetová verejnosť uznali, že Československo s nacistickou okupáciou nesúhlasí a že je jeho legitímnu vládu tvorí exilový úrad prezidenta Edvarda Beneša. Prevedenie atentátu a následné udalosti sú vo filme zachytené verne podľa skutočnosti. Atentátnici vo filme vystupujú pod krycími menami, ktoré im boli pridelené vo Veľkej Británii.

Snímku Atentát uvádza Dvojka RTVS v stredu o 21:35.

Čítať viac...
Nahor