Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Štedrý deň 2016: Popoluška jednoznačným víťazom, Zázračný nos dosiaľ najslabšou rozprávkou RTVS! Joj rástla

Klasiky Perinbaba a Mrázik klesli, tohtoročný Štedrý deň bez problémov ovládli Tri oriešky pre Popolušku. Premiérovej rozprávke Jednotky sa k nim prvýkrát nepodarilo priblížiť.

Tri oriešky pre Popolušku sa stali jasným hitom tohtoročných Vianoc. Najobľúbenejšia rozprávka síce medziročne stratila takmer rating, i tak ju sledovalo 17,1 % divákov s podielom 38,3 %. Pokiaľ nie je uvedené inak, všetky výkony v tomto článku sú udávané v komerčnej cieľovej skupine 12 – 54. V univerzálnom publiku Popolušku sledovalo 812-tisíc divákov pri podieli takmer 36 %.

Kým vlani aj pred dvomi rokmi sa podarilo k Trom orieškom priblížiť Jednotke s jej premiérovou rozprávkou (v 12+), tento rok sa tak už nestalo. Zázračný nos zafungoval spomedzi doterajšej trojice premiérových štedrovečerných rozprávok RTVS najmenej, keď ho malo sledovať 430-tisíc divákov s podielom 17,9 %. Rating predstavoval 9,2 %, pre porovnanie vlaňajšia rozprávka Sedem zhavranelých bratov vyskočila v univerzálnom publiku na rating 14,4 %. V komerčnej cieľovke Zázračný nos sledovalo 7,6 % divákov s podielom 15,9 %.

Okrem Popolušky už s ďalším programom Markíza na tridsiatku nedosiahla. Rozprávka Princ a Večernica ale uspela s podielom pod 28 %, Nebojsa mal prekročiť 24 %. Snehulienka sa mala hýbať okolo 26 %, Madagaskar 3 podliezol 23 %. Medziročne klesla Perinbaba, ktorá mala uhrať 26,9 %, Markíze sa k tomu nepodarilo napodobniť vlaňajší úspech so zaradením Mrázika za Popolušku, keď šiel na 24,1 % pri ratingu 11,5 %. Premiérová romantika Vianočné prekvapenie sa už nedokázala dostať ani na priemer Markízy, získala podiel 18 %.

Joj si najmä večer oproti vlaňajšiemu Štedrému dňu polepšila. Ráno začala silná s animovanou Snehovou kráľovnou a podielom pod 23 %, premiéra Údolie rytierov už patrila k jej najslabším článkom s podielom cez 14 %. Následná trojica titulov 8 statočnýchKráľovské Vianoce a klasická animovaná Popoluška mala postupne klesať od podielu pod 17 % k hodnote cez 14 %. Joj posilnila s Dobou ľadovou 2, ktorá tesne prekročila 20 %, Na vlásku malo získať share 21,3 %. Oproti minulému roku už televízia uspela v najnáročnejšom pásme, Ľadové kráľovstvo bolo dvojkou na trhu s ratingom 8,1 % a podielom 20,3 %, komédia Sám doma 2: Stratený v New Yorku zabodovala s ratingom 10,4 % a podielom 21,4 %. Premiéra romantickej drámy Zostaň so mnou mala ísť cez 16 %.

Jednotka poobede vo svojej skupine 12+ začala rásť rozprávkou Princezná a pisár, ktorá prekročila 10 %, Sokoliar Tomáš podliezol 17 %. Vlaňajších Sedem zhavranelých bratov uhralo 14 %, neskorší Liečiteľ mal ísť na 11,7 %.

Menšie stanice na Štedrý deň celkovo príliš nezaujali. Podielovo najvyššie z celého dňa sa mali dostať maratóny Simpsonovcov na Plus, hýbali sa nad 5 až pod 8 %. Dajto už tak ako vlani nevyšiel maratón Pod kupolou, ktorý sa najčastejšie hýbal pod alebo nad 2 %, s pár časťami šiel aj pod 3 %, padol však i pod jedno percento. S večerným programom ale uspela stanica najviac, Rambo prekročil 4 %. Vyššie bola aj Chart Show na Doma, ktorá sa hýbala okolo 4 a 3,5 %. Práve Doma bola počas dňa najstabilnejšia, jej romantiky sa dokázali hýbať pod a nad 4 %. Plus mala najsilnejšie pásmo okrem Simpsonovcov aj s maratónmi vianočných častí slovenských sitkomov. Inak sa hýbala len okolo dvojky, večer šla aj pod ňu.

Medziročne celodenne Markíza zopakovala minuloročné čísla, v prime-time vďaka poklesu Mrázika stratila približne tri podielové body. Jednotka zas pre slabšiu premiérovú rozprávku stratila medziročne v prime-time 5,5 % (12+), deň mala lepší ako vlani, preto klesla len o niečo cez percento. Mimoriadny nárast sa podaril Joj, ktorá večer narástla o takmer 9 %, celodenne o 3 %. Medzi menšími sa nárast podaril Doma v prime-time na viac ako dvojnásobnú hodnotu z vlaňajška, Plus zopakovala minuloročné čísla, podobne na tom bola aj Wau. Najväčší pád zaznamenalo celodenne Dajto, pre slabší výkon maratónu Pod kupolou stratilo viac ako 1,5 %.

Čítať viac...
Nahor