Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: RTVS

Sledovanosť

Správa na obrazovke bodovala, RTVS zatlačila Markízu s Joj! Šťastní vs. Šťastní sa prepadli

RTVS v stredu zamiešala kartami, tematická slovenská filmová premiéra v predvečer oslobodenia Osvienčimu pritiahla najmä mladších divákov.

Verejnoprávna televízia v stredu večer odvysielala televíznu premiéru slovenského filmu Správa, ktorý patril medzi jej najväčšie koprodukčné premiéry tohto roka.

Film režiséra Petra Bebjaka nasadila symbolicky v predvečer Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu, ktorý každoročne pripadá na 27. januára.

V tento deň roku 1945 Červená armáda oslobodila nacistický vyhladzovací tábor Auschwitz-Birkenau známy ako Osvienčim-Brzezinka. Medzinárodný deň pripomína šesť miliónov židovských obetí holokaustu počas 2. svetovej vojny.

Zároveň bolo pri tejto príležitosti 26. januára v roku 2016 otvorené slovenské Múzeum holokaustu v priestoroch bývalého pracovného a koncentračného tábora v Seredi. Múzeum dnes slúži aj ako pamätník židovských obetí holokaustu zo Slovenska.

Správa zabodovala, oslovila najmä mladších

Televízna premiéra filmu Správa na Jednotke zabodovala.

V komerčnej cieľovke dosiahla rating 5,8 % s podielom 16,7 %, pričom dotiahla aj sledovanosť Markízy a Joj, ktorých stredajším seriálom zobrala divákov.

Správa bola dokonca silnejšia u mladších divákov ako celkovo, v univerzálnej cieľovke Správu sledovalo 331-tisíc divákov s podielom 15,9 %.

Snímka odkazujúca na zverstvá holokaustu tak splnila svoj cieľ nad očakávanie, keď k obrazovke pritiahla aj mladšiu generáciu divákov.

Šťastní vs. Šťastní stratili štvrtinu divákov

V stredajšom prime-time od začiatku jarnej sezóny dosiaľ dominoval komediálny seriál Markízy Šťastní vs. Šťastní.

S prvou časťou Šťastní vs. Šťastní na Markíze zabrali, keď v stredu 12. januára štartovali v komerčnej cieľovke na ratingu 8,7 % s podielom 23,4 %. Celkovo si ich pozrelo 450-tisíc divákov. O týždeň na to klesli len mierne na rating 8,3 %, celkovo stratili päťdesiattisíc divákov, druhú časť si ich našlo 404-tisíc. Hneď od úvodu seriál, najmä u mladších divákov, prešprintoval Hranicu, ktorá sa v oboch prípadoch držala ratingu okolo 7 %.

S treťou časťou už komediálna novinka Markízy zažila prvý raz veľký prepad.

Šťastní vs. Šťastní tento týždeň stratili štvrtinu publika, keď sa v komerčnej cieľovke prepadli do podpriemeru lídra ratingom 6 % s podielom 16,3 %. Celkovo seriál klesol na úroveň 292-tisíc divákov.

Správa túto stredu zobrala divákom aj Joj.

Tá medzitýždenne klesla s Hranicou o rating a dosiahla rovnaký výkon ako Šťastní vs. Šťastní pri ratingu 6 % a podiele 16,5 %. V komerčnej cieľovke tak boli seriály vyrovnané, celkovo už Hranica vyhrala celý stredajší večer s 375-tisíc divákmi.

Joj sa aj v komerčnej cieľovke dostala do vedenia po skončení Správy s Geissenovcami, držia jej stabilné výkony nad úrovňou 3 ratingov. Premiéroví Susedia ešte pred nimi prepadli s podielom len pod 12 %.

Viackrát odkladaná premiéra

Správa na filmovom plátne zachytáva príbeh autobiografického románu Čo Dante nevidel od Alfreda Wetzlera o úteku dvoch mladých slovenských židov z najznámejšieho koncentračného tábora Osvienčim. Správa o jeho fungovaní, ktorú krátko na to spísali, pomohla zachrániť mnoho ďalších životov.

„Keď sme pred rokmi začali pripravovať scenár a projekt, situácia nebola až taká aktuálna, ako je v súčasnosti – akoby sa nám, bohužiaľ, napĺňalo niečo, pred čím kniha varuje. Aj z tohto dôvodu treba príbeh, ktorý zachytáva kniha a o ktorom bude film, priniesť do súčasnosti,“ povedal ešte pred dvomi rokmi pre Pravdu producent snímky, Rasťo Šesták.

So Správou plánovali tvorcovia prísť do kín už vlani. Podobne, ako ostatné filmy pripravované na uvedenie v minulom a tomto roku, ovplyvnila pandémia.

Viackrát sa pre nepriaznivé podmienky či už z dôvodu epidemickej situácie alebo opatrení menil dátum premiéry v kinách.

Pôvodne sa na plátna kín mala Správa dostať už v septembri 2020, následne sa dátum presunul na január tohto roka. Nakoniec sa však definitívne začala premietať rok po pôvodne ohlásenej premiére, od 23. septembra 2021.

Aj po veľkej mediálnej pozornosti sa jej napriek pandémii podarilo v úvodný víkend uspieť a s predpremiérami dosiahnuť vyše 15-tisícovú návštevu v kinách. Do polovice novembra si ju prišlo do kina pozrieť okolo 40-tisíc divákov.

Za filmom Správa stojí oceňovaný režisér Peter Bebjak, ktorý má na konte už viaceré známe tituly ako Čiara, Trhlina alebo minisérie Herec, Za sklom alebo Slovania.

Film rozpráva príbeh dvoch mladých slovenských židov Alfréda Wetzlera a Rudolfa Vrbu, ktorým sa podarilo ujsť z koncentračného tábora Osvienčim a spísať podrobnú správu o tom, ako tábor smrti fungoval. Wetzler spísal osobný príbeh do knižnej podoby.

Hlavné postavy týchto dvoch hrdinov stvárnili vo filme herci Noel Czuczor a študent herectva Peter Ondrejička. Spolu s nimi sa v snímke objavia filmový, televízny a divadelný herec John Hannah a viacerí slovenskí, českí, poľskí či nemeckí herci ako Jan Nedbal, Michal Režný, Wojciech Mecwaldowski, Christopher Bach, Jacek Beller, Florian Panzner, Kamil Nozynski, Lars Rudolph, Alexander Mincer, Ksawery Szlenkier a ďalší.

Zdroje dát: oficiálne dáta zdroj PMT/KANTAR SLOVAKIA, tlačové správy TV Markíza, JOJ, RTVS, teletext, portály Stratégie.sk, Mediálne.sk, Aktuality.sk, Facebook, Instagram
Vysvetlivky: komerčná cieľovka, mladí diváci – obchodná cieľová skupina divákov vo veku 12-54 rokov, spravidla uvádzaný rating v percentách (%) a podiel na trhu v %; celkové publikum – všeobecná trhová sledovanosť divákov vo veku 12+, uvádzaný počet divákov v tisícoch a prípadne podiel na trhu v %
*od jesene 2014 je do údajov sledovanosti započítavaná aj oneskorená sledovanosť, od januára 2017 aj „hostia“

Čítať viac...
Nahor