Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: Markíza

Pikošky

Špekulácie po sérii nečakaných vypadnutí z Let´s Dance: Kto okupuje utajené divácke hlasovanie?

Po vypadnutiach Heleny Krajčiovej či Henriety Farkašovej sa rozbehla vlna špekulácií ohľadom diváckeho hlasovania. Porotcovia naznačili, ktorý súťažiaci môže dostávať najviac hlasov.

Tanečná šou Let´s Dance sa aj túto jar stala televíznou udalosťou.

Napriek postupnému poklesu sledovanosti – od dominantného štartu 8. série až po dosiaľ najhorší výkon šou v celej jej histórii na konci marca, sa jarný ťažiskový formát Markízy na začiatku apríla opäť nadýchol a vystrelil na druhý najlepší výkon tejto série.

Rovnako dôležitou súčasťou takto veľkej a nákladnej televíznej šou je však pre televíziu aj mediálna pozornosť. Kľúčom k návratnosti je zapĺňanie verejnej diskusie a tituliek médií, ktoré sa venujú práve projektu Markízy.

V poslednom čase sa mimoriadne diskutovanou témou okolo Let´s Dance stalo divácke hlasovanie.

Dôvodom je séria prekvapivých vypadnutí zdatných tanečných párov s Milanom Zimnýkovalom, Helenou Krajčiovou a Henrietou Farkašovou, ktoré sa dokonca v prvom priamom prenose dostali na najvyššie priečky bodovania poroty a zaradili sa medzi favoritov súťaže.

U divákov posledná?

Katalyzátorom debát sa stalo vypadnutie Krajčiovej.

Na konci štvrtého priameho prenosu nastal v štúdiu Let´s Dance citeľný šok, keď moderátor Viktor Vincze ohlásil vypadnutie páru Helena Krajčiová a Fabio Belucci. Stalo sa tak pritom počas vôbec najemotívnejšieho večera Krajčiovej v šou, kedy tanec venovala svojej sestre a odhalila aj viac zo svojho súkromia.

Krajčiová sa v hodnotení poroty umiestnila tretia od konca.

V počte bodov dosiahla úroveň Gabriely Marcinkovej a Matyáša Adamca, od ktorých ju delil jediný bod, aby sa dostala o priečku vyššie. Marcinková je dnes jednou z favoritiek na výhru.

Na dno celkového poradia Krajčiovú zosunuli hlasy od divákov. Mohla ich dostať aj vôbec najmenej zo všetkých.

Výrazne viac museli diváci zahlasovať za Maria Cimarra aj Borisa Valábika, ktorí v bodovaní poroty skončili s veľkým odstupom od Krajčiovej na dne tabuľky.

Vysnívanou šou nebola

Už počas priameho prenosu, okamžite po vypadnutí, Krajčiová neskrývala sklamanie a dojem, že zo šou vypadla priskoro.

S tanečným partnerom Fabiom si nadmieru sadli, dve kolá zo štyroch, ktorých sa zúčastnila, dokonca tanečná dvojica vyhrala s najvyšším ziskom bodov od poroty.

„Konečne som dostal partnerku, ktorá ma podporovala nie na sto, ale na stopäťdesiat percent. A vždy prišla aj pripravená, dokonca ona mne dávala inšpiráciu, čo by sme mohli ešte spraviť,“ povedal po vypadnutí Belucci pre časopis Eurotelevízia.

Krajčiová s odstupom času priznala, že Let´s Dance nebola pôvodne šou, do ktorej by sa túžila dostať.

„Let´s Dance nebola jej vysnívaná šou. Keď ju však televízia oslovila, ponuka ju potešila, no otázkou skôr bolo, či sú to v jej najbližšej rodine schopní časovo zvládnuť,“ píše časopis Eurotelevízia.

Napriek tomu s Beluccim vytvorili fungujúci pár a predčasný odchod bol pre ňu sklamaním.

Rovnaké vypadnutie Farkašovej

Hneď týždeň po Krajčiovej sa s Let´s Dance rozlúčila aj prvá zdravotne znevýhodnená súťažiaca v histórii šou, Henrieta Farkašová.

Do piateho kola sa pritom vracala po týždňovej prestávke, keď ju na jedno kolo odstavilo nakazenie sa koronavírusom. Farkašová už pred nákazou priznávala únavu a vyčerpanie z tréningov.

Aj Farkašová sa v piatom priamom prenose umiestnila v bodovaní poroty tretia od konca.

Už tradične posledné dve priečky obsadili Mario Cimarro a Boris Valábik.

Utajené divácke hlasovanie

Porotcovské body však nie sú jediné, ktoré o zotrvaní či vypadnutí páru rozhodujú.

Kľúčovou súčasťou formátu sú divácke SMS hlasy, ktoré zostavujú samostatný rebríček bodovania. Na konci každého kola sa body od poroty a divákov sčítajú a vznikne finálny rebríček.

Markíza však počty hlasov pre jednotlivé páry, poradie diváckeho rebríčka a ani finálnu bodovú tabuľku v jednotlivých kolách neukazuje.

Dokonca pri predpolnočnom vyraďovaní tanečné páry, ktoré sa dostávajú do zóny ohrozenia, nevyberá na základe celkového bodového stavu. Tvorcovia si tých, ktorých rovno posielajú s postupom do zákulisia, a tých, ktorých nechávajú v ohrození, vyberajú podľa vlastného kľúča.

Jediná dvojica, ktorej poradie televízia odhaľuje, je tá, ktorá mala dostať v súčte bodov od poroty a divákov vôbec najnižšiu podporu.

Utajovanie diváckeho hlasovania v televíznych šou sa pritom stalo v ostatných rokoch štandardom.

Zverejňované boli ešte v začiatkoch veľkých televíznych šou ako Superstar, Mojsejovci, Vyvolení alebo Hit storočia, kedy ešte televízie odhaľovali či už počty diváckych hlasov alebo aspoň percentá podpory pre jednotlivých súťažiacich.

Legendárnym sa stalo napríklad overovanie výsledkov notárkou Irenou Bošanskou v speváckej šou Slovensko hľadá Superstar alebo odhaľovanie fantómovej grafiky v kontajnerovej reality šou Vyvolení.

Postupom rokov rebríčky hlasovania divákov zo šou vymizli.

Posledne čiastočné zverejňovanie diváckej podpory udržiava talentová šou Česko Slovensko má talent, ktorá v samotnom finále vyhlasuje prvú trojicu diváckeho hlasovania a taktiež v samom závere odkrýva percentuálny pomer hlasov medzi dvomi najúspešnejšími finalistami.

Kto dostáva v Let´s Dance najviac hlasov?

Na prvé miesta diváckeho hlasovania v Let´s Dance sa môže pravidelne dostávať bývalý hokejista Boris Valábik.

Zašpekulovali nad tým porotcovia Adela Vinczeová a Ján Ďurovčík v relácii Adela & Sajfa vo Fun Rádiu.

„Ja som stále naivný,“ zareagoval Ďurovčík na Sajfovu otázku, či stále verí, že o poradí v Let´s Dance rozhodujú ešte aj dnes diváci.

„Ale dáva to aj matematickú logiku. Pozri sa Boris Valábik – posledný u nás a pravdepodobne prvý alebo druhý u ľudí,“ dodal porotcovský kat.

Už menej sa porotcovia Let´s Dance chceli vyjadrovať na adresu kubánskeho herca, Maria Cimarra. Nespomenuli ho ani ako príklad diváckeho hlasovania.

V jeho prípade sa aj naďalej objavujú otázniky, či už vopred nemal dohodnutý počet účastí v celebritnej šou. V počte bodov od poroty bol napriek latinskoamerickému pôvodu doteraz trikrát posledný a dvakrát predposledný.

Valábik si drží o niečo lepšiu bilanciu – rovnako trikrát bol síce posledný, no len raz predposledný, keď v treťom kole vyskočil v bodovaní poroty na 5. miesto spomedzi deviatich bodovaných párov.

 

Čítať viac...
Nahor