Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: Markíza

Pikošky

Šokujúce zákulisie Dunaja: Výrobu zastavili výstrely na Zámockej! Herci nakrúcali metre od vraždy

Prípravu druhej časti Dunaja poznačil šokujúci teroristický útok v Bratislave, nakrúcanie prebiehalo iba pár metrov od tragických udalostí. Seriál v najbližších častiach otvorí ďalšie citlivé či historické témy, ktoré skončili tragicky.

Úvodná dramatická zápletka výpravnej dobovej série Dunaj, k vašim službám, okolo ktorej sa odvíjajú ďalšie seriálové linky, sa spája s mimoriadne tragickými udalosťami na Zámockej ulici.

Seriál vo svojej prvej časti priniesol otvárací večer prvého obchodného domu v Bratislave, ktorý sa skončil za dramatických okolností.

Klaviristka večera, Marta Gruberová, sa v záverečných minútach ocitla na streche obchodného domu, z ktorej bez vnímania okolia skočila.

Druhá časť seriálu priniesla pohľad na zakrvavenú tvár klaviristky a odvoz do nemocnice, keď napriek pádu z vysokej výšky prežila.

Začalo sa vyšetrovanie, ktoré smeruje k úmyselnému zavineniu, pričom medzi podozrivými je hlavná postava seriálu, Klára Zacharová (Kristína Svarinská), ktorá sa v tom čase na streche nachádzala.

Scénu po páde prerušila streľba na Zámockej

Nakrúcanie udalostí po páde klaviristky zo strechy nabrali v seriáli nečakane realistický rozmer.

„Ten záber bol veľmi dramatický, pretože sa v ňom odváža zakrvavené telo postavy, ktorá skočila zo strechy obchodného domu. Do toho sme nič netušiac paralelne zažili skutočnú tragédiu,“ povedal režisér Dunaja, Peter Hoferica v rozhovore pre Denník N.

Seriálová klaviristka Marta Gruberová

Obraz, v ktorom zakrvavené telo klaviristky odváža záchranná služba, sa totiž nakrúcal v stredu 12. októbra 2022, kedy sa seriálový štáb nachádzal vo večerných hodinách v centre Bratislavy na Svoradovej ulici.

Tá sa nachádza doslova metre od baru Tepláreň na Zámockej ulici, na ktorej v tento deň po 19. hodine došlo k teroristickému útoku namierenému proti LGBTI+ komunite.

Markíza nakrúcala seriál Dunaj pár metrov od prvého teroristického útoku na Slovensku

Štáb seriálu Dunaj sa v čase streľby na Zámockej nachádzal metre od tragickej udalosti, pri ktorej zomreli dvaja mladí muži.

Výstrely dokonca herci a členovia štábu pri nakrúcaní počuli na vlastné uši. Netušili však, že sa neďaleko od nich odohrala jedna z najtragickejších udalostí, ktorá do pár hodín obletela celé Slovensko.

„Počuli sme niekoľko výstrelov. Spočiatku sme si hovorili, že to znie príliš krátko na ohňostroje, ale príliš dlho na streľbu,“ pokračuje Hoferica.

V nakrúcaní seriálu tak štáb pokračoval s hercami ďalej. 

„Postupne však začali okolo chodiť policajti, po nejakej polhodine pribudol vrtuľník, ktorý nám kazil zvuk, a tak sme opäť rozmýšľali, čo sa deje. Poslali sme dvoch produkčných, aby zistili viac. Samozrejme, prišli naspäť celí bledí s tým, že po Palisádach sa pohybuje strelec a máme si dávať pozor,“ popísal udalosti režisér Dunaja, ktorý predtým pracoval aj na Druhej šanci.

Nakrúcanie dramatickej scény po páde klaviristky tak štáb odložil.

„Skúsili sme spraviť ešte nejaké tri zábery, ale všetci sme cítili nepokoj a chuť ísť najradšej domov, tak sme nakoniec celé natáčanie zabalili,“ dodal Hoferica.

Nenávisť sa opakuje

Samotní tvorcovia Dunaja sa snažia do deja zakomponovať rôzne udalosti z minulosti, ktoré stáli za ľudským utrpením.

Mnohokrát paralely nachádzajú v dnešnom svete.

„Spomínaný teroristický útok na Zámockej potvrdil, že žijeme v spoločnosti, v ktorej je prítomná nezmyselná nenávisť voči menšinám. Rovnako existovala aj v tej dobe, primárne voči Židom. Tiež nestála na nejakých racionálnych základoch, nemala vnútornú logiku. Vytvorili ju a šírili ľudia,“ hovorí Hoferica.

Tvorcovia stavajú seriálový dej taktiež na silných ženských hrdinkách, na ktorých znázorňujú boj za ich postavenie. 

Nechýba ani sexuálne násilie, ktoré do seriálového deja zakomponovali už v prvej časti, pričom sa objaví aj v ďalších.

„Pre hrdinky bude veľmi náročné o tejto téme hovoriť, pretože narazia práve na silné postavenie muža vo vtedajšej spoločnosti. Možno budú diváci až prekvapení, že niektoré stále aktuálne témy sa riešili už v roku 1939,“ pokračuje režisér.

Dobová novinka sa odohráva v časoch nastupujúceho fašizmu, ktorý preniká aj do seriálového deja.

Tvorcovia ilustrujú mnohé dilemy, ktorým čelia postavy pri prenikajúcej kolaborácii so systémom. Prijatý je Židovský kódex a Hlinkova garda prenasleduje Židov, ktorí sa stávajú menejcennými občanmi.

Fašizmus postupne preniká do všetkých vrstiev spoločnosti, pričom seriál pripomína nedávne tragédie, za ktorými stala neraz iracionálna nenávisť.

 

Čítať viac...
Nahor