Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: TV JOJ

Pikošky

Šoko po stopke na RTVS: Jojka oprášila jeho niekdajšiu reláciu! Nové časti roky odkladá

Juraj „Šoko“ Tabaček sa v podvečeroch RTVS dlho neohrial, Andreja Bičana trvalo nenahradí. Nevyšla mu pritom už jeho druhá vlastná relácia

Nový Bičan z neho nebude.

Andrej Bičan bol viac ako 15 rokoch tvárou podvečerného vysielania verejnoprávnej Jednotky, keď už od roku 2007 moderoval dennú súťažnú šou 5 proti 5. O to náročnejšia úloha tak čakala na komika a herca Juraja „Šoka“ Tabačeka, ktorý dlhoročnú zavedenú dennú šou aj jej moderátora vystriedal s úplnou novinkou.

Prečo skončilo 5 proti 5

K riskantnej zmene sa odhodlalo nové vedenie telerozhlasu, ktoré poukázalo na stagnáciu v dôležitom čase pred večerným spravodajstvom.

Popularita šou 5 proti 5 začala postupne upadať najmä od nástupu Oteckov v roku 2018 a následnej pandémie covidu v 2020.

5 proti 5 v posledných rokoch dokonca neraz neponúkalo ani premiérové časti.

RTVS sa trápila najmä od prepuknutia pandémie, kedy hľadala spôsoby, ako dennú šou nakrúcať ďalej. Experimentovala s rôznymi protipandemickými opatreniami, v niektorých častiach dokonca neboli súťažiaci ani prítomní priamo v štúdiu, ale iba prostredníctvom obrazoviek.

Premiérové časti 5 proti 5 naposledy bežali na jar 2022.

Po nástupe nového vedenia RTVS v auguste minulého roka nedošlo k podpísaniu ďalšej série a celú jeseň sa vysielali iba reprízy relácie. Televízia medzitým začala pracovať na novom formáte, ktorým by program 5 proti 5 nahradila a zvýšila divácku sledovanosť v čase po 18. hodine. Vyvíjala ho vo vlastných kapacitách, čo sa nakoniec ukázalo ako najväčší problém.

Bičana nenahradil

Nová denná šou Traf to! podvečernú sledovanosť RTVS ani oproti reprízam 5 proti 5 nezvýšila a končí po jednej sezóne.

Verejnoprávna televízia to potvrdila oficiálne iba pár dní po tom, čo zmeny v kľúčovej 18. hodine pripustil generálny riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj.

Ten pripustil, že formát Traf to! vypustila televízia na obrazovky predčasne a mohla ho vyvíjať či testovať dlhší čas. Relácia ponúkla plochú dramaturgiu, menej príťažlivé štúdio aj absentujúcu dynamiku, a to za totožné náklady, za akých vznikala pred rokom relácia 5 proti 5. Medzitým však aj Slovensko zasiahla divoká inflácia a dá sa očakávať, že dnes by už boli náklady na vysielanie premiérových častí 5 proti 5 vyššie.

Kým Andrej Bičan to v podvečernom čase na Jednotke potiahol takmer 16 rokov, jeho nástupca Juraj „Šoko“ Tabaček sa v ňom ohrial jedinú sezónu.

Pre Šoka šlo len o druhú významnú moderátorskú pozíciu na televíznej obrazovke.

Neuspel ani s prvou vlastnou šou

Premiéru vo vlastnom programe zažil ešte na jar 2019, kedy Jojka skúsila nájsť nasledovníka dlhoročnej relácie Inkognito. Začiatkom toho roka spustila o 20:35 novú reláciu S pravdou von, ktorú moderoval práve Juraj Tabaček.

Aj v tomto prípade bol program postavený na hádaní 4-členného panela osobností, tvárami S pravdou von boli primárne herci z niekdajšej Partičky.

Presne v čase, kedy sa Šoko dozvedel o konci Traf to! na RTVS, sa na obrazovky vrátila jeho moderátorská prvotina.

Jojka vytiahla S pravdou von počas letných mesiacov v pracovné dni po poludní.

Zaujímavosťou je, že ani tento program nezaznamenal na obrazovke úspech.

S pravdou von obsadilo začiatkom roka 2019 na Jojke pondelňajší prime-time po roky vysielanom Inkognite, kde s počiatku ukázalo potenciál. S nástupom hlavnej časti jarnej sezóny od marca však začala relácia prepadávať a v hlavnom vysielacom čase skončila.

Joj sa už odvtedy nepodarilo nadviazať na prvé úspešné vydania pri žiadnom pokuse vrátiť reláciu do večerného vysielania.

Televízia pritom dodnes neodvysielala všetky premiérové časti S pravdou von.

S nakrúcaním začala ešte koncom roka 2018, ďalšie absolvovala v nasledovnom roku. Televízia však sťahovala program z obrazoviek predčasne a všetky nakrútené časti neodvysielala do dnešných dní.

Odkladanie neúspešných programov nie je žiadny unikát.

V minulosti Markíza pred sebou roky tlačila nakrútené časti niekdajšej dennej súťažnej šou Koleso šťastia, ktorú po tvrdom prepadáku s iba 10 – 11 % podielmi na trhu sťahovala začiatkom roka 2017 podvečerného vysielania. Ležať jej ostala celá kopa neodvysielaných častí, ktoré nasadila po troch rokoch od plánovanej premiéry od začiatku roka 2020 už na menšej stanici Doma.

Len vlani v lete zas Jojka odvysielala 5. sériu rodinného seriálu Naši, ktorú nakrútila ešte v roku 2019. Seriál tri série patril medzi posily programu Joj, dariť sa mu prestalo až v roku 2018 vo štvrtej sezóne.

 

Čítať viac...
Nahor