Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Šok z Jojky: Panelák po ôsmich rokoch skončí!

Najdlhšie vysielaný seriál na Slovensku a vlajková loď Joj beží poslednú sezónu.

Náročné rozhodnutie, ktoré sa u televíznej dvojky skloňovalo už dlhšie, definitívne padlo. Vlajková loď a najsilnejší brand Jojky v jej histórii podľa všetkého skončí aktuálne vysielanou 15. sériou.

NEPREHLIADNITE: Joj už vyvíja náhradu za Panelák! Bude jej tvorcom Haláková či Kraus?

Budúcnosť seriálu sa čím ďalej tým viac naštrbovala po príchode Búrlivého vína, kedy Paneláku ubudli diváci. Jeho tvorcovia spoločne s televíziou skúšali pád zastaviť viacerými pokusmi, najvýraznejším aj najmenej úspešným bol prerod Paneláku od jeho 13. série na komediálny seriál, s čím televízia skoncovala ešte uprostred rozbehnutej série.

S 15. sériou, kedy sa po príchode Divokých koní presunul za 21:40, sa dokázal, pre mnohých už nečakane, dostať späť do formy. Po dlhom čase sa opäť stáva lídrom trhu, keď sa pohybuje okolo 6 ratingov a podielov okolo 20 – 22 %. Seriál sa tak, pravdepodobne, rozlúči so vztýčenou hlavou. Pred rokom by zo scény odchádzal ako vyčerpaný formát.

AKTUÁLNE: Divoké kone budú hlavným seriálom Joj aj na jeseň! Televízia vyvracia vyjadrenia novinárov

Panelák sa na obrazovke drží ôsmy rok, čo sa nepodarilo žiadnemu slovenskému seriálu. V stredu Joj odvysielala jeho 1265. časť. Seriál sa počas svojej existencie musel popasovať s viacerými náročnými súpermi, vývoj súbojov mal identickú podobou, keď sa spočiatku na dlhý čas Panelák musel vysporiadať s úbytkom divákov, no tí si nakoniec k nemu vždy našli cestu späť. Definitívny zlom však prišiel až po príchode Búrlivého vína, kedy začal seriál strácať na atraktivite a diváci sa už nevrátili.

V lepších aj horších časoch bol Panelák pre Joj mimoriadne silný brand. Seriál zohral v histórii televízie kľúčovú úlohu, keď v spojení s ďalšími výraznými formátmi vytvoril jej imidž, z ktorého Joj čerpá dodnes. Seriálu sa taktiež podarilo dosahovať vysoké výkony sledovanosti v priebehu dlhého časového obdobia, čo ho radí aj pred Búrlivé víno, ktoré bez výrazne silnej konkurencie stratilo nemalú časť divákov po dvoch rokoch.

Jar 2015 bude z pohľadu histórie katom denných seriálov. Okrem Paneláku po jej skončení uzavrie svoj príbeh seriál Chlapi neplačú. Pokračovať by mali aj na jeseň 2015 Divoké kone a Búrlivé víno, Markíza k tomu pripravuje veľkú seriálovú novinku, ktorá by mohla Búrlivé víno odsunúť na 18-tu hodinu.

panelak prva serial

História Paneláku a jeho náročné súboje s konkurenciou
Panelák vo svojej histórii zviedol niekoľko náročných súbojov. Po prvý raz menil vysielací čas v apríli 2008. Iba dva mesiace po uvedení na trh sa jeho sledovanosť dostala na stabilne nadpriemerné čísla, čo znamenalo jeho presun z deviatej na dvadsiatu hodinu. Vo svojom čase bez problémov konkuroval zábavným formátom Markízy Normálna rodinka, Áno, miláčik! či Priateľky. Pri druhej sérii už seriál musel čeliť drvivému tlaku vtedajšieho hitu Ordinácia v ružovej záhrade. Prešlo iba pár dielov a v utorky a štvrtky, kedy sa po ôsmej lekársky valec vysielal, sa Panelák presunul za deviatu hodinu. Vo tomto čase už bol jednotkou na trhu.

V septembri 2009 prišla z Koliby nečakaná správa, Panelák sa mal vo všetky dni zastabilizovať v čase po ôsmej večer. Vedeniu televízie na druhý pokus tento krok vyšiel a seriál sa popri Ordinácii dokázal držať nad dvadsiatimi percentami. V tomto čase sa začal lámať chlieb a kde Ordinácia strácala, získaval Panelák.

Joj si za Panelákom stála aj začiatkom roka 2011, kedy sa Markíza rozhodla do prime-time nasadiť tureckú telenovelu Tisíc a jedna noc, ktorá zabrnkala na tú správnu divácku strunu a stala sa nečakaným hitom. Vedenie Joj však napriek výraznému poklesu výkonu Paneláku s jeho vysielacím časom nepohlo a urobilo správne. Markíza začala telenovelu pre jej vysoké čísla naťahovať a po jej návrate na jeseň už zďaleka nedosahovala také čísla, ako na jar.

V roku 2012 proti Paneláku nasadila Markíza Farmu, ktorá si svoje pokračovanie zabezpečila vďaka vysokým číslam v lete 2011. Kým jej druhá séria dokázala s výkonom Paneláku zamávať, tretie pokračovanie už zvádzalo so seriálom len vyrovnaný boj. Po tom, čo Markíza presunula v apríli 2013 svoj seriálový hit Búrlivé víno na dvadsiatu hodinu, dostal Panelák ďalšieho náročného súpera, čo vyústilo do postupného poklesu sledovanosti. Televízii sa nepodarilo viacero pokusov o reštart seriálu, pomohol mu až presun za 21:40 od roku 2015, kedy dokáže porážať Rodinné prípady.

Čítať viac...
Nahor