Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

TV tipy

So 7.6. – Adaptácia skvelej klasickej komédie na spomienku dramatika Petra Zvona

Televízna adaptácia klasickej komédie Petra Zvona, v ktorej na základe fantastickej konfrontácie dávneho sveta šľachty a meštiactva autor vyslovuje vtipné a nadčasové pravdy o človeku.

O veselohre Petra Zvona Tanec nad plačom
Hlavným námetom hry je otázka, či vôbec existuje pokrok a zmena a v čom sa prejavuje. Autor si na konfrontáciu vybral stredoveké postavy, ktoré vystúpili z obrazu. Porovnávaním so súčasnými charaktermi dokazuje svoju myšlienky, že technický pokrok moderných čias sa vôbec nekryje s pokrokom vzdelania, dokonalejšej mravnosti a etiky. Jedinú skutočnú hodnotu súčasného aj historického života nachádza v láske a súcite. Týka sa to však iba nižších, mravne nepoškvrnených vrstiev spoločnosti, ktoré predstavuje napríklad sluha Barnabáš.

Jazyk je veľmi zaujímavý, výstižne charakterizuje postavy. Postavy zo „starého sveta“ rozprávajú vznešene, v rýmoch, slušne, nie sú takí preafektovaní a uponáhľaní, ako postavy „z dneška“, ktoré majú reč jednoduchú, výstižnú a rýchlu, miestami ironickú.

Peter Zvon bol veľmi nádejný dramatik, ktorý však zomrel veľmi mladý, ako 29-ročný. Jeho tvorba tak nie je rozsiahla, no napriek tomu kvalitná, pričom veselohra Tanec nad plačom je považovaná za nadčasovú s výbornou satirou, ktorú sa podarilo vydareným spracovaním ešte umocniť v televíznej adaptácii. V nej hrajú: Štefan Kvietik, Ján Gallovič, Ivan Romančík st., Zuzana Tlučková, Jozef Dóczy, Ivan Gogál, Ivan Letko, Eliška Müllerová, Magda Paveleková, Zuzana Frenglová, Marián Slovák, Vladimír Obšil, Peter Bzdúch, Július Paluš.

Tanec nad plačom uvedie Dvojka v rámci spomienky na Petra Zvonca v sobotu o 17:05.

Zdroj rozbor diela: Slavonica.sk

Čítať viac...
Nahor