Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

TV tipy

So 30.1. – Brodský, Bohdalová, Jirásková či Menšík v skvelej komédii, ktorej natáčanie takmer zrušili

Česká komédia o troch vidieckych fasádnikoch, ktorých snom bolo prežiť aspoň jedinú noc vo víre veľkomesta ako praví svetáci.

Skopec, Prouza, Petrtýl sú traja vidiecki fasádnici, ktorí pracujú v Prahe na obnove domu. Láka ich pražský nočný život, ale prvá návšteva luxusného podniku Diplomat Grill sa príliš nevydarí a nakoniec musia utiecť. Nevzdávajú sa však. Dajú si ušiť kvalitné obleky a najmú si na výučbu spoločenskej výchovy bývalého učiteľa tanca Dvorského. Keď Dvorský uzná, že sú už dostatočne vzdelaní, vypravia sa muži späť do Diplomat Grillu.

Tu sa zoznamujú s tromi mladými ženami. Netušia, že sú to dievčatá trochu ľahšieho razenia, ktoré hľadajú v Diplomat Grille bohatých pánov, aby ich mohli patrične ošklbať. Byt im za odplatu poskytuje šatniarka z Diplomat Grillu, ktoré sa snaží urobiť z nich „dámy“.

V určený čas sa šatniarka vracia domov a dievčatá vždy prinútia zákazníkov, aby ušli po lešení. Fasádnikom sa slečny páčia a po veselom večierku odídu do šatnarkinho bytu. Tentokrát ale osvedčený trik nevyjde. Keď je zábava v plnom prúde, vynúti si prístup do bytu predchádzajúci trafený zákazník aj s Verejnou bezpečnosťou.

Fasádnici chcú skočiť na lešenie, ale v ten deň bola oprava domu dokončená a tak muži dopadnú na zem. S polámanými údmi a ďalšími zraneniami ich sanitka odvezie domov k manželkám.

Scenárista filmu Vratislav Blažek snímku nakoniec nikdy nevidel, nakoľko v roku 1968 emigroval do Nemecka. Režisér filmu Zdeněk Podskalský st. musel scenár obhajovať pred dramaturgami z Barrandova, ktorým sa nepáčila ostrá satira a hlavne postava Oldřicha Nového. Jeho narážky na dobu po februári 1948 takmer viedli k zákazu celého projektu. Vo filme si zahralo množstvo hereckých es, medzi inými aj : Jiří Sovák, Vlastimil Brodský, Jan Libíček, Jiřina Bohdalová, Jiřina Jirásková, Iva Janžurová, Jiřina Šejbalová, Oldřich Nový, Ilja Prachař, Vladimír Menšík.

Československú komédiu Světáci uvádza Dvojka RTVS v sobotu o 20:10.

Čítať viac...
Nahor