Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

TV tipy

So 28.12. – Utekajme, už ide Zednikovič s Lasicom a Satinským!

Hoci komediálny žáner v bývalom Československu živila prevažne česká kinematogafia, na Slovensku sa napriek tomu zrodilo zopár titulov, ktorými sa popreli dovtedajšie tvrdenia, že Slováci nemajú zmysel pre humor a ktoré dokázali kritikom i autorom, že komediálny žáner vonkoncom nie je nedostatočne dôstojným umeleckým prejavom. Napriek tomu, že istá komediálna štylizácia sa v slovenských filmoch od času objavovala, skutočným prelomom v žánri bol až film Dušana Rapoša Utekajme už ide, ktorý sa stal najúspešnejšou komédiou 80. rokov / a mohli by sme možno tvrdiť, že najúspešnejšou komédiou slovenskej kinematografie vôbec/. Film Utekajme, už ide približuje zvyčajné aj nezvyčajné chvíle zo života mladej rodiny s dvoma deťmi v jednoizbovom byte na bratislavskom sídlisku. Je vlastne úsmevným príbehom o tom, koľko sa človek natrápi, kým príde o všetko.

Scénaristický debut autorov Jozefa Heribana a Jozefa Slováka rozpráva o manželoch Syslovcoch, ktorí jedného dňa vyriešia svoju kritickú bytovú situáciu tým, že sa prebúrajú do komfortného bytu svojho suseda, z ktorého si požičiavajú nielen štvorcové metre, ale aj osobné veci majiteľa.

Režisérovi Dušanovi Rapošovi sa podarilo vďaka sviežemu humoru jednotlivých situácií a nepochybne aj vďaka šťastnému hereckému obsadeniu – Marián Zednikovič, Milan Lasica, Zuzana Bydžovská, Andrej Hryc, Milan Kiš – nakrútiť film, na ktorý sa aj v súčasnosti, napriek obrovskej konkurencii rôznych príťažlivých titulov, s chuťou pozrú diváci akejkoľvek vekovej kategórie.

V čase svojho vzniku film získal niekoľko cien / Čestné uznanie na 21. FFM Trutnov 1988, Hlavnú cenu na Festivale českých a slovenských veseloherných filmov v Novom Městě nad Metují, Osobitné uznanie na 25. FČSF Bratislava 1987 /, no jedným z dôkazov, že film Utekajme, už ide okrem odbornej verejnosti oslovil predovšetkým divákov, bolo víťazstvo Mariána Zednikoviča v čitateľskej súťaži o najpopulárnejšieho herca slovenského filmu v roku 1986.

Čítať viac...
Nahor